Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žadatelé si rozdělí 3,7 miliardy z Unie, nejvíc peněz půjde na silnice

  9:42aktualizováno  9:42
Města, kraje i některé dopravní firmy mohou po dvou letech znovu žádat o další evropské peníze z programu ROP Severozápad. Výbor regionální rady v úterý vyhlásil hned několik výzev k předkládání projektů a žádostí o dotace.
Nejvíce peněz, 1,94 miliardy korun, půjde na modernizaci silnic. (ilustrační foto)

Nejvíce peněz, 1,94 miliardy korun, půjde na modernizaci silnic. (ilustrační foto) | foto: Evropská komise

Žadatelé o evropské dotace mají čas do 17. listopadu, města pak do 29. listopadu. V tomto kole se bude dělit 3,7 miliardy korun, suma je k dispozici pro Ústecký a Karlovarský kraj.

Nejvíce peněz, 1,94 miliardy korun, půjde na modernizaci silnic. Místní Krajská správa a údržba silnic připravila šest stavebních projektů za 1,4 miliardy. Z toho polovinu tvoří dva chystané obchvaty Chebu a Hroznětína. Kompletní rekonstrukce by se měly dočkat trasy Merklín - Pstruží, Nejdek - Pernink a pak řada kratších úseků v celém kraji.

"Celkový vnitřní dluh v opravě silnic jsme vyčíslili na tři miliardy korun. Pokud dostaneme 1,4 miliardy, bude to významné kvalitativní zlepšení silniční sítě v regionu," míní ředitel krajských silničářů Zdeněk Pavlas. Obchvaty navíc vyženou tranzitní dopravu ze dvou měst.

Velký zájem o dotace projevují střední a větší města, jichž se jedna z výzev týká. Cheb má připravené projekty za 90 milionů. Z dotací by rád zaplatil hlavně rekonstrukce vnitrobloků v centru, zpřístupnění dalších zahrad františkánského kláštera a zastřešení malé ledové plochy u zimního stadionu.

Sokolov přihlásí 10 stavebních akcí. Třeba opravu plochy atletického stadionu, mostu přes Ohři u nádraží, stavbu U Rampy, rekonstrukci Krejcarovy lávky a mohutné vylepšení sportovišť u škol. Vše za 250 milionů korun.

A ještě jeden příklad - Horní Slavkov a jeho 16 projektů za 40 milionů. Počítá třeba s doplněním sportovního areálu u školy a se zřízením bezbariérových vstupů do kulturního domu či domu s pečovatelskou službou.

Úspěšní žadatelé musí spěchat

Předseda regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil očekává, že až pětina přihlášených akcí bude v první fázi vyškrtnuta kvůli chybám.

"Šance na získání dotace je ale velká, rozhodně to pro města a obce není ztracený boj. Vyčlenili jsme pro ně 945 milionů korun," řekl Navrátil. Ví také o záměru dopravní firmy GW Train Regio - koupit na kraslickou a mariánskolázeňskou železnici dva nové vlaky.

Žadatelé ale musí spěchat a prostavět aspoň patnáct procent ze svých akcí nejpozději do července 2014. Jestli v souboji o dotaci uspějí, se dozvědí až v únoru nebo v březnu.

ROP Severozápad byl kvůli chybám a neprůhlednému dělení evropských peněz dva roky pozastaven. Za prohřešky kraj zaplatí pokutu 308 milionů korun. Pravidla se od té doby změnila a soutěž o dotace by měla být čistější. Projekty už nemohou hodnotit sami politici.

Kvůli problémům čekali žadatelé až dva roky na slíbené peníze (celkem 1,5 miliardy korun) a donedávna netušili, jestli je vůbec dostanou. Drtivá většina z nich obdržela pozdržené finance v minulých dnech.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz