Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jednoho estetického lékaře připadne jeden falešný, říká Šmucler

  9:39aktualizováno  9:39
Nejenže Karlovy Vary v době pádu rublu a ekonomických sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině přicházejí o klienty z Ruska, ale lázeňští lékaři mají navíc další problém. Musí čelit konkurenci pochybných odborníků na estetickou medicínu.

Roman Šmucler | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Stomatochirurg a specialista na laserovou a estetickou medicínu Roman Šmucler přirovnává v určitém ohledu Karlovy Vary k Londýnu. „Na jednoho reálného doktora v estetické medicíně tam připadá jeden falešný,“ říká.

Jeho společnost Asklepion-Lasercentrum Praha, zaměřená na laserovou estetickou medicínu, má v Karlových Varech čtyři pracoviště a stejný počet v Mariánských Lázních.

Registrujete i vy propad lázeňských hostů?
Propad je dramatický. Větším problémem ale je, že se částečně zhoršila sociální skladba pacientů. Ne že by ti nejbohatší klienti nějak zchudli. Ti klíčoví, velmi emotivní Rusové do Karlových Varů ale nejezdí, protože si myslí, že s nimi jako členové NATO ekonomicky válčíme.

Roman Šmucler

  • zubní lékař, stomatochirurg, specialista na laserovou a estetickou medicínu, vysokoškolský pedagog a podnikatel
  • předseda Společnosti estetické a laserové medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně
  • pracuje v Nemocnici Na Pleši, absolvoval odborné stáže v Bostonu, Paříži, Uppsale, Soulu, New Yorku a ve Vídni
  • v roce 1996 založil společnost Asklepion-Lasercentrum Praha, jeho pracoviště je také v lázeňských hotelech Bristol, Dvořák, Thermal a Sawoy-Westend v Karlových Varech a v hotelech Pacifik a Centrální lázně v Mariánských Lázních, ale i v Londýně
  • je známý i díky práci v rádiu a televizi, je autorem námětu pořadu Tabu, který uváděl v TV Nova, s ČT natočil loni pořad Nejchytřejší Čech
  • v roce 2009 byl lídrem kandidátky TOP 09 v Karlovarském kraji pro neuskutečněné říjnové volby do Poslanecké sněmovny ČR. Z čela kandidátky v lednu 2010 odstoupil

Můžete pojem „ekonomicky válčíme“ upřesnit?
Spousta úplně bohatých klientů z Ruska nechce být v Karlových Varech ani v České republice vidět. Berou nás totiž jako členy NATO. Jsme od Rusů vnímáni jako nepřátelé, v emocích vzpomínají na nacistické Německo. Takže spousta lidí má psychologický problém do největších českých lázní vůbec jet. Druhá věc je, že pro běžné lidi je všechno dražší. Snažíme se jim vysvětlit, že kromě rublu devalvovala česká koruna. Pokud vysvětlení přijmou, tak naše firma nějak funguje. Netajíme se tím, že jsme jednu chvíli měli čtyřicetiprocentní propad v tržbách. Nyní se nám jej daří zmenšovat.

Kdy přišla první rána?
Na přelomu roku, kdy bylo alespoň u nás cítit, že hodně nevyšla vánoční sezona, kdy bývají lidé obzvláště štědří. Teď máme pocit, že se situace začíná lepšit. Ordinace zaplňujeme klienty z více hotelů než v minulosti. Průměrná útrata na jednoho pacienta při estetické i léčebné medicíně ale klesá. Máme i německé pacienty, vesměs nemocné, třeba i s kožními nádory. Konkrétně pro Mariánské Lázně je to cesta, vykompenzovat Rusy Němci.

Existuje nějaký podnikatelský recept proti propadu návštěvnosti?
Snažíme se zjistit, jestli je trend krátkodobý nebo dlouhodobý. Naštěstí jsme zažili krátkodobé výpadky při těžké ruské krizi v roce 1999. Doufáme, že tomu tak bude i nyní. Na rozdíl od jiných zaměstnavatelů se snažíme držet současné stavy zaměstnanců a nepropouštíme. Nechceme je ztratit. Nevylučuji ale, že Karlovy Vary zažijí krizi, která už v historii města trvala i padesát let. Pokud to bude „jen“ dvacet, tak mám dojem, že všechny provozovny asi neudržíme. Doufám, že když karlovarské lázeňství existuje 650 let, tak jej snad naše generace nepohřbí. Ale může se to stát. Kdybyste se v dobách největšího rozkvětu lázní Kyselka zeptal jejich obyvatel, tak řeknou, že nad Kyselkou slunce nezapadá.

Kdo nyní využívá estetickou medicínu?
Není sporu, že každá žena chce vypadat dobře. Když někdo říká, že ne, tak je to často největší fanoušek. Přirovnal bych to k onomu známému: Kdo říká, že nemasturbuje, ten... Jiná věc je, kde se nechá ošetřit. Je to stejné jako s originály a padělky značkových kabelek. Touha mít kvalitní výrobek je tak veliká, že mnohé chodí až s komickými napodobeninami. Některé ženy vyhledávají špičkové a nejmodernější technologie, a chodí proto do značkových klinik, jako je například Asklepion. Jenže v Karlových Varech jsou lékaři, typicky Rusové, kteří nemají registraci. Přijedou, ošetří i chudé Čechy a pak uletí domů. Některé zdravotnické výkony dělají i zdravotní sestřičky, i když jim to nepřísluší.

Vadí vám to?
Jako lékaři určitě, obchodně ale vidím i jistou naději. Když jsem byl před lety poprvé v Miláně, tak jsem se hrozně divil, že před obchodním domem, v kterém se prodávaly výrobky značky Armani, stál černoch a nabízel padělky této značky. A nikdo ho přitom nenapadl. A tak jsem se šel do obchodního domu zeptat a dozvěděl se, že mladá holka si stejně originál nekoupí, protože je pro ni drahý. A tak začíná s padělky. Až se jí začne dařit, tak si koupí originál. Máme zjištěno, že nakonec také přicházejí k nám. Souvisí to i s tím, že nekvalifikovaní mají až padesátkrát vyšší množství komplikací. Jenže! Nekvalitní kabelku zahodíte, jizvy na obličeji už ale nezmizí, v tom je ten rozdíl. Platí to i o Karlových Varech i Mariánských Lázních.

Použil jste termín falešný doktor. Stojíte si za tím?
Zavedl jsem si na ně mezinárodní klasifikaci. „Kriminálníci“ jsou zdravotní sestry, masérky ale i třeba inženýři, právníci nebo herci. Po práci si v masérnách, kosmetických provozovnách nebo kancelářích operují, i když vědí, že to nemají dělat, protože nemají vzdělání. Klidně pacientovi píchnou botulinumtoxin, který vyhlazuje mimické vrásky. Anebo pracují s depilačními lasery, vybrušují mateřská znaménka. Tento byznys rozběhla minulá vláda, když uvalila na estetickou medicínu DPH. Legální doktoři se stali drahými, ošetření „bez papíru“ od lékaře stojí o třetinu méně. Od „kriminálníka“ je to úplná láce, méně než polovina. Kriminálníci nepřiznávají daně, klidně ředí injekce a nebojí se reklamací a soudů. Kde není „papír“, není reklamace. Člověk žasne, že jde třeba o právníka. Ale je to tak, i když zní šíleně, že právník píchá injekce. Touha žen s málo penězi po kráse je ale silnější než strach.

Jaké jsou další kategorie?
„Ilegálové“. Tito doktoři z Ruska jsou možná špičkoví specialisté v oboru, možná to ani nejsou lékaři, nikdo neví. V Karlových Varech se pohybují v době, kdy do města přijíždí spousta Rusů. To je třeba při pravoslavném Novém roku anebo „majských svátcích“. Některé hotely či obchodníci jim pronajmou místnůstku za platbu na ruku třeba na pět dní. A když se stane nějaký průšvih, tak prostě zmizí. „Ilegálové“ už mají domluvené i české klienty, které na nějakém místě ošetří. Třetí skupinou jsou lékaři, kteří jsou z jiných oborů a vše dělají „bokem“. Řeknou si, že jednou za měsíc udělají botulinumtoxin, drobné kosmetické výkony či si střihnou operaci očních víček, i když nejsou plastičtí chirurgové ani oční lékaři. První dvě skupiny je třeba potírat za pomoci státu, který mimochodem přichází o spoustu peněz. Nekvalifikované lékaře je třeba doškolit, pokud mají opravdový zájem.

