Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I nevidomí mohou hrát Člověče, nezlob se nebo si přišít knoflík

  9:13
Pokud člověk přijde o některý ze smyslů, je to problém. Jako nejbolestnější však bývá označována ztráta zraku. Řada lidí se však s touto ztrátou dokázala vyrovnat. Důkazem je třeba třiašedesátiletý Emil Miklóš, který ačkoli sám používá bílou hůl, pomáhá překonat tento hendikep jiným nevidomým.

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo pexeso. | foto: Martin Stolař, MAFRA

On sám od narození neviděl na jedno oko, přibližně ve dvaceti oslepl úplně. Nyní je zaměstnán jako sociální pracovník v chebské pobočce TyfloCentra Karlovy Vary.

V čem může TyfloCentrum nevidomým pomoci?
V první řadě je třeba říci, že kromě pravidelných schůzek a setkání pomáháme lidem s poruchami zraku, aby se začlenili do společnosti, získali zkušenosti a seznámili se s kompenzačními pomůckami. A hlavně aby vyšli ven mezi vidící, aby se toho nebáli.

Jaké služby nabízí chebská pobočka?
Poskytuje průvodcovskou a předčitatelskou službu, dále sociální služby a služby sociální rehabilitace. Tyto služby jsou bezplatné, přispívá na ně Karlovarský kraj a město Cheb.

Co si mám představit pod názvem průvodcovská služba?
Je to vlastně doprovod nevidomého k lékaři, do zaměstnání, na návštěvy, na dopravní spoje. Předčitatelská služba zas pomůže s vyplněním formulářů nebo třeba s přečtením korespondence či jejím sepsáním. Smyslem sociální služby je začlenit lidi s poruchami zraku do naší malé komunity a posléze i dál do společnosti, aby neseděli doma, ale sebrali odvahu vyjít ven, na veřejnost. V rámci sociální rehabilitace učíme lidi využívat nejrůznější pomůcky, které potřebují v osobním nebo profesním životě. Ale základním smyslem všeho je, aby nás po čase ti lidé přestali potřebovat, aby se naučili být samostatní.

Říkal jste, aby se nebáli vyjít na ulici… Je k tomu třeba velká odvaha?
Obrovská. Hlavně u lidí, kteří přišli o zrak náhle, třeba po úrazu, tak ta odvaha je přímo nezměrná. Záleží ale i na okolí a rodině, jestli nevidomí vyjdou ze svého bytu, kde jsou relativně v bezpečí, ven do prostředí plného nástrah. Na to je připravuje naše partnerská organizace Tyfloservis, která učí tyto lidi chodit s bílou holí, seznámí je s Braillovým písmem a s pomůckami, které postižení lidé mohou získat a pak s nimi pracovat. My na jejich práci navazujeme.

Lidé se v TyfloCentru pravidelně scházejí. Jaké aktivity jim nabízíte?
Připravujeme tvořivou dílnu. Nově jsme nyní získali elektrickou troubu, a tak i pečeme. Teď se třeba chystáme na vánoční cukroví. Pracujeme s keramikou, malujeme na sklo, hrajeme společenské hry. Máme k dispozici speciální slepecké karty, Člověče, nezlob se, pexeso, domino či šachy. Vše je upravené tak, aby bylo možné rozlišit hmatem jednotlivé karty, hrací plán i figurky.

Pořádáte také například slepeckou maturitu. Co to je?
Tuhle akci bych označil jako službu veřejnosti i nevidomým. U nás se mohli během této akce vidící lidé seznámit s tím, jak se žije nevidomým a jaké mají problémy. A sami si mohli vyzkoušet, jaké to je, když člověk nevidí. Na druhou stranu jsme chtěli veřejnosti ukázat, že i lidé s poruchami zraku dokážou žít samostatný plnohodnotný život a nemusí být zavřeni mezi čtyřmi stěnami.

O co se tedy jedná?
Jde o ukázku činností, se kterými se musí nevidomý člověk potýkat každý den. Nejprve jsme zařadili disciplínu, v níž šlo o prostorovou orientaci. Člověk s bílou holí musí projít ve městě danou trasu. Jde kolem budov, překříží frekventovanou komunikaci a vrátí se zpět.

Mohli si to vyzkoušet i lidé, kteří vidí?
Tu možnost jsme jim nabídli. A někteří ji skutečně přijali, šli městem s klapkami na očích. Měli po boku samozřejmě „anděly strážné“, děvčata ze střední zdravotnické školy, která šla vedle nich, popřípadě navigovala a zajišťovala bezpečnost.

Jak reagovali ti, kteří si to vyzkoušeli?
Na rovinu musím říct, že ne každý to psychicky zvládl. Měli jsme tu pána, který to vzdal hned v samotném začátku. Jakmile dostal klapky na oči, řekl, že do toho nepůjde. Nechtěl si naslepo vyzkoušet ani odhad vzdálenosti na chodbě. Ale byli tu i lidé, kteří se nezalekli. Říkali, že teprve poté, co si na vlastní kůži vyzkoušeli chodit a pracovat poslepu, dokázali si představit svět, v němž nevidomý člověk musí žít.

Jaké byly další disciplíny?
Soběstačnost v domácnosti. Oškrábat brambory a připravit těsto na bramborák. Zdá se to jednoduché, ale není. Vyzkoušejte si to. Problém je nejen odstranit slupku a všechny nedokonalosti hlízy, které my samozřejmě nevidíme, ale také zajistit, aby z té brambory něco zbylo. Také jsme zkoušeli nalévání vody do hrnečku za pomoci indikátoru hladiny. Velmi oblíbenou disciplínou bylo oblékání a svlékání dítěte, v našem případě tedy panenky v životní velikosti. Zkoušeli jsme i povlékání lůžkovin a přišívání knoflíků.

Přišívání knoflíků?
Máme k tomu speciální slepecké jehly a navíc je možné použít kompenzační pomůcku, takzvaný rozlišovač barev. Krabička vypadá jako ovladač na televizor a umí rozeznat až dvě stovky barevných odstínů. Je možné ji využívat například při praní prádla, aby se mezi bílé nepřimíchalo tmavé, nebo při oblékání, aby člověk nechodil barevný jako papoušek.

Lidé skládali test i z poskytování první pomoci…
To by měl zvládnout každý, ať už vidí nebo ne. Také jsme testovali společenské chování. Přece jen nesedíme doma, ale chodíme do divadel, kin a na koncerty. Pak jsme se zabývali životem nevidomých v minulosti a nyní, historií slepeckého hnutí a řadou dalších témat. Při této příležitosti jsme také mluvili o tom, jak správně nevidomým pomoci třeba při přecházení ulice.

Jaký je tedy správný postup?
Ono v zásadě platí, že když potkám nerozhodného člověka s bílou holí na křižovatce nebo v nepřehledném terénu, nepopadnu jej za ruku a netáhnu přes ulici. Je třeba se nejprve zeptat, zda pomoc potřebuje. Pak je také dobré, aby se nevidomý mohl chytit svého průvodce za předloktí, a jít krok za ním. Může tak registrovat pohyby průvodce a reagovat na překážky. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že vítaná je pomoc například v nádražních halách, kde chybí vodící lišty, nebo když mi lidé řeknou, zda vlak stojí vpravo nebo vlevo či kde jsou schody.

Nevidomým pomáhají v orientaci například akustické orientační majáky. Jsou i v Chebu?
Díky vstřícnosti ředitelky městské knihovny Martiny Kuželové je majáček třeba na budově knihovny. Jak to funguje? Jednoduše. Když přicházím ke knihovně, zapnu si jakési dálkové ovládání a zvukový signál mne nasměruje až ke vstupním dveřím. To je výhodné, protože do knihovny často chodíme na přednášky, navíc zde mají speciální oddělení přímo pro lidi se zrakovým postižením. Škoda jen, že takových zařízení není víc.

  • Nejčtenější

Chovatel „venčil“ v parku na stromě hady, vyděšená žena zavolala strážníky

12. dubna 2024  14:36

Neznámý milovník hadů vzal dva své svěřence a nechal je užívat si teplé jarní slunce na stromě v...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lázně si ze sebe dělaly legraci na pohlednicích

14. dubna 2024  10:43

Když se jednou karlovarský amatérský historik a autor dvou knih o Karlových Varech Antonín Foglar...

Minulou rekonstrukci stadionu zfušovali, zjistily Vary a podají trestní oznámení

17. dubna 2024  16:49

Trestní oznámení se rozhodl podat karlovarský magistrát na neznámého pachatele kvůli někdejším...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dřina, ale i pády. Holky se zbláznily do koní, rodiče jim založili spolek

16. dubna 2024  13:38

Od útlého dětství chodila parta děvčat z Jenišova na Karlovarsku do stájí pečovat o koně. Tato...

Mariánské Lázně chtějí vybudovat balneologický park v Pottově údolí

18. dubna 2024  15:23

Pítka s minerální vodou, jezírka určená ke svlažení, potůčky k namáčení nohou či rukou, tůňky...

Depo úzkorozchodné dráhy Kateřina v rezervaci Soos je kulturní památkou

18. dubna 2024  12:31

Už jen několik dnů a technický unikát, úzkorozchodná drážka Kateřina v sousedství přírodní...

Parkoviště v kraji jsou plná, opět se mluví o stavbě parkovacích domů

18. dubna 2024  9:19

Až 250 vozidel by mohl pojmout chystaný parkovací dům u karlovarské Galerie umění. Jeho výstavba by...

Minulou rekonstrukci stadionu zfušovali, zjistily Vary a podají trestní oznámení

17. dubna 2024  16:49

Trestní oznámení se rozhodl podat karlovarský magistrát na neznámého pachatele kvůli někdejším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...