Mám radost, že Karlovy Vary ztratily pověst otloukánka, říká primátor

  14:52aktualizováno  14:52
Na novou vládu Karlových Varů mimo jiné čeká řešení částky 312 milionů korun, kterou po městě žádá ministerstvo financi. A to kvůli porušení zákona při nechvalně známé karlovarské losovačce. O penězích je i prodej golfového hřiště, který se už dostal k soudu.

Primátor Petr Kulhánek byl už podruhé zvolen prvním mužem Karlových Varů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

První krůček v případě karlovarské losovačky při tendru na zhotovitele KV Areny je hotový. „Generální finanční ředitelství má nového šéfa. Můžeme tak začít s ředitelstvím jednat a snažit se, aby případ posuzovalo jako individuální záležitost, se všemi historickými souvislostmi,“ odpověděl primátor Petr Kulhánek na otázku, co je nového v případě požadavku na vrácení dotace 156 milionů korun a stejně vysokého penále.

Petr Kulhánek

Primátor města Karlovy Vary, zastupitel Karlovarského kraje (KOA). Absolvoval VŠE Praha. Po absolutoriu pracoval v Praze ve společnosti HOPI a později ve funkci ředitele divize logistiky pro společnost Makro Cash and Carry.

V roce 2006 byl zvolen do Zastupitelstva Karlových Varů. V roce 2010 byl zvolen na kandidátce Karlovarské občanské iniciativy (KOA) zastupitelem města Karlových Varů a posléze se stal primátorem města. Svůj post obhájil i v posledních komunálních volbách.

Je ženatý, má dvě děti.

Čím budete na generálním ředitelství argumentovat?
Z našeho pohledu by bylo velmi nespravedlivé podseknout Karlovým Varům nohy za něco, s čím současné vedení města, ani ta v letech 2010 až 2014, nemá nic společného. Navíc sankce přišla v momentě, kdy se nám za poslední čtyři roky podařilo stabilizovat městské finance, vymazat zděděný schodek 250 milionů z roku 2010 na nulu v roce 2014. Chytřejší budeme za půl roku. Tolik času má generální ředitelství na posouzení našeho odvolání.

S KV Arenou souvisí hokej. Ve Varech jsou peníze na hokej versus na kulturu citlivá otázka. Příznivci HC Energie čekali, že noví koaliční partneři „protlačí“ do hokeje více peněz.
Radní pro příští rok vyčlenili na hokej z rozpočtu sedm milionů korun. Město současně uhradí nájem v KV Areně ve výši devět milionů korun. Částka je stejná jako letos. Tendence navýšit peníze hokeji byly. Při argumentaci jsem používal princip vyváženosti a příměr s městem Zlín, které má 80 tisíc obyvatel. Ročně dává do hokeje celkem 25 milionů korun. My pro letošek včetně příjmu z hazardu 23,5 milionů korun. Když si to vezmeme k počtu obyvatel, tak Karlovy Vary jsou ještě výrazně štědřejší. Je to pro nás příklad a vodítko, že se absolutně nedostáváme z vyvážených relací. Není to ani náznakem otázka diskriminace hokeje. Jde o rovný a přiměřený přístup ke všem sportům i k oblasti kultury.

Z jakých důležitých soudních sporů by mohly posílit městský rozpočet ještě nějaké peníze?
Dotažení zásadních kauz, které byly ekonomicky velmi nevýhodné pro město, je součástí koaliční smlouvy. Jedná se o stavbu KV Areny, která byla z našeho pohledu k již zmíněné losovačce výrazně předražená. Soudní jednání je nařízené na začátek prosince. Jde i o karlovarské golfové hřiště. O jeho prodejní ceně si myslím, že byla v době prodeje hřiště velmi nízká a pro město významně nevýhodná. Celou dobu se rozhodovalo, jaký soud se má zabývat golfovým hřištěm v Olšových Vratech. Rozhodnutí už padlo, vše bude řešit justice v Českých Budějovicích. Čekáme jen na nařízení jednání. Z našeho pohledu byly nevýhodné prodeje městských pozemků v ulici Na Vyhlídce. Nápravu řešíme žalobou. Restart čeká také otázka parkovacích domů v Karlových Varech. Soud ve sporu s firmou TEI vydal předběžné rozhodnutí, podle kterého město bylo v celém sporu úspěšné.

O kolik jde celkem peněz?
V případě golfu byla na stole dohoda o doplacení kupní ceny, stanovené na 50 milionů korun. A v areálu pozemků Na Vyhlídce jde o desítky milionů korun. Za golfové hřiště bylo uhrazeno pouze milionů pět. Otázka KV Areny je na zvážení soudu. Nechali jsme si ale u Znaleckého ústavu při Českém vysokém technickém učení v Brně zpracovat ocenění nemovitosti. Podle posudku je hodnota KV Areny o několik set milionů korun nižší než zhruba miliarda, kterou Karlovy Vary stavbařům zaplatily.

