Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rotava začne vykupovat byty, nechce potíže s dalšími neplatiči

  12:13aktualizováno  12:13
Rotava na Sokolovsku jako jediné město v kraji bude vykupovat zpět už jednou zprivatizované byty, které se po dlužnících ocitnou v dražbě. Chce tak začít regulovat příliv problémových lidí a možných budoucích neplatičů. Právě ti se do města ve velkém stěhují za levným bydlením.

Radnice v Rotavě | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rotava má s přílivem nepřizpůsobivých, především Romů, velké potíže. Narušují veřejný pořádek. Napětí mezi majoritou a minoritou v posledních letech stoupá. Dluhy na nájemném a službách spojených s bydlením vzrostly na 5,8 milionu korun.

Starostka Iva Kalátová naznačila, že město před lety udělalo chybu. Neodhadlo situaci a prodalo velkou část sídliště. Kvůli narůstajícím dluhům neplatičů se v pasti ocitlo několik společenství vlastníků jednotek.

Poplatky za energie, služby a do fondu oprav nestačí na pokrytí nákladů na provoz domů. Společenství tak nemají peníze například na vyplacení přeplatků z vyúčtování za teplo za rok 2011.

I jim opatření radnice pomůže. "Vykoupíme byty po neplatičích, které společenství vlastníků přivedou k dražbě, a nemají na to, aby byt koupila. V rozpočtu na to musíme uvolnit asi velkou částku. Pak se vždy dohodneme se společenstvími, komu vykoupený byt pronajmeme. Je to jediná možnost, jak bytovou politiku regulovat," řekla Iva Kalátová.

Bude ráda za každý vykoupený byt. "Jeden byt rovná se jedna problematická rodina," míní. Nepřizpůsobivým poslala starostka na středečním zasedání zastupitelstva jasný vzkaz: "Pokud se vám tu nelíbí, běžte z Rotavy pryč. Raději budeme mít byty prázdné než obsazené neplatiči."

Rotava zavádí dluhové prázdniny

Městu patří celkem 245 bytů. Třicet osm jich je volných. Patnáct z nich je součástí domů určených k prodeji, zbytek k pronájmu. O byty není zájem. Roční náklady na údržbu a poplatky do fondu oprav dosahují 300 tisíc korun. Cena dvoupokojového bytu ve městě klesla i pod hranici 100 tisíc korun.

Rotava patří mezi sociálně vyloučené lokality. Bydlí tu 3 500 obyvatel, nezaměstnanost šplhá oficiálně až ke 20 procentům. "Musíme získat zpět do vlastnictví města co nejvíce bytů, abychom mohli regulovat složení nájemníků. Není to normální stav, ale nacházíme se ve výjimečné situaci," řekl rotavský zastupitel Christos Duludis.

Zastupitelé zároveň zpřísnili podmínky pro další prodej bytů - vyhradili městu předkupní právo. To znamená, že lidé mohou byty kupované od města prodat dál jen s jeho souhlasem. "Těm, kteří s byty nechtějí spekulovat, to nemůže vadit," komentovala novinku starostka Kalátová.

Aby Rotava snížila dluhy na nájemném, zavádí od 1. ledna 2013 takzvané dluhové prázdniny. Neplatičům, kteří uhradí v roce 2013 a 2014 své závazky, město odpustí penále. Sumu 5,8 milionu korun dluží celkem 213 lidí. Z nich 130 dluží méně než 20 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz