Mám radost, že Karlovy Vary ztratily pověst otloukánka, říká primátor

  14:52aktualizováno  14:52
Na novou vládu Karlových Varů mimo jiné čeká řešení částky 312 milionů korun, kterou po městě žádá ministerstvo financi. A to kvůli porušení zákona při nechvalně známé karlovarské losovačce. O penězích je i prodej golfového hřiště, který se už dostal k soudu.

Primátor Petr Kulhánek byl už podruhé zvolen prvním mužem Karlových Varů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

První krůček v případě karlovarské losovačky při tendru na zhotovitele KV Areny je hotový. „Generální finanční ředitelství má nového šéfa. Můžeme tak začít s ředitelstvím jednat a snažit se, aby případ posuzovalo jako individuální záležitost, se všemi historickými souvislostmi,“ odpověděl primátor Petr Kulhánek na otázku, co je nového v případě požadavku na vrácení dotace 156 milionů korun a stejně vysokého penále.

Petr Kulhánek

Primátor města Karlovy Vary, zastupitel Karlovarského kraje (KOA). Absolvoval VŠE Praha. Po absolutoriu pracoval v Praze ve společnosti HOPI a později ve funkci ředitele divize logistiky pro společnost Makro Cash and Carry.

V roce 2006 byl zvolen do Zastupitelstva Karlových Varů. V roce 2010 byl zvolen na kandidátce Karlovarské občanské iniciativy (KOA) zastupitelem města Karlových Varů a posléze se stal primátorem města. Svůj post obhájil i v posledních komunálních volbách.

Je ženatý, má dvě děti.

Čím budete na generálním ředitelství argumentovat?
Z našeho pohledu by bylo velmi nespravedlivé podseknout Karlovým Varům nohy za něco, s čím současné vedení města, ani ta v letech 2010 až 2014, nemá nic společného. Navíc sankce přišla v momentě, kdy se nám za poslední čtyři roky podařilo stabilizovat městské finance, vymazat zděděný schodek 250 milionů z roku 2010 na nulu v roce 2014. Chytřejší budeme za půl roku. Tolik času má generální ředitelství na posouzení našeho odvolání.

S KV Arenou souvisí hokej. Ve Varech jsou peníze na hokej versus na kulturu citlivá otázka. Příznivci HC Energie čekali, že noví koaliční partneři „protlačí“ do hokeje více peněz.
Radní pro příští rok vyčlenili na hokej z rozpočtu sedm milionů korun. Město současně uhradí nájem v KV Areně ve výši devět milionů korun. Částka je stejná jako letos. Tendence navýšit peníze hokeji byly. Při argumentaci jsem používal princip vyváženosti a příměr s městem Zlín, které má 80 tisíc obyvatel. Ročně dává do hokeje celkem 25 milionů korun. My pro letošek včetně příjmu z hazardu 23,5 milionů korun. Když si to vezmeme k počtu obyvatel, tak Karlovy Vary jsou ještě výrazně štědřejší. Je to pro nás příklad a vodítko, že se absolutně nedostáváme z vyvážených relací. Není to ani náznakem otázka diskriminace hokeje. Jde o rovný a přiměřený přístup ke všem sportům i k oblasti kultury.

Z jakých důležitých soudních sporů by mohly posílit městský rozpočet ještě nějaké peníze?
Dotažení zásadních kauz, které byly ekonomicky velmi nevýhodné pro město, je součástí koaliční smlouvy. Jedná se o stavbu KV Areny, která byla z našeho pohledu k již zmíněné losovačce výrazně předražená. Soudní jednání je nařízené na začátek prosince. Jde i o karlovarské golfové hřiště. O jeho prodejní ceně si myslím, že byla v době prodeje hřiště velmi nízká a pro město významně nevýhodná. Celou dobu se rozhodovalo, jaký soud se má zabývat golfovým hřištěm v Olšových Vratech. Rozhodnutí už padlo, vše bude řešit justice v Českých Budějovicích. Čekáme jen na nařízení jednání. Z našeho pohledu byly nevýhodné prodeje městských pozemků v ulici Na Vyhlídce. Nápravu řešíme žalobou. Restart čeká také otázka parkovacích domů v Karlových Varech. Soud ve sporu s firmou TEI vydal předběžné rozhodnutí, podle kterého město bylo v celém sporu úspěšné.

O kolik jde celkem peněz?
V případě golfu byla na stole dohoda o doplacení kupní ceny, stanovené na 50 milionů korun. A v areálu pozemků Na Vyhlídce jde o desítky milionů korun. Za golfové hřiště bylo uhrazeno pouze milionů pět. Otázka KV Areny je na zvážení soudu. Nechali jsme si ale u Znaleckého ústavu při Českém vysokém technickém učení v Brně zpracovat ocenění nemovitosti. Podle posudku je hodnota KV Areny o několik set milionů korun nižší než zhruba miliarda, kterou Karlovy Vary stavbařům zaplatily.