Jakou má arena budoucnost?
Koaliční smlouva na volební období 2014 - 2018 obsahuje požadavek na zpracování koncepce pro využití arény jako kulturního centra pro významné akce. S arénou, kterou jsme zdědili, žijeme na magistrátu čtyři roky. Je to z pohledu padesátitisícového města a spádového území se sto tisíci obyvateli předimenzovaná stavba, která je na tak malé spádové území velmi provozně náročná a nerentabilní. Takže se bavíme o červených číslech. Prostory chceme využít pro co nejširší kulturní a společenské akce. Ale v momentě, kdy uspořádáme koncert s umělcem světového jména, tak prostor pro diváky stejně nenaplníme. Cílem je pořádat akce, aby se na ně co nejméně doplácelo. Z našeho pohledu je nejlepší, aby se provozní příspěvek města přiblížil nule. Přiznejme si, že to je nereálné. Stále říkám, že jestli si KV Arena na sebe vydělá, tak to bude zázrak.

Souvisí chystaná výměna jednatele KV Areny Romana Malečka s tím, že je kulturní a společenské zařízení prodělečné?
Ne. Celý areál včetně bazénového centra fungoval velmi dobře. Kdyby to bylo jen na mém zvážení, pozici jednatele bych neměnil. Ale pohybujeme se v koalici, kde rozhoduje většina.

Co vás v poslední době potěšilo?
Že se neskutečně změnil k lepšímu mediální obraz Karlových Varů. Ztratily pověst otloukánka, propíraného týden co týden v médiích kvůli nějaké aféře. Stačí si jen vzpomenout na uplynulé čtyři roky, v nich bych marně hledal nějakou vyloženě negativní reportáž z lázeňského města. Převažovaly ty pozitivnější. Mám radost z toho, že jsme na cestě k zápisu Karlových Varů na seznam UNESCO, máme první novodobý lázeňský statut a iniciovali jsme zákon na zrovnoprávnění češtiny s cizími jazyky.

Co může v následujících letech potěšit obyvatele města?
Nejvíce nás trápí územní plán. Pořízení návrhu nového územního plánu je v lednu na programu jednání zastupitelů. Dále to je nový areál pro seniory v karlovarské čtvrti Stará Role - Okružní ulice. A také další velký krok v obnově města, což jsou i silnice, chodníky či opěrné zdi. Potěšující bude v následujících pěti letech čerpání peněz z evropských fondů v rámci Integrovaného plánu rozvoje území.

Proč je územní plán důležitý?
Zakotví mimo jiné varianty na vymezení koridoru pro obchvat Karlových Varů. Byť je to akce, která podle mne nebude minimálně v příštích dvaceti letech z mnoha důvodů aktuální. Územní plán také nadefinuje účel využití území v různých částech města. Má to význam pro lidi, kteří tam žijí anebo mají nějaký záměr s pozemky pro výstavbu rodinných domů či zřízení provozoven. Stávající územní plán, poplatný své době, to nedovoluje.

Zhodnoťte své nové náměstky. Jsou opravdu zástupci populistů, jak tvrdily zlé jazyky?
Všechny domluvené koaliční dohody dosud platí, rada města bez komplikací schválila rozpočet na příští rok, nedošlo ani k významnějším rozepřím. Doba ale ukáže, zda korektní a bezproblémové vztahy vydrží do budoucna. Náměstek Čestmír Bruštík je velmi razantní a při poradách vedení města aktivní a komunikativní. Jeho kolegyně Hana Zemanová nezůstává v tomto ohledu stranou, je uvážlivá a pečlivá.

Volby 2018 - výsledky

Volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu PČR proběhly 5. a 6. října. Přirpavili jsme pro vás přehledné zpracování výsledků, statistiky a komentáře.

Výsledky komunálních voleb 2018 jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do Senátu

V Karlovarském kraji ve druhém kole voleb do Senátu vyhrál v obvodu 2 - Sokolov Miroslav Balatka.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Horváth už není trenérem fotbalistů druholigového Sokolova

Sokolovský trenér Pavel Horváth.

Bývalý fotbalový reprezentant Pavel Horváth už není trenérem Sokolova. S vedením druholigového klubu se po 16 měsících...

Ve Varech chceme rozjet bezplatnou MHD, říká kandidátka na primátorku

Andrea Pfeffer-Ferklová vedla úspěšně kandidátku hnutí ANO v Karlových Varech.

Vítězem komunálních voleb v Karlových Varech se stal nováček na politickém kolbišti. Andreu Pfeffer-Ferklovou lidé...

Karlovarská krajská nemocnice dluží stále víc, ve hře je její pronájem

Den otevřených dveří v dokončeném pavilonu akutní medicíny v karlovarské...

Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou patří špitály v Karlových Varech a v Chebu, padá do dluhové pasti....

Další z rubriky

Novým senátorem za Sokolovsko se stal Miroslav Balatka

Nový senátor za Sokolovsko Miroslav Balatka (STAN).

Voliči poslali do Senátu za Sokolovsko osmačtyřicetiletého geodeta a bývalého krajského zastupitele Miroslava Balatku...

Nový vrt ve středověkém Jeronýmu odhalil původní důl, zůstane funkční

Původní šachtice zůstane v dole Jeroným zachována. Kvůli lepšímu větrání díla i...

Do původního dolu Panny Marie Pomocné se nejspíše trefili odborníci s novým vrtem, který udělali při průzkumných...

V Chebu vznikla koalice, vítězné hnutí bude mít starostu i místostarosty

Hnutí Volba pro město slavilo v Chebu vítězství, lídr Antonín Jalovec (v...

Přibližně po týdenním vyjednávání se v Chebu podařilo položit základ k budoucí koalici. Nejužší vedení města, tedy post...

Najdete na iDNES.cz