Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná rok, ve kterém karlovarský filmový festival oslaví kulatiny

  18:43aktualizováno  18:43
Na lidi z Karlovarského kraje čeká mimořádný rok. Díky chebské průmyslové zóně bude víc práce. A díky kulatinám filmového festivalu se lze těšit i na výjimečné zážitky.

Největší kulturní událostí letošního roku bude 50. ročník mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pro lidi z regionu je významný i příslib dalších pracovních příležitostí, které s sebou nese masivně se rozrůstající průmyslová zóna v Chebu. Jen v tomto roce by měla nabídnout až tisícovku nových pracovních míst.

Vzhledem k poloze poblíž rychlostní silnice R6 je přitom pravděpodobné, že za prací budou do Chebu mířit lidé z celého kraje i z části Tachovska. Letos se také poprvé rozjedou automobily po novém, jihovýchodním obchvatu města Chebu. Stavba, proti které protestovali někteří obyvatelé čtvrtí Háje a Podhrad, by měla z centra odvést tranzitní dopravu směrem na hraniční přechod Svatý Kříž.

Filmový festival letos oslaví padesátiny

Kulturní událostí bude zcela jistě 50. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Ačkoli přehlídka slaví kulatiny, nechtějí organizátoři zatím prozrazovat detaily. Stejně jako v předchozích ročnících si na ohlášení prvních jmen počkají příznivci filmových Varů do dubna.

„Bude se na co těšit. Mimořádnost tohoto ročníku chceme akcentovat,“ naznačila pouze mluvčí festivalu Uljana Donátová. Jisté je zatím jen to, že se hlavní festivalová trasa prodlouží.

Kromě festivalové Mekky, kterou je hotel Thermal, a Medíny, kterou je Pupp, se do filmového života zapojí i zrekonstruovaný Národní dům. Ten se lidem slavnostně otevře během letošního zahájení lázeňské sezony. V jeho sále se budou konat projekce, čímž ale spojení s festivalem neskončí.

„Bude to jen jedna ze součástí naší spolupráce,“ prozradil před časem Jan Motlík, generální ředitel karlovarské společnosti Axxos Hotel & Spa Management, jež bude Národní dům provozovat.

Změní se horní nádraží, největší bolest lázeňského města

Karlovarské patrioty, kteří se z opravy Národního domu radují, čeká během letošního roku ještě jedna velká radost. Přinese ji oprava horního nádraží, jehož stav řada lidí považuje za největší bolest lázeňského města. Měnit k lepšímu se začne v únoru a hotové bude v listopadu. Nová výpravní budova vychází z projektu architekta Petra Franty.

„Navrhovaná stavba je ve svažitém terénu. Centrálním prvkem je hala s prosklenou střechou, která přechází přes obě střechy a symetricky budovu rozděluje,“ popsal Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Vzkříšení čeká také českou část léta nevyužívané trati z Aše do bavorského Selbu. Provoz by se mohl obnovit v prosinci.

Už je jasné, kam poputují evropské miliony

Podobu kraje v letošním roce pozmění projekty, na které v posledních letech poslala peníze Evropská unie prostřednictvím ROP Severozápad. Takzvané programové období sice skončilo v roce 2013, počítalo však ještě se dvěma lety na vypořádání projektů.

„V případě Karlovarského kraje jich je obrovské množství. Jen v silnicích máme 1,3 miliardy korun,“ řekl hejtmanův náměstek Petr Navrátil.

K největším investicím patří obchvat Hroznětína a obchvat Chebu. Evropské miliony budou letos vidět i v nemocnicích, například v jejich přístrojovém vybavení. Jedním z míst dalších změn bude karlovarská městská část Tuhnice. Stavební firmy tam pracují hned na několika projektech, které ocení zejména sportovci.

„Karlovy Vary dostanou v první polovině roku několik dárků po sobě,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Přímo u KV Areny to bude venkovní bazén, hala pro míčové sporty a Centrum zdraví a bezpečí. Radnice dotáhne do konce úpravy meandru Ohře, kde vznikne parkoviště, příjezdová silnice a zvedací lávka.

„V roce 2015 se osobně nejvíc těším na padesátý ročník filmového festivalu a půlmaraton,“ řekl primátor. Závod, který se letos poběží centrem lázeňského města potřetí, získal stříbrnou známku Mezinárodní asociace atletických federací. Dostal se tak mezi TOP 50 světových běžeckých závodů, které ocenila.

V létě se rozhodne, zda Cheb získá šanci spolupořádat v roce 2016 krajinnou výstavu, která by mohla znamenat vylepšení další části chebského Poohří. Letos by také měla začít stavba chebské spalovny komunálních odpadů.

Dokončení se dočkají dvě části obchvatu Sokolova, ještě zbývá zahájit stavbu části třetí. Sokolováci se mohou těšit i na vylepšené koupaliště a nová sportoviště.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz