Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb vzkvétal, ale byl i divokým městem, říká jeho někdejší starosta

  8:38aktualizováno  8:38
Letos třiašedesátiletý Otakar Mika je jedním z prvních porevolučních starostů města Chebu. Do funkce nastoupil v roce 1994, kdy nahradil Františka Lindu, který stanul v čele města v prvních svobodných volbách. Do té doby v Chebu působil Otakar Mika jako přednosta Okresního úřadu.

Otakar Mika se Spolkem přátel města Kraslice zachránili nejstarší měšťanský dům ve městě, kraslickou hrázděnku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Patřil jste v té době k Občanskému hnutí, ale kandidoval jste za ODS. Proč?
Dostal jsem nabídku. A přiznávám, sám jsem byl překvapen. Patřil jsem k Petru Pithartovi a Občanskému hnutí, které se ovšem víceméně rozpadlo. ODS zastávala tvrdou pragmatickou politiku, která se spoléhala na neviditelnou ruku trhu, osobní svobodu a také osobní odpovědnost a dávala přednost rychlé privatizaci před právním zakotvením. Z velké části se tato politika ukázala jako správná, byť se ještě dnes mnoha lidem stýská po dobách, kdy jim stát dělal tátu a mámu.

Jaké bylo dělat v těch dobách v Chebu starostu?
Snadné. A víte proč? Protože zde byla řada zajímavých, dobrých a schopných lidí. Městu se v těch letech dařilo hlavně díky nim. Viděl jsem vír té doby, kdy malá a velká privatizace dělila společnost na odvážné a vyčkávající, riskující a opatrné a také na podvodníky a poctivé. Hlavní úkol, který jsem viděl já jako nejdůležitější, byla privatizace bytového fondu. Přes všechny výhrady považuji tuto privatizaci za úspěšnou. Proměnila mnoho nájemníků ve vlastníky a pevněji připoutala řadu lidí k městu. Dalším velkým problémem byla nákladní doprava, která těžce zasáhla centrum města. Vzpomene si ještě někdo na frontu kamionů, která končila daleko za „ypsilonkou“? Připomeňme demonstrace na Pomezí a Vojtanově. Velkorysost města Chebu a hlavně aktivita tehdejšího starosty Františka Lindy při výměně pozemků se soukromými vlastníky urychlila přípravné práce pro stavbu obchvatu. Ten byl předpokladem pro vznik průmyslové zóny, kterou další vedení města dovedlo k rozkvětu a funkčnosti. Nemohu pominout spolupráci s Antonem Hartem na obnově rozbořené a vypálené Lorety. Cheb v té době byl ale také divokým městem prostituce a vietnamských tržnic.

Do Chebu jste přišel z Lubů a pracoval jste zde osm let. Pak jste se zcela stáhl z veřejného života. Lidé vás zde nepotkávali. Kam a proč jste odešel?
Pro „venkovana“ z Lubů byla zkušenost z Chebu tou nejlepší školou. Já ale v roce 1999 dostal pracovní nabídku z Kraslic. Tady jsem se soustředil na vybudování nové vodárenské společnosti. Už 16 let v ní pracuji jako jednatel. Zpočátku zde bylo také mnoho problémů, ale po zkušenostech z Chebu to nebylo až tak těžké. Vždy jsem mohl požádat o radu své přátele a bývalé kolegy.

Ani v Kraslicích jste na politiku nezanevřel...
V roce 2010 jsme založili hnutí Otevřená radnice, které ve volbách téhož roku získalo nejvíce mandátů.

Jako lídr sdružení jste měl být starostou. Mohl jste být člověkem, který by v kraji starostoval ve dvou různých městech. Proč jste do toho nešel?
Já nechtěl. Není to takový med, jak si mnozí myslí. Co bylo ale nejdůležitější, Kraslice už dobrého starostu měly. Nestraník Zdeněk Brantl je schopný člověk. Rychle jsme se tehdy dohodli na jeho podpoře. Přijal jsem místo neuvolněného místostarosty a myslím si, že se nám společně podařilo v Kraslicích něco dobrého udělat. I v dalším volebním období jsem byl zvolen do zastupitelstva. Toho si opravdu cením.

Bylo těžké se prosadit ve městě, kde jste žil jen pár let? Je to ve volbách hendikep?
Není samozřejmě těžké kandidovat jako místní lékař nebo známý učitel. Ale je třeba vytrvat, mít osobní nasazení. Když lidé uvidí, že vám jde o prospěch města, tak vás podpoří.

Jste také místopředsedou Spolku přátel města Kraslice, který se snaží o záchranu nejstaršího měšťanského domu v Kraslicích.
Kraslickou hrázděnku jsme koupili před lety v dražbě. Podařilo se opravit jednu z nejdůležitějších částí stavby, střechu, a to včetně krovů a dalších dřevěných prvků. Šlo o opravu za minutu dvanáct. Máme fotografie, na kterých je poškození nosné konstrukce vidět. Jenom zázrakem se to nezřítilo. Po opravě by zde mělo vzniknout muzeum. Malá expozice by turisty seznámila s tím, že se tady jenom nedojily krávy a nepěstovaly brambory, ale existoval tu průmysl krajek, výroba hudebních nástrojů a fungovalo hornictví.

Jaké máte plány do budoucna?
Na podzim, doufám, odejdu do důchodu. A také doufám, že dokončím zbývající dva a půl roku svého mandátu v zastupitelstvu města. Pokud se nám podaří zvýšit úroveň školských, sociálních a zdravotních služeb v Kraslicích, tak budu docela spokojený. Přestože v Chebu už nebydlím, stále město pozoruji a s potěšením sleduji, že se mu daří. Právě na příkladu Chebu a lidí v něm žijících lze doložit, že je možné překonat i velmi složité situace, pokud v nás zůstane lidskost a silný pocit odpovědnosti.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz