Roman Procházka, ředitel chebského muzea a lídr kandidátky hnutí ANO 2011 v

Roman Procházka, ředitel chebského muzea a lídr kandidátky hnutí ANO 2011 v Karlovarském kraji. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Krajský lídr ANO 2011 Procházka: I stát se musí řídit podle pravidel

  • 0
Preference hnutí ANO 2011 stoupají a s nimi také šance jeho krajského lídra Romana Procházky, že on nebo někdo jiný z kandidátky proklouzne v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny za Karlovarský kraj. Pokud to vyjde, hodlá Procházka mimo jiné pomáhat lázeňství a službám na něj napojeným.

"V poslední době jsem byl hodně naštvaný. Zlobil mě způsob, jak se v této zemi dosud vládlo. Nebo spíše nevládlo," vysvětlil Procházka, co ho jako bývalého šéfa památkového ústavu a současného ředitele Muzea v Chebu přivedlo do politiky.

Kdy a jak jste dospěl k tomu, že chcete vstoupit do politiky. Měl jsem vás spíš za loajálního úředníka.
Už nejsem úředník, z Národního památkového ústavu jsem odešel před třemi roky. Dnes řídím společnost. Možná to zní divně, ale muzeum je firma jako každá jiná. Jen je jejím majitelem veřejná instituce.

Kde se ve vás politické ambice vzaly?
V minulých krajských volbách jsem ani neměl, koho bych si vybral. Vadilo mi, co se v této zemi děje. Každá ze tří koaličních stran si ve svých resortech dělala, co chtěla. Premiér byl neuvěřitelně slabý. Vláda přece musí být jeden orgán s jedním šéfem, který řídí ostatní. A pracuje se podle nějakých not.

Kdo je Roman Procházka (ANO)

  • 44 let, bydlí v Lázních Kynžvart 
  • vystudoval SPŠ v Lokti a ČVUT v Praze (stavební fakulta) 
  • po škole pracoval na Okresním úřadě v Chebu (oblast památkové péče), pak na Národním památkovém ústavu v Plzni, později ředitelem Národního památkového ústavu v Lokti 
  • od roku 2010 ředitelem Muzea v Chebu (příspěvková organizace kraje) 
  • v polovině roku 2012 vstoupil do hnutí ANO, od dubna 2013 je krajským předsedou ANO 
  • ženatý, dvě děti (21 a 22 let, mladší syn se vyučil kuchařem, starší syn studuje medicínu) 
  • zájmy - četba (sci-fi literatura), počítače, ekonomie

Takže jste spíš pro vládu tvrdší ruky?
Spíš pro to, aby platila pro všechny stejná pravidla. I stát by se měl řídit podle pravidel.

Vy jste si našel hnutí ANO, nebo si hnutí ANO našlo vás?
Vstoupil jsem do ANO v polovině loňského roku. Viděl jsem to jako možnost změny. Ozval jsem se na kontakt v kraji, promluvil si s pár lidmi z hnutí a přidal se k němu.

Promluvil jste si i s tehdejším krajským předsedou Janem Hammerem?
I s ním.

Co se v hnutí stalo, že Hammer letos na jaře rezignoval na všechny funkce?
Vzdal se všech funkcí a někdy v květnu skončilo jeho členství. Podle mě asi nezvládl svěřenou odpovědnost, ale nevím, u jeho rezignace jsem nebyl.

Co nezvládl?
Odpovědnost. Na celostátním sněmu si vybojoval silnou podporu a dostal se jako místopředseda do centrálního vedení. Sám pak uznal, že hnutí jeho osoba rozděluje a rozhodl se odejít. Přidali se k němu další lidé a pak se začalo říkat, že jsme nedemokratičtí. Ale osobně si to nemyslím.

Bývalí členové vedení hnutí, kteří odešli, tvrdí, že Andrej Babiš řídí ANO tvrdou rukou a stylem - já to platím, já i rozhoduji. Vy to tak nepociťujete?
Nepociťuji. Upřímně řečeno - byli jsme z toho v té době vylekaní. Slyšeli jsme jen verzi pana Hammera, kterou vy citujete. Napsal jsem tedy panu Babišovi a požádal ho o schůzku. Zjistil jsem, že na to celé existuje také jiný pohled. Samozřejmě: pan Babiš je šéf, má charisma a umí lidi prohánět.

I vás?
Jistě. Musím pracovat. Neexistuje, abych nesplnil úkol, který dostanu, což je správné. My jsme například pro předsedu zajišťovali jeho celodenní výjezd do kraje a dlouho jsme s ním diskutovali nad jeho programem. Když s ním komunikujete, tak řekne, co se mu nelíbí. Já řeknu, co se nelíbí mně a vznikne kompromis.

