Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu se poštěstí, dohlédne z krušnohorského Klínovce až na Ještěd

  13:11aktualizováno  13:11
Návštěvníci Krušných hor si mohou vychutnat výhled z repliky rozhledny na Klínovci, která se pro veřejnost otevřela před měsícem. Už brzy pohledy do kraje z vrcholu hory zprostředkují i kamery.

Rozhledna na Klínovci se těší velkému zájmu návštěvníků. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lidé budou díky chystané novince moci shlížet z výšky na Karlovarský a Ústecký kraj či do Saska a ještě dál, aniž by museli vytáhnout paty z domova. Vše totiž on-line uvidí na monitoru svého počítače.

Rozhledna na Klínovci

Otevřeno: denně od 9 do 17 hodin, pouze za pěkného počasí

Aktuální informace: božídarské infocentrum: 359 571 007 web: www.bozidar.cz

První rozhledna stála na Klínovci už v roce 1817. Ta pak shořela.

Pozdější osmiboká kamenná věž pocházela z roku 1884, byla pokřtěna jménem císaře Františka Josefa I.

Je vysoká 24 metrů.

Rozhledna na Klínovci (1 244 m nad mořem) je nejvýše položenou v Krušných horách a druhou nejvýše položenou v republice. Rozhledna umožňuje kruhový výhled.

Z rozhledny jsou vidět okolní vrcholky Krušných hor v Čechách i v Německu, za dobré viditelnosti bývá vidět i Šumava, Český les, České středohoří, Lužické hory, dohlédnout lze i na Ještěd a Krkonoše.

Velký zájem je ale i o samotnou rozhlednu. Už během prvních šesti dní vyšlápla za krásného počasí schody na věž zhruba tisícovka lidí z Česka, Německa i odjinud. Od 28. října jich celkem přišly dva tisíce.

"V případě mlhy nebo nízké oblačnosti zavíráme. Nemá smysl, aby někdo vystoupal až do mraků," podotkla Blanka Nováková, jednatelka Služeb Boží Dar, které rozhlednu provozují.

Když přijde řeč na vandaly, tak jednatelka klepe na dřevo, že "zaplať pánbůh, zatím nikdo nic nepoškodil". Na vandaly jsou na Klínovci připraveni. Vnitřek rozhledny i její okolí snímají kamery, objekty hlídá zabezpečovací systém.

Technika se osvědčila. Při poslední krádeži střechy před rokem a půl na opuštěném hotelu Klínovec se díky ní podařilo dopadnout zloděje. A od té doby je klid.

Práce na rozhledně budou pokračovat

Vandalové na rozhledně neřádí, ale i tak je poškozená vnitřní omítka.

"Během výstavby se do objektu dostala voda, která nestačila ve zdivu vyschnout. Při komínovém efektu na schodišti způsobuje na vymalované omítce různé mapy. Nechtěli jsme dávat druhý nebo třetí nátěr, necháme vše vyzrát. Jinak by to byly utracené peníze. Práce bychom rádi dokončili k 30. červnu příštího roku," uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.

Dodal, že smyslem investice za 11 milionů korun není vydělávat. Jen údržba přijde ročně na sto tisíc korun a alespoň stejná částka by se měla vybrat na pětadvacetikorunovém vstupném.

Okolí Klínovce zabírají z věže rozhledny dvě panoramatické kamery. Každá snímá jeden půlkruh, takže je vidět kolem dokola. Zatím turisté sledují obraz z kamer na dvou monitorech v prostorách božídarského infocentra. Mohou se tak podle počasí rozhodnout, jestli se na Klínovec vypraví.

A co nevidět po vyřešení softwarových problémů se obraz dostane na webové stránky města. "Lidé sice ušetří pětadvacet korun na vstupném, nedostanou se ale na zdravý vzduch a neošlehá je vítr," podotkl starosta Jan Horník.

Přípravy na zpřístupnění rozhledy trvaly dlouhá léta. Původně měla osmiboká kamenná věž z roku 1884 přivítat po opravě návštěvníky v červnu 2008.

Jenže když nechala radnice odkrýt nejvyšší patra památkově chráněné stavby, ukázalo se, že voda ze sněhu a deště natekla mezi vlastní konstrukci a deseticentimetrový plášť z betonu. Proto byla nutná demolice a stavbaři postavili repliku. Zpoždění bylo nakonec pětileté.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz