Rozhledna na Klínovci se těší velkému zájmu návštěvníků.

Rozhledna na Klínovci se těší velkému zájmu návštěvníků. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Komu se poštěstí, dohlédne z krušnohorského Klínovce až na Ještěd

  • 0
Návštěvníci Krušných hor si mohou vychutnat výhled z repliky rozhledny na Klínovci, která se pro veřejnost otevřela před měsícem. Už brzy pohledy do kraje z vrcholu hory zprostředkují i kamery.

Lidé budou díky chystané novince moci shlížet z výšky na Karlovarský a Ústecký kraj či do Saska a ještě dál, aniž by museli vytáhnout paty z domova. Vše totiž on-line uvidí na monitoru svého počítače.

Rozhledna na Klínovci

Otevřeno: denně od 9 do 17 hodin, pouze za pěkného počasí

Aktuální informace: božídarské infocentrum: 359 571 007 web: www.bozidar.cz

První rozhledna stála na Klínovci už v roce 1817. Ta pak shořela.

Pozdější osmiboká kamenná věž pocházela z roku 1884, byla pokřtěna jménem císaře Františka Josefa I.

Je vysoká 24 metrů.

Rozhledna na Klínovci (1 244 m nad mořem) je nejvýše položenou v Krušných horách a druhou nejvýše položenou v republice. Rozhledna umožňuje kruhový výhled.

Z rozhledny jsou vidět okolní vrcholky Krušných hor v Čechách i v Německu, za dobré viditelnosti bývá vidět i Šumava, Český les, České středohoří, Lužické hory, dohlédnout lze i na Ještěd a Krkonoše.

Velký zájem je ale i o samotnou rozhlednu. Už během prvních šesti dní vyšlápla za krásného počasí schody na věž zhruba tisícovka lidí z Česka, Německa i odjinud. Od 28. října jich celkem přišly dva tisíce.

"V případě mlhy nebo nízké oblačnosti zavíráme. Nemá smysl, aby někdo vystoupal až do mraků," podotkla Blanka Nováková, jednatelka Služeb Boží Dar, které rozhlednu provozují.

Když přijde řeč na vandaly, tak jednatelka klepe na dřevo, že "zaplať pánbůh, zatím nikdo nic nepoškodil". Na vandaly jsou na Klínovci připraveni. Vnitřek rozhledny i její okolí snímají kamery, objekty hlídá zabezpečovací systém.

Technika se osvědčila. Při poslední krádeži střechy před rokem a půl na opuštěném hotelu Klínovec se díky ní podařilo dopadnout zloděje. A od té doby je klid.

Práce na rozhledně budou pokračovat

Vandalové na rozhledně neřádí, ale i tak je poškozená vnitřní omítka.

"Během výstavby se do objektu dostala voda, která nestačila ve zdivu vyschnout. Při komínovém efektu na schodišti způsobuje na vymalované omítce různé mapy. Nechtěli jsme dávat druhý nebo třetí nátěr, necháme vše vyzrát. Jinak by to byly utracené peníze. Práce bychom rádi dokončili k 30. červnu příštího roku," uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.

Dodal, že smyslem investice za 11 milionů korun není vydělávat. Jen údržba přijde ročně na sto tisíc korun a alespoň stejná částka by se měla vybrat na pětadvacetikorunovém vstupném.

Okolí Klínovce zabírají z věže rozhledny dvě panoramatické kamery. Každá snímá jeden půlkruh, takže je vidět kolem dokola. Zatím turisté sledují obraz z kamer na dvou monitorech v prostorách božídarského infocentra. Mohou se tak podle počasí rozhodnout, jestli se na Klínovec vypraví.

A co nevidět po vyřešení softwarových problémů se obraz dostane na webové stránky města. "Lidé sice ušetří pětadvacet korun na vstupném, nedostanou se ale na zdravý vzduch a neošlehá je vítr," podotkl starosta Jan Horník.

Přípravy na zpřístupnění rozhledy trvaly dlouhá léta. Původně měla osmiboká kamenná věž z roku 1884 přivítat po opravě návštěvníky v červnu 2008.

Jenže když nechala radnice odkrýt nejvyšší patra památkově chráněné stavby, ukázalo se, že voda ze sněhu a deště natekla mezi vlastní konstrukci a deseticentimetrový plášť z betonu. Proto byla nutná demolice a stavbaři postavili repliku. Zpoždění bylo nakonec pětileté.