Kolik má ANO v kraji členů?
Registrovaných členů máme asi 40. Teď před volbami jsme zastavili nábor, abychom se ochránili před prospěcháři. Přicházely mi e-maily typu: Myslím, že jsem známý, můžete mě dát na kandidátku. Plus evidujeme dalších asi 250 sympatizantů v kraji. Vytváříme místní organizace ve větších městech, připravujeme se i na komunální volby, které budou za rok.

Jak jste sestavovali kandidátku?
Sestavuje se v celé republice ze známých osobností, ty pak kandidují v určitých krajích. Byli jsme ochotni na to přistoupit, ale naším hlavním cílem bylo umístit lidi, které dobře známe a kteří pochází z kraje. To se nám nakonec podařilo při rozhovorech s centrálou uhájit.

Centrála se vám pokoušela nasadit lidi odjinud?
Dostali jsme nabídku, jestli někoho nechceme na kandidátku. Když jsme to v kraji prodiskutovali, rozhodli jsme se preferovat osobnosti z našeho kraje. Centrála nám nikoho nenutila, nakonec vidíte, že kandidátku vedu já. To je další důkaz, že jsme demokratičtí.

Hlasovalo se o složení kandidátky v nějakém orgánu ANO?
Vzhledem k předčasným volbám jsme měli málo času, takže jsme pospíchali. Hlasování proběhlo mezi členy e-mailem, takzvaně per rollam, což naše stanovy umožňují. Každý mohl upřednostnit své favority a podle toho vzniklo pořadí. To pak krajské předsednictvo schválilo. Celostátní výbor pak naši kandidátku jednomyslně schválil.

Pak jste z kandidátky ještě narychlo vyhodili bývalou poslankyni Janu Suchou. Proč?
My si vybíráme, komu dáme důvěru a umístíme ho na kandidátku. Ne naopak. Jsem trochu zklamaný, že se to paní Suchá snažila skandalizovat. Kandidátka pro volby je totiž hotová, až když s ní nelze hýbat. Věděli jsme do poslední chvíle, že nějaké změny budou a snažili jsme se získat o lidech na kandidátce maximum informací. Nechci zabíhat do podrobností. Paní Suchá se na naší konečné kandidátce nenachází.

Kde vidíte hlavní problémy této země a kraje?
Máme tu příliš dlouho finanční a morální krizi. Proto jsem se odhodlal do politiky vstoupit. Stydím se za parlament, za zavřeného Ratha, za dalšího pravomocně odsouzeného poslance, za bývalého premiéra. On připustil, že jeho milenka nebo sekretářka zneužívala tajné služby. Svědčí to o špatně nastaveném systému. Vadí mi, když slyším o poslanecké imunitě. Poslanci se před trestním stíháním za korupci nemohou schovávat za imunitu.

Přišli jste se sloganem - umíme dát lidem práci. Zkuste vysvětlit, jak to zařídíte.
Nezaměstnanost je obrovským tématem voleb. Stoupla proto, že země pod rouškou až bezhlavého šetření zavřela kohoutky investic. Vláda zaškrtila ekonomiku. V našich řadách působí lidé, kteří dávají práci ostatním. Takže ví, o čem mluví. Nejvíce ohroženi nezaměstnaností jsou absolventi a starší občané.

Co s tím?
Motivovat podnikatele, aby občany z rizikových skupin zaměstnali. Jeden nezaměstnaný vyjde stát ročně na 180 tisíc korun. Kdybychom rizikovým skupinám třeba na rok odpustili sociální a zdravotní pojištění, tak stát ještě ušetří. A dál - pokud budou investice do dálnic a do zateplování domů, vzniknou i pracovní místa.

Nezadlužíte tím zemi ještě víc?
Říkáme, že peněz je v Česku dost. Jen je umět správně vybrat a správně použít. Několik let slýcháme, že je nutné šetřit. Jenže se šetří na důchodcích, pacientech, prodlužuje se věk odchodu do důchodu, zvyšují se daně. Šetření se dosud přesouvalo hlavně na obyčejné lidi. Stát ale musí začít šetřit nejdříve na svém provozu, nemůže vyhazovat za nesmysly.

Pokud byste se dostal do parlamentu, co byste chtěl udělat speciálně pro tento kraj?
Je třeba pomoci lázeňství. Nová úhradová vyhláška ho finančně likviduje, protože skokově mění hospodaření lázní, aniž by se na to mohly lázně připravit. Vyhláška zkracuje pobyty "křížkovým" pacientům asi o třetinu a omezuje opakované lázeňské pobyty. Ohroženy jsou zároveň i služby na lázně napojené - restaurace, pekárny, kavárny i muzea či památky.

Takže byste narovnal vyhlášku?
Musíme platby vrátit zpět. Úspory ano, ale je nutné začít s lázněmi mluvit. A dát jim třeba tři roky čas, aby se na úbytek pacientů postupně připravily. Každá firma zkrachuje, když jí ze dne na den vezmete půlku příjmů. Dál bych se zaměřil na zemědělství a na proklínanou silnici R6. Proč jsou u nás dálnice dražší než v Německu? To přece nemá logiku. Stavby by se měly obecně zjednodušit a zlevnit. Dá se to udělat, motivovat projektanty k úsporám.

Jak se díváte na protiromské nálady ve společnosti. Máte nějaký recept?
Vyzkoušela se tu spousta opatření. Ukázalo se, že nikam nevedou a nefungují. Dalajláma nedávno na Žofíně řekl, že když si někdo myslí, že je diskriminován, měl by se možná nad sebou zamyslet, jak by mohl pomoci, aby se necítil diskriminován. Chtít musí nejen většina, ale i menšina. Musíme začít výchovou ve školách. Dokud menšina nebude mít schopnosti, aby získala dobrou práci a vzdělání, tak se nehneme. Dítě ve druhé třídě přece nemůže odpovědět, že až bude velké, chce být na dávkách.

Musí také skončit byznys se státními příspěvky na bydlení. Dá se potírat lichva, omezit hazard. Soustřeďme hazard do kasin, ale řekněme, že má existovat jen jedno kasino na sto tisíc obyvatel. Nemusí blikat herna na každém rohu. Proč naši exekutoři musí vydělávat třikrát víc než jejich kolegové v Německu? Měli bychom nastavit stát tak, aby se o tohle postaral.

Překvapilo vás, že na mítinky ANO chodí stovky lidí?
Nepřekvapilo. Naši konkurenti o nás říkají, že jsme nečitelní a že se o nás nic neví. Myslím, že se o nás ví dost. Hlavně se nám daří občany přesvědčovat. Pořádáme spoustu mítinků na ulicích a překvapuje nás, kolik lidí umíme přesvědčit během třeba dvouminutového rozhovoru. Nejsou to přitom jen pravicoví, ale často i levicoví voliči. Naše preference stoupají, tak snad se nám daří.

Rozhovory s lídry

Jakou má volič jistotu, že neskončíte podobně jako Věci veřejné rozpadem? VV byly rovněž nové a označované za podnikatelský projekt.

Chápu. VV byly od začátku podnikatelský projekt, jak získat od státu peníze. Pan Babiš peníze nepotřebuje. On si dobře uvědomuje, že když vyrábí potraviny, potřebuje, aby lidé potraviny kupovali. A pokud lidé nebudou mít peníze, tak se jeho výrobky nebudou lépe prodávat. Možná to říkám nešikovně, ale prvotní impuls u ANO je úplně jiný než u Věcí veřejných. Za sebe říkám, že jsem si vybudoval nějakou pověst a nezpronevěřím se jí. Lidé si mě pamatují z Národního památkového ústavu a vědí, že jsem se nenechal zlákat žádnými tlaky.

Proč jste vlastně odešel z památkového ústavu?
Docela účinně jsem bojoval proti bourání památek a proti krádeži státního majetku. Udělal jsem si spoustu nepřátel. Odejít jsem musel asi pět dní před volbami, kdy bylo jasné, která strana vyhraje.

Umíte si představit, že se do parlamentu nedostanete a budete jako místní šéf hnutí ANO z postu ředitele muzea kritizovat vládní ČSSD? Zvlášť když muzeum je příspěvkovou organizací kraje řízeného ČSSD?
Přísně odděluji svoji práci od soukromí. Snažím se dělat maximum pro muzeum. Loni jsme se v muzeu postarali o návštěvnický rekord, snížili postupně náklady asi o 20 procent, daří se nám získávat dotace. Ale co dělám v soukromí, je pouze moje věc.

Když napíšete článek, že se kradlo v ROP Severozápad, myslíte, že to projde bez odezvy na krajském úřadě?
Předpokládám, že ano, když to bude pravda. Mám svou práci rád, ale na druhou stranu zase nemohu být diskriminován kvůli politickému přesvědčení.

(Andrej Babiš, který je předsedou strany ANO, v červnu oznámil koupi společnosti MAFRA, do níž patří i server iDNES.cz. Vydavatelství ale zatím nepřevzal. - pozn. redakce)