Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romantický Zámek Mostov v konkurzu ztrácí klienty a prodělává miliony

  19:11aktualizováno  19:11
Do dražby míří Zámek Mostov, jedna z nejhezčích památek v Karlovarském kraji. Podnik s hotelem a restaurací přivedl kvůli obrovským dluhům do konkurzu jeho majitel Zdeněk Uhlíř, který řídil také zkrachovalou slavkovskou porcelánku Haas a Czjzek.

Zámek Mostov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Insolvenční správkyně Zámku Mostov Hana Müllerová se při čekání na dražbu snaží stůj co stůj udržet památku otevřenou pro veřejnost.

Jenže měsíčně firma prodělává průměrně čtvrt milionu korun, od vyhlášení konkurzu už ztráta dosáhla 3 milionů a zvětšuje se. Přišla o téměř všechny staré zákazníky - cestovní kanceláře, jež od spolupráce se zkrachovalým zámkem odstoupily.

Správkyně Müllerová upozornila, že stav je dlouhodobě neudržitelný. Daří se hradit jen mzdy 33 zaměstnanců (11 na hlavní pracovní poměr) a nutné výdaje takzvaným obchodním a státním provozním úvěrem.

Zámek Mostov

Romantický zámek ze 17. století patřil až do konce 2. světové války majiteli slavné slavkovské porcelánky Jiřímu Haasovi. Manufakturu se společníky začátkem 90. let zprivatizoval podnikatel Zdeněk Uhlíř a v roce 1997 přikoupil i rodinné sídlo Haasů. Přestože podnik přivedl ke krachu, přihlásil se Uhlíř do konkurzu se svou vlastní pohledávkou ve výši 3,7 milionu korun.

To znamená, že neplatí daně, sociální ani zdravotní pojištění a také dluží částečně za ostrahu.

"Další velký problém je, že nejsme schopni provozem vydělat na nutnou údržbu a na opravy. Řešíme pouze havárie," píše Müllerová ve zprávě pro věřitelský výbor.

Věřitelům dochází trpělivost

Věřitelům, kterým firma Zámek Mostov dluží z doby před konkurzem 74 milionů korun, už dochází trpělivost. Část z nich navrhla zámek zavřít, a tak zastavit prohlubující se ztrátu.

O přerušení provozu usilovala například Česká správa sociálního zabezpečení, Finanční úřad v Karlových Varech, zdravotní pojišťovny a další. Nepřipojil se ale největší věřitel - společnost Volksbank, a na tom to také ztroskotalo.

"Zkusíme přerušení provozu prosadit znovu. Podnik totiž prodělává víc, než kdyby byl zavřený. Tím klesají šance, že se k našimi penězům ještě dostaneme," řekl chebský podnikatel Martin Havlíček. Zámek Mostov mu dluží 110 tisíc korun za počítačovou a satelitní technologii.

Müllerová zastává názor, že zavření hotelu a restaurace by napáchalo mnohem větší škody. "Zavřít zámek rozhodně nechceme. Je krásný a byla by škoda, kdyby ho klienti nemohli navštěvovat." Dva hotely v areálu mají kapacitu 42 lůžek. K tomu zde slouží také komplex balneoprovozů s bazénem, vířivkou, saunou a dalšími wellness službami.

Prodej chystali už dvakrát

Dražba zámku a celého areálu byla už dvakrát zrušena. A to kvůli zatím neukončenému soudnímu sporu. Jeden z věřitelů podal žalobu a tvrdí, že majetek do konkurzní podstaty nepatří a nemá se dražit. Krajský soud v Plzni žalobu zamítl, Vrchní soud v Praze ji ale po odvolání vrátil zpět.

Znalec odhadl cenu nemovitostí na 33 milionů korun a movitých věcí na 1,5 milionu. "Jsme připraveni okamžitě prodávat. Zájemce máme, i ze zahraničí. Zámeček by měl mít co nejdříve majitele, aby mohl začít s opravami, s údržbou a rozvinout marketing. Na to my máme v konkurzu jen velmi omezené finanční prostředky," řekla Müllerová.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz