Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhledna Bučina otevře svůj pohled do krajiny na konci září

  9:35aktualizováno  9:35
Desítky let rozhledna jen chátrala, nyní ovšem Vojenské lesy a statky České republiky (VLS), které lokalitu spravují, dokončují její rekonstrukci. Řeč je o vyhlídce Bučina v Doupovských horách, kde ji nechal v 19. století vystavět slavný podnikatel Jindřich Mattoni. Pro veřejnost se má otevřít 28. září.

Rozhledna Bučina se dočkala důkladné rekonstrukce, v podzimní sezoně už uvítá turisty. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Nemohli jsme se stavem vyhlídky nic udělat, protože je to na území VLS. Vždycky jsem se jen před představiteli zmínil o tom, že by bylo skvělé, kdyby byla zase opravená a otevřená. Což se nyní stalo a mám z toho opravdu velkou radost,“ nemůže si vynachválit novou turistickou atrakci starosta Kyselky Aleš Labík.

Obyvatelé Kyselky na věž nezapomněli, což dokazuje každoroční novoroční výšlap k ní. „A letos to bude poprvé, kdy bude v důstojném kabátku. Opravdu je to skvělé,“ nezakrývá radost starosta.

Rekonstrukce historické vyhlídkové věže, která skýtá pohled na malebné údolí řeky Ohře s Kyselkou a Radošovem, střední část Krušných hor s Klínovcem i část Doupovských hor, začala v létě a v těchto dnech pomalu finišuje.

Jde o hlavní fázi záchrany historické stavby, kterou Vojenské lesy a statky zahájily v letech 2002 a 2003 částečnou revitalizací. Tehdy bylo vyspraveno zdivo a nad ochozem vyhlídkové plošiny 140 let staré památky byl zbudován nový dřevěný přístřešek.

„Nyní se rozhledna dočká nové střechy, sanace kamenného zdiva a zajištění statické stability základových konstrukcí. Náklady opravy počítají s 800 tisíci korunami,“ informoval ředitel karlovarské divize VLS Milan Suk s tím, že investici mimo jiné umožnily rekordní hospodářské výsledky státního podniku v posledních letech.

S rekonstrukcí rozhledny souvisí i citlivé úpravy okolního lesa, ke kterým došlo na jaře letošního roku. VLS odtěžily okolní stromy, které rozhlednu přerůstaly a bránily tak návštěvníkům ve výhledu.

„Návštěvníci rozhledny sice přišli o letní turistickou sezonu, kdy byla rozhledna uzavřena, ale mohou se těšit na pohledy do barevné podzimní krajiny,“ dodal ředitel Suk.

Desetimetrovou kamennou stavbu nechal v roce 1880 vybudovat místní rodák Jindřich Mattoni, jehož jméno i rodinný erb dodnes nese karlovarská minerální voda. K rozhledně Bučina, která je na hranici vojenského újezdu Hradiště, vede strmá stezka z údolí řeky Ohře v obci Kyselka značená červenou turistickou značkou.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz