Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé musí pochopit, že jde o zdraví všech, říká lékařka o opatřeních

  9:13
Karlovarská krajská nemocnice již před třemi týdny uzavřela všechny vstupy do areálu a jediná cesta dovnitř vede skrz stan u hlavního vchodu. Provádí se v něm třídění pacientů. Méně lidí je totiž nyní lépe. Dovnitř nevpouštějí doprovody nemocných, výjimku mají pouze děti a handicapovaní. Přinesené věci od rodin distribuuje sanitář.
Dagmar Märzová, primářka oddělení emergency Karlovarské krajské nemocnice.

Dagmar Märzová, primářka oddělení emergency Karlovarské krajské nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Chápeme, že občané mohou opatření vnímat jako příliš restriktivní, ale je to jediná šance, jak ochránit personál, který se bude o nemocné starat,“ řekla k zavedeným opatřením Dagmar Märzová, primářka oddělení emergency, tedy urgentního příjmu kriticky nemocných.

Chovají se v těchto časech lidé v nemocnici zodpovědně?
Většina ano, ale bohužel stačí jeden nezodpovědný, který ochromí provoz celého oddělení, a to si za stávající situace určitě nikdo nepřeje.

Co konkrétně se stává?
Například to, že někdo, kdo má být v karanténě, přijde na vlastní pěst vyhledat pomoc přímo do nemocnice pro jiné obtíže, které mohou počkat - například bolest zad či ramene, které jej trápí už měsíce. To by se určitě nemělo stávat. Ohrožuje tím všechny, které potká. Nebo ke vstupnímu místu nemocnice, červenému stanu, dorazí člověk s horečkou a suchým kašlem, který se vehementně dožaduje vstupu na pohotovost a teprve posléze nám prozradí, že je v izolaci či z rizikové skupiny. Je to velmi nezodpovědné.

Jaký je tedy správný postup?
Myslím, že v médiích to nyní všude zaznívá, ale přesto: nikam nechoďte, telefonujte. K ochranným opatřením jsme přistoupili už před třemi týdny, daleko dříve, než začalo ministerstvo zdravotnictví vydávat doporučení plošně všem nemocnicím. Pacienty třídíme tak, abychom naprosto eliminovali pohyb rizikových osob v prostorách nemocnice.

A ta opatření, která vyvolávají emoce? Přijali pacienti tato omezení pohybu po nemocnici?
Velká část ano a patří jim za to dík. Nemají problém s tím, aby na ně doprovod prostě počkal v autě. Naraženou ruku si člověk může nechat vyšetřit sám. Pokud někdo potřebuje blízkému donést věci, dá je do červeného stanu a my to zajistíme. Největší emoce určitě panují kolem zákazu tatínků u porodu. Bohužel je to jediné možné racionální řešení. Je těžké to nastávajícím rodičům vysvětlit, ale je to ochrana rodiček a jejich nenarozených a čerstvě narozených dětí. Když budou porodníci v karanténě, nebude kde rodit.

A to se opravdu může stát?
Viděli jsme to například ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde byla v karanténě celá neurochirurgická jednotka intenzivní péče a velmi omezeně poskytovali péči 14 dní, po dobu karantény.

Podle nových vyhlášek ministerstva zdravotnictví ale mohou lékaři ordinovat i nemocní, nemám pravdu?
Nemohou ordinovat lékaři s příznaky či nemocní, ale ti, kteří se potkali s pozitivním pacientem, již nyní do karantény nemusí. Je to opatření, které se může použít, když opravdu teče do bot. Respirátory se jen vymění za takové, které filtrují i vydechovaný vzduch.

Pokud tedy pacient potřebuje ošetření, které přímo nesouvisí s jeho nemocí...
Tak ho samozřejmě v nemocnici ošetříme. I takový člověk může dostat infarkt, mozkovou příhodu nebo si zlomit nohu. Chceme všem garantovat co nejlepší dostupnou péči, ale abychom tak mohli učinit, musíme si v tomto období zachovat co největší kapacity. To, že zdravotnická zařízení budou zatížená, vidíme na příkladech Itálie nebo Španělska. Chronické obtíže řešíme, ale snažíme se lidem vysvětlit, že stále fungují praktičtí lékaři i ambulantní specialisté. Ale není nutné si nyní nechat vyřezávat znamínka nebo se vydat na plánované vyšetření na ortopedii jen proto, že jsem byl objednaný, ale nemám žádný akutní problém.

Myslíte si, že jste tedy na epidemii lépe připraveni než třeba v již zmíněné Itálii či Španělsku?
Všichni si budeme přát, aby ta čísla byla co nejnižší. Ale je asi na místě nemít růžové brýle a neříkat si, že nás to na rozdíl od ostatních států Evropy mine a že to za 14 dní skončí. Jsme na začátku a za tři týdny se dost možná dostaneme na nějakých 10 tisíc nemocných, ze kterých zhruba 10 - 30 procent bude na lůžkách ve zdravotnických zařízeních a další část z nich bude potřebovat umělé plicní ventilace či mimotělní oběhy. Budeme se snažit rozmělnit ten vrchol do delšího časového období, aby se nemocnice nezhroutily, aby mohly fungovat. Nikdo se nechce dostat do situace, ve které je Itálie, Španělsko či Británie, a přemýšlet, komu péči poskytnout.

A máme tedy šanci, že naše cesta bude jiná?
Něco z toho nás asi nemine. Získali jsme ale čas, abychom prodloužili dobu na přípravy, a tedy možnost zachovat si co nejvíc zdravotníků. Pracujeme nyní v týmech tak, aby když budou jedni nemocní, mohli nastoupit druzí, a tyto skupiny se vzájemně nepotkaly. Abychom se byli schopni postarat i o akutní obtíže, jako je infarkt, aby fungovala ambulance, chirurgie a tak dále. Některé týmy budou třeba žít dva dny v nemocnici a pak půjdou domů.

Co říkáte například na iniciativu Sestry v záloze, může být užitečná?
To je aktivita, která bude v určitou chvíli velmi vítána. Každý z nás zdravotníků má v hlavě plány, co dělat, když dojedeme k nějakému stropu - jednak personálnímu, jednak se zázemím. Může se třeba stát, že nám dojdou akutní postele. Ve Španělsku se staví polní nemocnice, další cesta je zapůjčit si nějaký prázdný hotel, kam se budou dávat ty lehčí případy a k nim právě tyto sestřičky ze zálohy z lázeňských kapacit, které jsou nyní zavřené. To by bylo určitě skvělé. Aby se odlehčilo nemocnici a abychom nemuseli budovat žádné kontejnery přežití kolem nemocnice se skládacími lehátky.

Jak moc si myslíte, že náš kraj poznamenalo množství pendlerů, kteří až do minulého týdne mohli dojíždět za prací do sousedního Německa?
Velmi. Já osobně byla pro hermetické uzavření hranic, nechat jen základní dostupnost dovozu potravin a materiálu. To není nic proti pendlerům, jen jezdí do velmi rizikových míst. Na odběrových místech je to vidět, je tam spousta žádostí od pendlerů, kteří jezdili například do fabrik, kde již byl někdo pozitivní a nepanovala tam tak přísná pravidla jako u nás. Myslím, že ten zákaz přišel pozdě. Osobně bych nedělala výjimku ani zdravotníkům a lidem pracujícím ve zdravotních službách.

Z té lepší stránky - v lidech se momentálně zvedla také vlna solidarity...
Solidarita vyrazila dech všem. Opravdu krásné gesto přišlo od místní vietnamské komunity - ti nám hned jako první začali vozit jídlo kolem oběda, ovoce i jednorázové ústenky. Přidali se ale i Češi. Najednou někdo přijde a složí sto jednorázových ochranných brýlí - v dnešní době sortiment, který lze těžko sehnat. Za chvíli někdo jiný přiveze další jednorázové štíty, tentokrát z 3D tiskárny. To jsou ty střípky, které potřebujeme k naší práci. Takže nejen věci, co nás potěší - jako jídlo a káva, ale i skutečně potřebné zdravotnické pomůcky. Dostali jsme i látkové ústenky, které nám pomáhají překlenout období, kdy chybí ty jednorázové. Těchto pomůcek budeme potřebovat víc a víc, jak budou přibývat hospitalizovaní pacienti. Moc za ně děkujeme. Dalším obrovským plusem v našem regionu je blízkost k ostatním složkám IZS, např. Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje pomáhá velmi – ať už logistikou kolem stanů, odběrového místa či zapůjčením obličejových masek s filtry, které jsou účinnější než respirátory FFP3. Je velmi příjemný pocit vědět, že v tom nejsme sami.

Na závěr a pro připomenutí - jaký je správný postup, pokud si člověk myslí, že by mohl být nakažený novým koronavirem?
Kontaktovat krajskou hygienickou stanici či praktického lékaře a oni určí další postup. Pokud bude indikace k odběru, pacienta vyzveme. Denně se navyšuje počet testovaných, je to asi 80 denně a na většinu se dostane do druhého dne.

A pokud má pacient pozitivní na koronavir nějaké obtíže?
Pokud to doma nezvládá, určitě nikomu nepomůže, když pojede do nemocnice po své ose a bez domluvy. Může buď zavolat a kontaktovat infekci, a pokud jsou obtíže opravdu závažné, je na místě využít rychlou zdravotnickou záchrannou službu. Ale je potřeba být férový vůči záchrance i doktorům a dopředu je o své diagnóze či karanténě informovat. Abychom měli všichni čas se obléknout do ochranných pomůcek a abychom vyklidili prostor na emergency a minimalizovali kontakt s kýmkoliv dalším, kdo je v nemocnici se zcela jinou diagnózou.

Přírůstek pacientů s covid-19 za sedm dní v krajích

7500

Hlavní město Praha

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 0 0,0
Za sedm dní: 21 1,6
Za čtrnáct dní: 54 4,1
Mrtvých 3988 301,1

Středočeský kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 3 0,2
Za sedm dní: 17 1,2
Za čtrnáct dní: 31 2,2
Mrtvých 4638 334,8

Jihočeský kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 1 0,2
Za sedm dní: 19 2,9
Za čtrnáct dní: 39 6,1
Mrtvých 2947 457,5

Plzeňský kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 0 0,0
Za sedm dní: 12 2,0
Za čtrnáct dní: 21 3,6
Mrtvých 2615 443,3

Karlovarský kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 0 0,0
Za sedm dní: 3 1,0
Za čtrnáct dní: 5 1,7
Mrtvých 1719 583,4

Ústecký kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 0 0,0
Za sedm dní: 6 0,7
Za čtrnáct dní: 17 2,1
Mrtvých 3582 436,3

Liberecký kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 0 0,0
Za sedm dní: 6 1,4
Za čtrnáct dní: 12 2,7
Mrtvých 1668 375,9

Královéhradecký kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 1 0,2
Za sedm dní: 19 3,4
Za čtrnáct dní: 22 4,0
Mrtvých 2369 429,4

Pardubický kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 1 0,2
Za sedm dní: 5 1,0
Za čtrnáct dní: 17 3,3
Mrtvých 2038 389,9

Kraj Vysočina

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 0 0,0
Za sedm dní: 7 1,4
Za čtrnáct dní: 7 1,4
Mrtvých 1923 377,2

Jihomoravský kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 1 0,1
Za sedm dní: 16 1,3
Za čtrnáct dní: 37 3,1
Mrtvých 5393 452,4

Olomoucký kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 0 0,0
Za sedm dní: 6 0,9
Za čtrnáct dní: 19 3,0
Mrtvých 2617 414,1

Zlínský kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 0 0,0
Za sedm dní: 15 2,1
Za čtrnáct dní: 29 4,1
Mrtvých 2455 349,2

Moravskoslezský kraj

absolutně na 100 tisíc
Případů 10. 3. 1 0,1
Za sedm dní: 18 1,5
Za čtrnáct dní: 32 2,7
Mrtvých 5558 463,0
Mapa je obarvena podle sedmidenního přírůstku případů na 100 tisíc obyvatel v daném okrese. Zdroj: Otevřená data ÚZIS.
Autor:
  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Strážníci vytáhli osvědčený recept na neplatiče pokut. U dvou fungoval hned

19. dubna 2024

Premium Dva notoričtí neplatiči pokut z řad motoristů uvázli v síti karlovarských strážníků. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel na Chebsku našel desítky mrtvých ovcí, zřejmě je roztrhali vlci

19. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  13:30

Vlčí smečka napadla chov ovcí v Paliči u Lipové na Chebsku. Soukromý chovatel po jejich útoku sčítá...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

Za pár stovek i čtrnáct tisíc. Vary poprvé dražily odstavená vozidla

23. dubna 2024  14:34

Dvaadvacet starších vozidel a čtyři přihlášení dražitelé. Tak vypadala historicky první aukce...

Tady je něco navíc. Na hladině Bílé vody v Chodově plave umělý ostrov

23. dubna 2024  12:37

Řekli si o něj sami obyvatelé města. Umělý plovoucí ostrov uprostřed Bílé vody v Chodově na...

Tisíce svazků míří do muzea, pamatují i první poznatky o lázeňské léčbě

23. dubna 2024  9:20

Balneologický knižní fond, soubor jedinečných svazků, které se týkají historie i současnosti...

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...