Jakou má arena budoucnost?
Koaliční smlouva na volební období 2014 - 2018 obsahuje požadavek na zpracování koncepce pro využití arény jako kulturního centra pro významné akce. S arénou, kterou jsme zdědili, žijeme na magistrátu čtyři roky. Je to z pohledu padesátitisícového města a spádového území se sto tisíci obyvateli předimenzovaná stavba, která je na tak malé spádové území velmi provozně náročná a nerentabilní. Takže se bavíme o červených číslech. Prostory chceme využít pro co nejširší kulturní a společenské akce. Ale v momentě, kdy uspořádáme koncert s umělcem světového jména, tak prostor pro diváky stejně nenaplníme. Cílem je pořádat akce, aby se na ně co nejméně doplácelo. Z našeho pohledu je nejlepší, aby se provozní příspěvek města přiblížil nule. Přiznejme si, že to je nereálné. Stále říkám, že jestli si KV Arena na sebe vydělá, tak to bude zázrak.

Souvisí chystaná výměna jednatele KV Areny Romana Malečka s tím, že je kulturní a společenské zařízení prodělečné?
Ne. Celý areál včetně bazénového centra fungoval velmi dobře. Kdyby to bylo jen na mém zvážení, pozici jednatele bych neměnil. Ale pohybujeme se v koalici, kde rozhoduje většina.

Co vás v poslední době potěšilo?
Že se neskutečně změnil k lepšímu mediální obraz Karlových Varů. Ztratily pověst otloukánka, propíraného týden co týden v médiích kvůli nějaké aféře. Stačí si jen vzpomenout na uplynulé čtyři roky, v nich bych marně hledal nějakou vyloženě negativní reportáž z lázeňského města. Převažovaly ty pozitivnější. Mám radost z toho, že jsme na cestě k zápisu Karlových Varů na seznam UNESCO, máme první novodobý lázeňský statut a iniciovali jsme zákon na zrovnoprávnění češtiny s cizími jazyky.

Co může v následujících letech potěšit obyvatele města?
Nejvíce nás trápí územní plán. Pořízení návrhu nového územního plánu je v lednu na programu jednání zastupitelů. Dále to je nový areál pro seniory v karlovarské čtvrti Stará Role - Okružní ulice. A také další velký krok v obnově města, což jsou i silnice, chodníky či opěrné zdi. Potěšující bude v následujících pěti letech čerpání peněz z evropských fondů v rámci Integrovaného plánu rozvoje území.

Proč je územní plán důležitý?
Zakotví mimo jiné varianty na vymezení koridoru pro obchvat Karlových Varů. Byť je to akce, která podle mne nebude minimálně v příštích dvaceti letech z mnoha důvodů aktuální. Územní plán také nadefinuje účel využití území v různých částech města. Má to význam pro lidi, kteří tam žijí anebo mají nějaký záměr s pozemky pro výstavbu rodinných domů či zřízení provozoven. Stávající územní plán, poplatný své době, to nedovoluje.

Zhodnoťte své nové náměstky. Jsou opravdu zástupci populistů, jak tvrdily zlé jazyky?
Všechny domluvené koaliční dohody dosud platí, rada města bez komplikací schválila rozpočet na příští rok, nedošlo ani k významnějším rozepřím. Doba ale ukáže, zda korektní a bezproblémové vztahy vydrží do budoucna. Náměstek Čestmír Bruštík je velmi razantní a při poradách vedení města aktivní a komunikativní. Jeho kolegyně Hana Zemanová nezůstává v tomto ohledu stranou, je uvážlivá a pečlivá.

Nejčtenější

Nemáte tu co dělat, jdu vás vykrást, spustil zloděj na majitelku domu

Podobizna muže, který chtěl vykrást dům v Dolním Rychnově.

Na drzého zloděje narazila majitelka rodinného domu v Dolním Rychnově na Sokolovsku. Když ho nachytala na svém balkoně,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena zkolabovala na ulici, zachránilo ji hned několik náhod najednou

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách

Pořádnou dávku štěstí měla žena, která ve čtvrtek odpoledne v Karlových Varech zkolabovala na ulici. Stalo se jí to...

VIDEO: Lidé protestovali proti škole pilotů s nastartovanými sekačkami

Lidé z okolí letiště si na protest proti plánovanému zřízení letecké školy...

Se sekačkami, křovinořezy a transparenty se vydali v pondělí odpoledne na karlovarské letiště obyvatelé okolních obcí,...

Záchranáře na Chebsku uvěznila ledovka, holčička se narodila v sanitce

Záchranáři to kvůli ledovce nestihli do porodnice, v jejich sanitce přišla na...

Dramatické chvíle prožili záchranáři, kteří při páteční ledovce na Chebsku vezli do porodnice rodičku. Zatímco obvykle...

Další z rubriky

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Loketskou průmyslovku by mohli využít mladí umělci, přemítá kraj

Střední průmyslová škola v Lokti.

Nad budoucím využitím Střední průmyslové školy v Lokti uvažuje Karlovarský kraj. Průmyslovka se před rokem sloučila s...

Cheb ladí nový systém parkování, lidé díky tomu platí ročně jen stovku

Systém parkování v Chebu projde některými změnami. Celoroční parkovací karta...

Parkování v chebských ulicích budou mít motoristé příští rok stejně levné jako letos. Díky tomu, že parkovací systém...

Najdete na iDNES.cz