Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romové hostili lidi v obávané ulici U Divadla, Sokolováků moc nepřišlo

  10:12aktualizováno  10:12
Poněkud rozpačitě dopadla snaha o odbourání předsudků mezi sokolovskými Romy a jejich spoluobčany při sobotní kulturně-gastronomické slavnosti Žijeme tu společně. Mnozí obyvatelé nechvalně známé ulice U Divadla sledovali dění jen z oken, zájem lidí ze Sokolova byl minimální.

Romští aktivisté i sokolovská radnice vnímají pokus jako nezbytný první krok.

Fotogalerie

V uzavřené ulici mohli lidé ochutnat tradiční romské pochutiny. Třeba Goju. "Je to vlastně bramborákové těsto ve vepřovém střívku, které se nejdříve vaří a pak peče," vysvětlila Marta Oláhová. Kromě toho nabídli hostitelé guláš, pirohy nebo pokrm Kaša.

"Dobrovolně se musím přiznat, že nevím co to je," neskrýval romský aktivista a muzikant Vojta Lavička, který moderoval program. "Tahle akce už tím, že trvala dva týdny a pokusila se do ulice, kde žijí Romové, přivést lidi ze Sokolova, je svým způsobem ojedinělá," chválil.

"Akce je to pěkná, od města je to podaná ruka," řekl sokolovský místostarosta Ladislav Sedláček. "Trochu mě mrzí, že musíme Romy skoro prosit, aby se přišli podívat, co se vlastně v jejich ulici děje. To mi přijde tak trochu smutné," neskrýval své rozčarování Ladislav Sedláček.

Podotkl, že vstřícné gesto města se v nejbližší době už nemusí opakovat. "Udělali jsme něco, co je v celé republice ojedinělé," zdůraznil místostarosta. Na řadě míst jsou podle Sedláčka nepokoje. "Tady je klid, snažíme se Romům jít naproti."

Ulici U Divadla lemovaly panely, na kterých se lidé mohli dozvědět, odkud Romové pocházejí, jak se liší jejich řeč nebo jaké jsou jejich vztahy v rodině, tradice nebo vztah k náboženství.

Informační panely vyrobila sokolovská firma Fornica graphics. "Oslovila nás městská policie, abychom udělali něco v rámci prevence kriminality. Zpracovali jsme program této akce, který jsme představili na ministerstvu vnitra. A podařilo se nám získat peníze," uvedl Hugo Šulc z agentury Fornica graphics.

Je přesvědčený, že sokolovská akce je výjimečná nejen v Karlovarském kraji, ale i v celé republice. "Původně jsme chtěli na akci přilákat lidi koncerty vyhlášených kapel, to se ale kvůli rozpočtu nepodařilo," připustil Hugo Šulc.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz