Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romové na Toužimsku si zvelebují sídliště, nářadí jim půjčují chalupáři

  9:03aktualizováno  9:03
Zatímco v jiných místech kraje i republiky řeší samosprávy problém s vybydlenými sídlišti po nepřizpůsobivých obyvatelích, v sociálně vyloučené lokalitě Dobrá Voda chodí Romové na brigády a místo, kde žijí, dobrovolně zkrášlují.

Romové v Dobré Vodě u Toužimi už odpracovali tisíce hodin při brigádách kvůli zvelebování sídliště. | foto: Český západ, o.p.s.

Ve vesnici Dobrá Voda u Toužimi na Karlovarsku tvoří většinu ze 110 obyvatel 90 Romů, kteří žijí v panelovém domě. Na zatím poslední brigádu začátkem srpna přišlo 81 dobrovolníků včetně dětí.

„Přes naši vesnici vede cyklotrasa. Pro cyklisty jsme udělali posezení v dříve postaveném altánu. Když turisté projíždějí, tak se na nás všichni usmívají,“ řekla členka romské komunity a pracovnice neziskové organizace Český západ Anna Dunčeková.

Organizace šestým rokem pořádá brigády na zkrášlování obce i okolí. Je tak mimo jiné natřená autobusová zastávka, ozdobená truhlíky s květinami, nové jsou prolézačky na hřišti. Brigádníci také upravili okolí ptačí stezky v katastru Dobré Vody.

Bláto už je minulostí

Brigádnice Jana Siváková má největší radost z nové cesty, která vede k buňce pro pracovníky Českého západu. „Museli jsme naložit velké kameny a krumpáčem pro ně vykopat místo. Už nemusíme chodit přes bláto a kopce trávy,“ řekla.

V čem je tajemství brigád, které mají šestiletou tradici? Vždyť na některých místech regionu nepřizpůsobiví občané ničí vybavení sídlišť. Oproti tomu v Dobré Vodě společně brigádničí i takzvaní gádžové z řad chalupářů. A ještě rádi půjčí nářadí.

Anna Dunčeková v tom má po debatách s kolegy jasno. Mohou za to v uvozovkách dárky, které dostávají obyvatelé obce bez svého přičinění. Jedná se například o dětské hřiště, o než nikdo nestál. V Dobré Vodě si ale sami řekli, že si vysadí živý plot. Starají se o něj už čtyři roky, i když se objevil skeptický hlas jedné obyvatelky, že vydrží jedině plot z betonu. Podobné pozitivní zkušenosti potvrdil místostarosta Rotavy na Sokolovsku Martin Elíz.

„Když si naši nezaměstnaní obléknou oranžové vesty a od šesti do tří hodin odpoledne uklízí sídliště, tak nemají důvod ho znečišťovat, i když to dřív dělali.“

Členové neziskové organizace si jen povzdechli, že pozitivní příklady z Dobré Vody neměly vliv na výsledky referenda v nedaleké Teplé a Toužimi. Tepelští loni v říjnu nesouhlasili s výstavbou Centra služeb sociální prevence (více čtěte zde). Podobné obavy, aby se z jejich města nestal další Varnsdorf, Nový Bor nebo Šluknov, měli v roce 2012 i obyvatelé Toužimi (více čtěte zde).

Centrum služeb je stále tématem diskusí

V Teplé je diskuse o centru služeb stále živá. Někteří lidé si myslí, že město muselo vracet několikamilionovou dotaci na výstavbu centra a smluvní pokuta přišla městskou pokladnu na 1,5 milionu korun.

„Dotaci jsem telefonicky zastavila v okamžiku, kdy byla připravená k odeslání na náš účet. Takže jsme nic nemuseli vracet,“ vyvrátila nepodložené zvěsti starostka Teplé Jana Čížková.

Celá záležitost s centrem sociálních služeb podle ní není skončená. Projekt, který byl hotový, totiž Teplá předělává. Pošle jej na ministerstvo školství jako Nové školní dílny a hřiště s umělým povrchem.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz