Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Musíme být jako kraj více vidět a slyšet, říká karlovarská hejtmanka

  • 8
Poprvé v historii má Karlovarský kraj ve svém čele ženu. Je jí hejtmanka Jana Vildumetzová z hnutí ANO, které na podzim vyhrálo krajské volby. V prvním rozhovoru pro MF DNES řekla třeba to, že kraj musí zapracovat na své propagaci.

Velkou radost ze svého zvolení měla nová hejtmanka a nyní také předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová. Hlasovala pro ni také většina komunistů i sociální demokrat Pavel Čekan.

Pro zástupkyni vítězného hnutí zvedly ruku více než dvě třetiny krajských kolegů. „Získala jsem jednatřicet hlasů z pětačtyřiceti v krajském zastupitelstvu, což je výraz velké důvěry a obrovský závazek,“ říká hejtmanka.

Jana Vildumetzová

  • Narodila se v Karlových Varech.
  • V politice začínala jako nestraník za Stranu zelených.
  • V letech 2006 – 2013 byla starostkou Horního Slavkova, v letech 2012 – 2014 byla krajskou zastupitelkou za ODS.
  • V polovině roku 2013 vyhrála výběrové řízení na výkonnou ředitelku Svazu měst a obcí a přesunula se do Prahy. Ke konci roku na funkci starostky rezignovala.
  • Od roku 2015 je členkou hnutí ANO.
  • Od prosince 2014 do svého zvolení hejtmankou působila coby náměstkyně ministra vnitra. Ve funkci nahradila Adrianu Krnáčovou, která se stala pražskou primátorkou.
  • V roce 2016 byla zvolena do čela Asociace krajů ČR.
  • Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, poté pět let učila na základní škole v Horním Slavkově.

Nelitujete, že jste se postavila do čela kraje?
Nemám čeho litovat. Ze svého působení v pozici starostky Horního Slavkova mám mnoho zkušeností z komunální politiky. Jako krajská zastupitelka jsem měla příležitost seznámit se s krajskou samosprávou. Při své práci výkonné ředitelky Svazu měst a obcí bylo mým úkolem hájit zájmy všech starostů a na postu náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu jsem měla na starosti mimo jiné agendu státních hranic, voleb, matrik, státního občanství, občanských průkazů, pasů, evidence obyvatel, příspěvku na výkon státní správy, vzdělávání ve veřejné správě a byla jsem v každodenním kontaktu s obcemi a kraji. To vše jsou zkušenosti velmi dobře využitelné pro práci hejtmanky i pro komunikaci se starosty a občany.

Hnutí ANO sestavilo koalici se čtyřmi dalšími stranami a hnutími. Jak partnerství vidíte?
Ve vedení kraje stojí koalice ANO, Občanské demokratické strany, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, České pirátské strany a Strany Práv Občanů. Při povolebních vyjednáváních kolegové projevili velkou ochotu k věcné a racionální spolupráci, máme společné priority v dalším směřování kraje. Do sta dní bychom chtěli připravit kvalitní programové prohlášení a pak postupně naplňovat jednotlivé body.

Už při koaličních vyjednáváních jste projevila zájem o spolupráci s opozicí. Jak bude vypadat?
Byla bych velmi ráda, kdyby opozice přispívala k řešení úkolů, které před námi stojí, bez toho aby nám takzvaně házela klacky pod nohy. Společně se svými kolegy ve vedení kraje nabízím rozumný dialog. Přenechali jsme opozici předsednictví nejenom v kontrolním, ale i finančním výboru, aby mohla zblízka sledovat naše kroky. Každému politickému subjektu jsme nabídli jedno místo ve všech výborech i komisích. To je z naší strany velmi konstruktivní nabídka spolupráce. Věřím proto, že najdeme témata ke zlepšení života v kraji, na kterých se určitě shodneme.

Nejvíce opozičních křesel mají sociální demokraté. Nezískali přitom ani předsedu kontrolního výboru, jak bývalo u nejsilnější opoziční strany zvykem. Proč?
Žádný zákon ani vyhláška nestanovují, kdo se má stát předsedou výboru zastupitelstva. Považuji za správné, aby v čele kontrolního výboru stál představitel opoziční strany. Výhodou KSČM je, že budou kriticky hodnotit nejenom naši vládu, ale i vládu předešlou. Co se týče účasti zastupitelů za ČSSD ve výborech a komisích, mají všude jednoho člena a ten má stejné hlasovací právo jako předseda.

Jaké budou priority nové koalice?
Největší prioritou jsou pro mě osobně spokojení občané kraje. Na nás je, abychom jim zajistili dostupnou lékařskou a lékárenskou péči, včetně řešení nedostatku lékařů a sester v nemocnicích, musí dojít k výraznému posunu v dostavbě dálnice D6, naším cílem je otevřenost a transparentnost úřadu, posílení terénních sociálních služeb a programů, rozvoj vysokého školství, vědy a výzkumu. Zapracovat musíme na lepší propagaci lázeňství a cestovního ruchu a kraje jako celku, to tady velmi chybí. Musíme být jako kraj více vidět a slyšet. Připravujeme také zavedení Senior pasů, které by měly pomoci starším lidem, aby mohli být aktivní, účastnit se kulturních nebo sportovních akcí, cestovat se slevami.

Už po svém zvolení jste říkala, že se chcete podívat na rozpočet. V jaké je fázi?
Revize návrhu rozpočtu, jak jej předložilo staré vedení kraje, je aktuálně nejdůležitější úkol. Schodek ve výši 1, 1 miliardy korun je naprosto nepřijatelný, proto se v co nejkratším čase pokusíme o sestavení nového návrhu, na kterém jsme začali pracovat hned po zvolení.

Velkou zátěží pro kraj jsou pokuty kvůli zakázkám dotovaným z Regionálního operačního programu Severozápad. Máte plán, co s tím?
Za pochybení v projektech dotovaných z Evropské unie prostřednictvím ROP Severozápad bohužel kraj tvrdě platí. Když už se tedy kraj do takové situace v minulosti dostal, nezbývá, než se bránit někdy nepřiměřené výši pokut a snažit se zmírnit co nejvíce dopad sankcí do krajského rozpočtu. Budeme ale chtít znovu prošetřit chyby v projektech a trváme na vyvození odpovědnosti konkrétních lidí.

Chcete na ně podávat trestní oznámení?
Pokud nejen v souvislosti s pochybeními v projektech dotovaných z ROP Severozápad zjistíme, že došlo ke spáchání trestného činu, jsme ze zákona povinni předat věc orgánům činným v trestním řízení.

Které další krajské záležitosti chcete prověřit?
Abych řekla pravdu, tak postupně všechny. Jako v rodině, tak i v obci, při správě kraje nebo státu musíte mít přehled o tom, co vlastníte, jak hospodaříte a kde by bylo možné ušetřit. Proto se i já chci podrobně seznámit s ekonomikou kraje a s možnostmi jejího zlepšení. Týkat se to bude například hospodaření krajských příspěvkových organizací a společností, jako je Karlovarská krajská nemocnice nebo Údržba silnic Karlovarského kraje.

Kraj stojí před desetiletým tendrem na dopravní obslužnost. Jak si s tím poradíte?
Zajištění dopravní obslužnosti na budoucí období je jedním z našich hlavních úkolů v oblasti dopravy. Proto musíme velmi pečlivě a důkladně zvážit všechny možnosti, jde o zajištění autobusové dopravy na dlouhé období deseti let.

Máte už nějakou představu?
Vím od občanů, že v této oblasti musí nastat zlepšení, se současným stavem nejsou spokojeni, ať se to týká četnosti spojení do některých částí regionu, návaznosti spojů nebo stavu často dosluhujících autobusů. Chci, aby nejenom krajští úředníci, ale i zastupitelé teď jezdili více autobusy, získávali od občanů zpětnou vazbu a na vlastní kůži ověřili, co je třeba změnit.