Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školka zadarmo včetně jídla? Sen se splnil rodičům v Rovné

  19:26aktualizováno  19:26
Rodiče dětí z Rovné na Sokolovsku nemusejí od tohoto školního roku platit za pobyt svých dětí v mateřské škole. Jejich potomci mají zdarma dokonce i jídlo, což platí i pro školáky. Tyto náklady začala hradit ze svého rozpočtu obec, která tak chce přispět k naplnění poloprázdné školky.

Děti z mateřské školy v Rovné na Sokolovsku na procházce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„To je jeden z důvodů. Zároveň však chceme napomoci tomu, aby své ratolesti do mateřinky začali posílat i lidé ze sociálně slabších rodin,“ vysvětlil starosta Jaroslav Janda.

Nové opatření přijde obecní kasu asi na 130 korun měsíčně za jedno dítě. Takové budou náklady po započítání peněz od státu na nové děti a snížení platby za výjimku z plánovaného rušení nenaplněných škol, kterou obec už roky posílá do státní kasy. Oslovení rodiče rozhodnutí radnice přivítali, znamená pro ně totiž nezanedbatelnou úsporu.

Rodiče ušetří měsíčně stovky korun

„Samozřejmě to vítám. Dosud jsem za pobyt a jídlo ve školce platila přibližně 750 korun na jedno dítě, teď mám vše zdarma,“ pochvaluje si nový systém paní Mária, jejíž obě děti místní mateřskou školu navštěvují.

Vypadá to, že záměr obci alespoň částečně vyšel, protože místo pouhých pěti dětí navštěvujících školku v minulém školním roce jich od letošního září chodí do mateřinky už jedenáct.

Kapacita je přitom dvacet míst a podle starosty by teoreticky neměl být problém ji naplnit celou, protože dětí je v obci dostatek. „Nezaměstnaní rodiče ze sociálně slabších rodin si je však dosud často nechávali doma a vymlouvali se, že na školku nemají. To už teď neplatí,“ konstatoval starosta, který věří, že i dosud váhající rodiče nakonec své děti do školky začnou posílat.

„Jde nám o to, aby i děti z těchto poměrů měly lepší startovací podmínky. Chceme je naučit, že je normální chodit čistý, mít nějaký režim a podobně,“ naznačil Janda.

Jídlo zdarma udrží děti v družině, věří ředitelka školy

Ředitelka základní a mateřské školy Jana Polívková kladně hodnotí také rozhodnutí radních nabídnout bezplatnou stravu i žákům základní školy.

„Pomůže nám to docílit toho, aby děti chodily do družiny a mohli jsme s nimi dále pracovat,“ vysvětlila Polívková.

Dosud školáci často chodili po vyučování na jídlo domů a potom už se do družiny nevraceli. Pokud se kapacitu mateřské školy v Rovné ani přes slibné vyhlídky nakonec zcela naplnit nepodaří, vedení obce se chce pokusit přilákat děti rodičů z okolních měst a obcí.

„Není to myslím nereálné, míst v mateřských školách je v současné době nejen v okolí obecně nedostatek,“ vidí příležitost starosta.

V obcích do několika stovek obyvatel, jako má Rovná, už však baby boom pomalu slábne, což potvrzuje například Ladislav Landsfeld, ředitel ZŠ a MŠ v Božičanech na Karlovarsku. „Ještě předloni jsme asi sedm nebo osm dětí museli odmítnout a letos už nám jich pět chybí,“ konstatoval Landsfeld.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Najdete na iDNES.cz