Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už na to nemám žaludek, bere vážnou věc s humorem končící starosta

  8:15aktualizováno  8:15
Dvacet let starostoval Pavel Pešek v Šabině na Sokolovsku. Rozhodl se skončit. Navíc ho zradilo zdraví, je po operacích a právě absolvuje poslední, šestou část chemoterapie.

Pavel Pešek (vlevo) se svým bratrem Františkem. Doposud vždy stáli ve volbách proti sobě. Tentokrát Pavel Pešek uvolňuje svému bratrovi místo. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Už bych stejně nechtěl kandidovat. Je nejvyšší čas skončit. Odoperovali mi žaludek, takže teď každému mohu říct, že nemám na ty jeho řeči žaludek,“ bere vážnou věc s humorem.

Proč byste do voleb znovu nešel, kdyby to bylo možné?
Jeden kolega zastupitel hned na začátku přeběhl. Takže to bylo takové kruté období, nic se pořádně nedalo prosadit. Moje volební strana se ocitla v menšině.

Takže vás zastupitelé mohli lehce odvolat.
Samozřejmě. Stačilo, kdyby se kdykoli sešli a zvedli ruce. Tak daleko to nedošlo. Naposledy mě nakrklo, jak to dopadlo s cyklostezkou. Mikroregion Sokolov-východ má problémy, tak jsem chtěl úsek cyklostezky aspoň v našem katastru zvládnout z obecních peněz a z krajské dotace. Vypadalo to slibně. Já jsem ale onemocněl a zastupitelé přišli s takovým řešením, kterým to zabili.

Když se tak ohlédnete, z čeho máte radost?
Zjistil jsem, že svého starostu lidé moc neumí docenit. Radost mám, když přijedou přespolní nebo rodáci a slyším je říkat, že se ve vsi změnila spousta věcí k lepšímu. Doma se pochvaly nedočkám. Dvakrát jsme vyhráli soutěž Vesnice roku a nemusím se stydět.

Nebude vám ta práce chybět?
Uvidíme, jak to dopadne s mým zdravím. Asi se vrhnu na chov drobného zvířectva a na práci kolem domku. A budu sledovat, jak to dělají ti po mně.

Vy vlastně teoreticky uvolňujete místo pro vašeho bratra Františka, který znovu kandiduje a který s vámi ve volbách prohrával.
Já mám dojem, že brácha to nebude. Jedničkou na jeho kandidátce je paní Burdová.

Díváte se do budoucnosti Šabiny s optimismem?
Smutné je, že se podařilo sestavit jen jednu kandidátku, a tak v zastupitelstvu nebude žádná opozice. Konstruktivní opozice, která poukazuje na nedostatky, je důležitá.

Máte recept na znovuzvolení a na to, jak se stát úspěšným starostou?
Oblíbenost postupně klesá, nedá se všem vyhovět. S tím se musí počítat. Důležité je mít kolem sebe zastupitele, kteří chtějí něco dělat a jejichž většina táhne za jeden provaz. Zavedení přímé volby starostů by bylo neštěstím.

Protože by byl starosta odtržen od zastupitelů?
V poslední době mi určili, že nesmím překročit rozpočet o víc než dva tisíce korun. Umíte si to představit třeba při odběru elektřiny nebo při placení faktury za odvoz odpadu? To se špatně pracuje. Mohl jsem ve své kompetenci rozhodnout do částky 2 tisíce. No co to je? Chtěl jsem tím říct, že kdyby byl starosta zvolen přímo a neměl podporu zastupitelů, tak neudělá nic a bude z něj šašek.

A jak jste na tom zdravotně?
Začalo to kolem Vánoc. Stresy. Myslel jsem, že to zavinila i politika. Zhubl jsem třicet kilo. Nemohl jsem jíst, polykat. Zjistili mi nádor žaludku, který prorůstá do jícnu. Jsem po operaci. Museli mi předtím udělat i čtyřnásobný bypass, aby srdce zákrok vydrželo. Po poslední, šesté chemoterapii půjdu na CT vyšetření a pak mi lékaři řeknou, co dál.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz