Romové v Dobré Vodě u Toužimi už odpracovali tisíce hodin při brigádách kvůli...

Romové v Dobré Vodě u Toužimi už odpracovali tisíce hodin při brigádách kvůli zvelebování sídliště. | foto: Český západ, o.p.s.

Romové na Toužimsku si zvelebují sídliště, nářadí jim půjčují chalupáři

  • 5
Zatímco v jiných místech kraje i republiky řeší samosprávy problém s vybydlenými sídlišti po nepřizpůsobivých obyvatelích, v sociálně vyloučené lokalitě Dobrá Voda chodí Romové na brigády a místo, kde žijí, dobrovolně zkrášlují.

Ve vesnici Dobrá Voda u Toužimi na Karlovarsku tvoří většinu ze 110 obyvatel 90 Romů, kteří žijí v panelovém domě. Na zatím poslední brigádu začátkem srpna přišlo 81 dobrovolníků včetně dětí.

„Přes naši vesnici vede cyklotrasa. Pro cyklisty jsme udělali posezení v dříve postaveném altánu. Když turisté projíždějí, tak se na nás všichni usmívají,“ řekla členka romské komunity a pracovnice neziskové organizace Český západ Anna Dunčeková.

Organizace šestým rokem pořádá brigády na zkrášlování obce i okolí. Je tak mimo jiné natřená autobusová zastávka, ozdobená truhlíky s květinami, nové jsou prolézačky na hřišti. Brigádníci také upravili okolí ptačí stezky v katastru Dobré Vody.

Bláto už je minulostí

Brigádnice Jana Siváková má největší radost z nové cesty, která vede k buňce pro pracovníky Českého západu. „Museli jsme naložit velké kameny a krumpáčem pro ně vykopat místo. Už nemusíme chodit přes bláto a kopce trávy,“ řekla.

V čem je tajemství brigád, které mají šestiletou tradici? Vždyť na některých místech regionu nepřizpůsobiví občané ničí vybavení sídlišť. Oproti tomu v Dobré Vodě společně brigádničí i takzvaní gádžové z řad chalupářů. A ještě rádi půjčí nářadí.

Anna Dunčeková v tom má po debatách s kolegy jasno. Mohou za to v uvozovkách dárky, které dostávají obyvatelé obce bez svého přičinění. Jedná se například o dětské hřiště, o než nikdo nestál. V Dobré Vodě si ale sami řekli, že si vysadí živý plot. Starají se o něj už čtyři roky, i když se objevil skeptický hlas jedné obyvatelky, že vydrží jedině plot z betonu. Podobné pozitivní zkušenosti potvrdil místostarosta Rotavy na Sokolovsku Martin Elíz.

„Když si naši nezaměstnaní obléknou oranžové vesty a od šesti do tří hodin odpoledne uklízí sídliště, tak nemají důvod ho znečišťovat, i když to dřív dělali.“

Členové neziskové organizace si jen povzdechli, že pozitivní příklady z Dobré Vody neměly vliv na výsledky referenda v nedaleké Teplé a Toužimi. Tepelští loni v říjnu nesouhlasili s výstavbou Centra služeb sociální prevence (více čtěte zde). Podobné obavy, aby se z jejich města nestal další Varnsdorf, Nový Bor nebo Šluknov, měli v roce 2012 i obyvatelé Toužimi (více čtěte zde).

Centrum služeb je stále tématem diskusí

V Teplé je diskuse o centru služeb stále živá. Někteří lidé si myslí, že město muselo vracet několikamilionovou dotaci na výstavbu centra a smluvní pokuta přišla městskou pokladnu na 1,5 milionu korun.

„Dotaci jsem telefonicky zastavila v okamžiku, kdy byla připravená k odeslání na náš účet. Takže jsme nic nemuseli vracet,“ vyvrátila nepodložené zvěsti starostka Teplé Jana Čížková.

Celá záležitost s centrem sociálních služeb podle ní není skončená. Projekt, který byl hotový, totiž Teplá předělává. Pošle jej na ministerstvo školství jako Nové školní dílny a hřiště s umělým povrchem.