Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dostat se k horským záchranářům? To není snadné, říká náčelník

  • 0
Se stejným počtem profesionálních, sezonních i dobrovolných horských záchranářů, ovšem s řadou nové techniky, vyhlížejí členové Horské služby Krušné hory nadcházející lyžařskou sezonu. Doplňovat stavy dobrovolníků přitom není podle zkušeností jejich náčelníka Miroslava Güttnera vůbec jednoduché. Jen malé procento ze zájemců projde sítem náročných zkoušek.

Co nového chystáte pro nadcházející sezonu?
Vyměňujeme techniku. Staré skútry a čtyřkolky vyměňujeme za nové. To je ale standardní obměna.

A jak to vypadá s lidmi?
Stejně jako v minulých letech. To znamená jedenáct kmenových zaměstnanců Horské služby, tři sezonní. A zbytek, tedy v případě Krušných hor zhruba 70 lidí, tvoří dobrovolníci.

Je to dostatečný počet, nebo byste si představoval víc lidí na horách?
Zaměstnanců je tak akorát. Dobrovolníky ale stále sháníme. Jen je to na dlouhé lokte.

Je složité sehnat někoho, kdo by byl ochotný o víkendech v době svého osobního volna zajišťovat bezpečnost v lyžařských střediscích?
Složité je, aby se zájemce vůbec k Horské službě dostal. Nároky jsou totiž poměrně dost vysoké. Často lidé, když zjistí, jak náročné to je, odejdou a členy se nestanou. Zástupy uchazečů tedy před dveřmi rozhodně nemáme.

Vzpomenete si, kdy jste naposled vzali uchazeče, který prošel martyriem náročných zkoušek?
Systém je následující: lidé se přihlásí, čímž se stanou zájemci o práci u Horské služby. V okrscích se pak prověřují jejich schopnosti. Pokud uspějí, stanou se čekateli. A pokud splní všechny náležitosti, to znamená fyzické testy a různé odborné dovednosti, postupují do školy. A po ní se stávají členem. Vloni se v celých Krušných horách stal dobrovolným členem jediný člověk.

Asi byste si představoval větší počet...
Zájemce i čekatele máme. Ale pokud nesplní kritéria, jakože nesplní fyzické testy, nebo jejich lyžařské dovednosti nejsou na takové úrovni, jakou potřebujeme, nemá cenu je posílat do školy, protože tušíme, že ji neudělají.

Fyzické testy asi budou největším kamenem úrazu, že?
Mimo jiné. Fyzické testy jsou hlavně o běhání. Máme desetikilometrový běh s převýšením, který musí zájemce zvládnout v časovém limitu. Ale to není všechno, zájemce musí splňovat i další věci. Pochopitelně musí umět dobře lyžovat, což je dost podstatná podmínka. Zbytek se může doučit. Ale lyžovat se nikdo za týden nenaučí. Někdo se to nenaučí za celý život. Takže ani v okamžiku, kdy se zájemce stane čekatelem, nemá jistotu, že se stane členem Horské služby.