Existuje nějaká osvěta?
V uplynulých dnech jsem měl v karlovarském sanatoriu Sawoy Westend přednášku pro dámský klub. Jeho členkám jsem ukazoval sbírku fotografií z Karlových Varů. Někteří lidé měli na fotografiích děsivé komplikace po laciných výkonech. Působím i v USA a vím, že se v některých velkých amerických městech věci vymkly kontrole. Čím menší město, tím se podvody dělají hůř. V Mariánských Lázních tato kriminalita téměř neexistuje, ale v Karlových Varech je jí poměrně hodně kvůli ilegálům z Ruska. A v Praze to je zlé, v New Yorku džungle. Je ale snaha to změnit, sám jsem v evropské skupině, která se snaží do nového oboru vnést pořádek.

Když jsme u Karlových Varů, jak je vnímáte jako podnikatel?
Karlovy Vary jsou dvě města. Oproti jiným městům v nich došlo ke šťastné věci, svým životem si totiž žijí vedle sebe samotné Vary a svým lázně. Je to šťastná symbióza. To se úplně nepovedlo v Mariánských Lázních. Karlovy Vary jsou i místem velké konkurence. Estetická medicína je jedním z nejrychleji rostoucího druhu průmyslu v České republice. Pamatuji, že Asklepion byl v Karlových Varech jediný. Teď máme v lázeňském městě na tři desítky konkurentů. A všichni se uživí, i když třeba za cenu „ilegálnosti“.

Nebýváte jako lékař někdy profesně deformovaný? Třeba když se bavíte na Plesu v Opeře a vidíte špatné zuby?
Tam zrovna už dramatické vady na kráse vymizely. Bylo mi letos jen líto jedné krásné dámy ve slušivých šatech s velkým výstřihem. Měla infekční bradavičky, které vypadají dost ošklivě. Setkal jsem se i s popraskanými cévkami. Věci se ale posunuly vpřed, takže jsem nezaregistroval „monstra“ se špatnými plastikami.

A teď možná trochu bolestnou otázku. Firma Asklepion SG Hospital koupila v roce 2008 od Mariánských Lázní tamní nemocnici za deset milionů korun. Slíbil jste tehdy, že rozsah péče zachováte a do rozvoje špitálu investujete 70 milionů korun. V plánu byl i nový pavilon za čtvrt miliardy korun. Proč z toho sešlo?
Se společníky jsme vše dotáhli až do stavebního povolení. Stálo nás to miliony korun. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale oznámil, že vznikne seznam nemocnic, kterých se týká rušení. Nevěděli jsme, jaká oddělení v Mariánských Lázních zůstanou. Jenom jsme chtěli půl roku počkat, než to dostaneme černé na bílém. Radnici se to zdálo jako otálení, tak si přivedla partnera, ve kterého měla větší důvěru. Takže plány převzala jiná firma. A dál už to je smutný příběh.

V Karlovarském kraji jste neuspěl se vstupem do vysoké politiky. Jako lídr kandidátky TOP 09 jste roce 2009 vložil do své volební kampaně 2 miliony korun. Můžete připomenout, proč to tehdy nedopadlo dobře?
Často se nechávám vytáčet politikou. Topku jsem v regionu spoluzakládal. Když už to vypadalo hodně dobře, tak jsem byl odstavený člověkem, který chtěl být poslancem místo mne. Takže jsem řekl spánembohem. Voliči stejně vykroužkovali někoho jiného, koho měli rádi. Ten se dostal do parlamentu, dobře tam pracoval a ty dva miliony korun tak měly smysl. Tím ale skončila moje krátká politická kariéra.

Co vám udělalo v poslední době velkou radost?
Po rozvodu si užívám, že mám partnerku. Člověka to velmi nahodí. S partnerkou hodně sportuji a žiji zdravějším životním stylem, ke kterému patří pravidelné trávení času ve Varech, kde se člověk nemůže neozdravit. Až na výjimky jsem přestal jezdit autem a chodím pěšky. Škoda jen, že to nejde z Prahy do Karlových Varů.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz