Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lázeňský trojúhelník představuje skutečný altánkový ráj, říká fotograf

  15:04
Fotograf, tvůrce kalendářů, někdejší dlouholetý šéfredaktor zubařského časopisu. Ale i autor dvou obrazově-textových knížek o Chebu, zakladatel rekreačního realismu, houslista. Chebský rodák Ladislav Šolc je mužem mnoha profesí. Jak sám s nadsázkou říká, univerzální specialista.

Fotograf, zakladatel a praporečník rekreačního realismu Ladislav Šolc se dvěma novými altánkovými kalendáři u altánku na Zlatém Vrchu v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Letos už podeváté nechává nahlédnout návštěvníky festivalu Chebské dvorky do tajů své tvorby. Dosud představoval zejména fotografie, které v Chebu a okolí pořídil jako teenager, tedy v době svého mládí. Tentokrát však nabídne snímky pořízené docela nedávno.

S čím tedy do Chebu přijíždíte?
Nebudou to žádné „týnejdžroviny“. Fotografie, jež budou k vidění na Chebských dvorcích, vznikly vloni a letos. A na všech budou altánky. Nejen ty lázeňské, které v našem kraji často potkáváme, ale altánky z celé naší vlasti.

Proč právě altánky?
Jako rekreační realista a nenapravitelný romantik mám k pohodovému tématu altánků blízko. Na ten chebský na Zlatém vrchu jsem se každý den díval z okna kuchyně a také se někdy v roce 1971 stal jedním z prvních motivů mých začátečnických fotografických pokusů. Byl to ještě ten původní, do kterého pak udeřil blesk a zničil ho. Dnes už tam stojí jeho replika. Také moje firma, kterou jsem založil v roce 1990, se jmenuje pochopitelně Ladislav Šolc – Altánek.

Co všechno si představíte, když se řekne altánek?
Že si člověk sedne do stínu nějaké drobné stavby, rozjímá nebo klábosí s přáteli či ženou svého srdce, pije víno nebo čaj a láduje se dobrůtkami. Kolem příroda, les či park, někdy nádherný výhled do kraje. Knížka, ticho, šumění stromů. Jindy stačí být „jen“ poblíž altánku a naslouchat hudbě, jak je to obvyklé v našich lázeňských městech u mého rodného Chebu. V altánku lze také tančit. Anebo si tam dojít pro léčivou minerální vodu. Altánek pro mne představuje takovou nejmenší, ale kompletní jednotku našeho světa.

Je možné nějak jednoznačně definovat, co to vlastně altánek je?
O altáncích jsem nenašel prakticky žádnou literaturu. Také nějaká přesná definice toho, co je altánek, neexistuje. Altánkem bývají také gloriety, pavilony, vyhlídky, přístřešky… V evropských zemích se za altánek považují rozmanité typy staveb. Jedním z „kříženců“ je altánek kombinovaný s rozhlednou, vyskytuje se také altánek-kaplička. Klíč k tomu, co altánek je a co není, podle mne představují místní obyvatelé a jejich názor či pojmenování stavby.

Kolik takových staveb jste fotoaparátem zachytil?
Za půldruhého roku jsem jich vyfotografoval skoro stovku a v pátrání po dalších pokračuji. Když už to vypadá, že nikde žádné další nejsou, najednou se vynoří někdy i několik staveb blízko sebe. Tak jako v Chomutově, kde jsou v městském parku hned tři altánky v okruhu nějakých dvou set metrů, nebo třeba v Klášterci nad Ohří, kde jsou pohromadě dokonce čtyři altánky různého typu. Je to detektivní práce. Příprava a organizace cesty za altánky mnohdy zabere více času než vlastní fotografování. O rozmarech počasí či dostupnosti v terénu ani nemluvím. Ale jako rekreační realista si to patřičně užívám. Altánky bývají často v parku či v lese. A co může být krásnějšího než procházka přírodou ve všech ročních obdobích?

Ladislav Šolc

  • Narodil se 18. ledna 1957 v Chebu.
  • V roce 1969, když začal fotografovat, mu bylo dvanáct let. Po maturitě na gymnáziu vystudoval televizní a filmovou publicistiku na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy.
  • Pracoval jako redaktor čtvrtletníku Revue Fotografie, pravidelně publikoval v kulturní rubrice Zemědělských novin články a recenze z oblasti fotografie.
  • Na jaře 1992 se stal šéfredaktorem odborného měsíčníku LKS, vydávaného Českou stomatologickou komorou, kde působí do současnosti.
  • V letech 1994 až 2004 budoval a řídil redakci nakladatelství Helma.
  • Jako autor-fotograf se věnuje především volné tvorbě.
  • Žije v Praze.

Čím jsou altánky tak zvláštní, že vás zaujaly?
Rozmanitostí. Nejen ve svých funkcích, ale třeba v materiálu. Dřevěné, kovové, zděné cihlové i kamenné, betonové či plastové. Jejich půdorys bývá kruhový nebo mnohoúhelníkový, vyskytují se ale i altánky neobvyklého půdorysu vycházejícího většinou z prostého obdélníku, který je dále různě kombinován. Navíc skoro každý altánek má svůj zajímavý příběh, svou historii. Proto také fotografie doprovázím popisky, abych alespoň trochu ukojil zvědavost těch, kteří si fotografii prohlížejí. A možná je i inspiroval k výletu za nějakým tím půvabným altánkem. Někdy bývá taková pouť docela dobrodružná.

Jak jsme na tom s altány v Karlovarském kraji?
V regionu je možné najít desítky altánků všech typů. Lázeňský trojúhelník představuje skutečný altánkový ráj. Ale ani zkušení turisté o některých z nich nevědí. Třeba ty vyhlídkové v Lokti či čajový altánek nad zámkem v Kynžvartu nebo malý altánek nad někdejší nemocnicí v Kraslicích. Nekonečné množství altánků je možné najít v lesích nad Karlovými Vary. Samozřejmě, altánek může mít kdokoli doma na zahradě. Těmi se ale nijak zvlášť nezabývám, dávám přednost těm veřejně dostupným stavbám, které je možné kdykoli navštívit a kochat se jejich krásou.

V jakém stavu jsou altánky, které jste navštívil a fotografoval?
Musím s uspokojením konstatovat, že řada obcí a organizací o ně často až vzorně pečuje. Navzdory těm, kteří si myslí, že altánek je nejlépe zničit, zapálit nebo aspoň „vyzdobit“ malůvkami a sprejerskými kreacemi. Je zajímavé, že v České republice se zachovaly altánky nejen z devatenáctého a dvacátého století, ale dokonce i ze století osmnáctého. V posledních letech bylo také několik altánků obnoveno podle starých plánů a dobových fotografií. Třeba ten Mattoniho v Kyselce nebo nakonec i ten chebský na Zlatém vrchu.

Kde je možné v rámci Chebských dvorků vaše fotografie vidět?
Letos vystavuji první tři desítky fotografií altánků v Klášterní zahradě „pod Leninem a Fučíkem“. Tedy na stejném místě, jako visely moje fotky loni. Budu tam přítomen prakticky pořád – od rána od deseti hodin do večera do půl sedmé. Upřímně jsem zvědav, jak tohle nové téma moje diváky zaujme. Na pátek 14. června chystám na 17. hodinu křest hned dvou kalendářů altánků, které jsem vydal v minulém půlroce. K tomu, také jako obvykle, zahraju na housle, nový přírůstek svého repertoáru. Bude to Salut d’ Amour, tedy Pozdrav lásce, od Edwarda Elgara. Vlastně budeme koncertovat dva. Na klavír spolu se mnou zahraje Anička Nováková. Víte, já mám pro Cheb slabost. Je to, jak se říká, moje srdeční záležitost. Rád bych se o tu nádheru rozdělil. Tak neváhejte přijet, třebaže z daleka. Chebské dvorky Zbyňka Illka z Galerie 4 za ten výlet určitě stojí.

  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Strážníci vytáhli osvědčený recept na neplatiče pokut. U dvou fungoval hned

19. dubna 2024

Premium Dva notoričtí neplatiči pokut z řad motoristů uvázli v síti karlovarských strážníků. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel na Chebsku našel desítky mrtvých ovcí, zřejmě je roztrhali vlci

19. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  13:30

Vlčí smečka napadla chov ovcí v Paliči u Lipové na Chebsku. Soukromý chovatel po jejich útoku sčítá...

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neprodávejte je, apeluje petice za zachování posledních městských lázní

19. dubna 2024  9:18

Zachránit poslední výspu tradičního lázeňství v Karlových Varech. Takový je apel iniciátorů petice...

Ze zchátralé nemocnice chtějí ve Valči vybudovat multifunkční centrum

24. dubna 2024  12:37

O přestavbě objektu zchátralé záložní nemocnice v areálu civilní obrany na moderní energeticky...

Škola chce nadané děti dále rozvíjet. K jejich odhalení má důmyslné metody

24. dubna 2024  9:40

Jak poznat nadané dítě a jak s ním dál pracovat? S takovou výzvou se chtějí vypořádat na Základní...

Žalobce žádá pro Limberského a společníky peněžitý trest za vydírání

23. dubna 2024  16:32

Peněžitý trest navrhuje státní zástupce pro čtyři aktéry schůzky v karlovarské kavárně, kterou...

Za pár stovek i čtrnáct tisíc. Vary poprvé dražily odstavená vozidla

23. dubna 2024  14:34

Dvaadvacet starších vozidel a čtyři přihlášení dražitelé. Tak vypadala historicky první aukce...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...