Lékař Roman Šmucler.

Lékař Roman Šmucler. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

U nádorů se hraje o čas, lidé ale často podceňují prevenci, říká Šmucler

  • 11
Karlovarský kraj je třetím nejproblémovějším regionem, pokud jde o nádorová onemocnění zažívacího traktu. Vyplývá to ze zjištění Národního onkologického registru. K lékařům tak chodí více pacientů s nádory.

Zvýšený nárůst pacientů zaznamenala onkologická ambulance v Karlových Varech, která patří známému lékaři Romanu Šmuclerovi.

Co říkáte na onkologickou léčbu v Karlovarském kraji?
Region by potřeboval vznik komplexního onkologického centra. Nechci dělat zle, ale takové středisko může vzniknout jen v rámci karlovarské nemocnice, ne v chebské. To podle moderních standardů nejde, onkologická péče potřebuje být v areálu velké nemocnice. Pokud chce zvládat určité druhy léčiv, musí mít návaznost ostatních zdravotnických oborů. Aby mohly případně zvládnout veškeré komplikace.

Roman Šmucler

  • zubní lékař, stomatochirurg, specialista na laserovou a estetickou medicínu, vysokoškolský pedagog a podnikatel
  • pracuje v Nemocnici Na Pleši, absolvoval odborné stáže v Bostonu, Paříži, Uppsale, Soulu, New Yorku a ve Vídni
  • v roce 1996 založil společnost Asklepion-Lasercentrum Praha, která má pracoviště v Karlových Varech
  • je známý i díky práci v rádiu a televizi, je autorem námětu pořadu Tabu, který uváděl v TV Nova, s ČT natočil loni pořad Nejchytřejší Čech

Jak je využívána vaše ambulantní péče?
Zájem karlovarské veřejnosti nás doslova šokoval. V březnu 2016 jsme zaznamenali nárůst ošetřených o 83 procent oproti stejnému měsíci v roce 2015. Provádíme laboratorní náběry, ambulantní chemoterapie či symptomatickou léčbu nádorů. Přestože jde o privátní zdravotnické zařízení, samozřejmostí jsou smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Lidé si tedy zvykli?
Přesně tak. Naši pacienti šetří čas a nemusí dojíždět. Navíc poskytujeme péči na vysoké úrovni, která byla v kraji doposud jen těžko dostupná. V některých přeplněných centrech navíc lidé musí čekat, což může mít v onkologii fatální následky.

Nejdůležitější u nádorů je včasné podchycení. Myslí už na to lidé víc?
Prevenci lidé opravdu podceňují. Svou roli hrají i dlouhé čekací lhůty. Dnes není výjimečné, že k nám lidé přijdou a z vlastní kapsy zaplatí některé testy, než aby čekali na nemocnice, kde by to měli zadarmo.

Některé druhy rakoviny se prý nevyhledávají, je to pravda?
Například v USA je zakázáno vyhledávat rakovinu prostaty u zcela zdravých s pomocí testu PSA, neboť se léčí až ve chvíli, kdy začne dělat problémy. Kolikrát způsob léčby způsobí více komplikací, než samotná nemoc. Především u mužů vyššího věku, kdy ten nádor roste pomalu. U nás je to naopak. Opravdu je dnes snaha být u některých druhů méně drastičtí.

Je rakovina strašák?
Dneska je strašně moc nádorů léčitelných. Do budoucna jich bude ještě víc. Medicína jde dopředu mílovými kroky.

Projevil se na vaší firmě Asklepion zmenšený příliv ruských turistů?
Je to znát, ale jsme stále v černých číslech. Hodně Rusů sem přijede na kratší čas, ale stejně za námi přijdou. Přesto všechno i my musíme přemýšlet, co bude dál. Jednou z cest je právě léčba kůže. A i orientace na nedaleké Německo. Tvrdím a stojím si za tím, že léčba německých turistů je jednou z cest, jak posílit zdravotnictví v Karlovarském kraji. Už dva roky platí v Evropské unii to, že za léčbu platí země pacienta. Ten se může nechat operovat kdekoliv, a tím pádem dostane nemocnice peníze za zákroky, které jsou standardní v jeho zemi. Například liberecká nemocnice díky tomu slušně profituje.

Jste zubní lékař, stomatochirurg, specialista na laserovou a estetickou medicínu a necelých pět let majitelem karlovarské onkologické ambulance. Jak jste k tomu přišel?
V podstatě proti své vůli. Onkologická ambulance se měla zavřít a jedna z možností byla ji koupit. Kraj to odmítl, tak jsem ji koupil já a připojil jsem ji do skupiny Asklepion.

Jaké byly začátky?
Těžké bylo najít vhodné lékaře. Problém není v penězích, ale opravdu sem do příhraničí dostat doktory, kteří by tady chtěli pracovat.