Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez vodních dýmek skončím na úřadu práce, bojí se majitel čajovny

  14:50aktualizováno  14:50
Majitel karlovarské Dobré čajovny Jakub Čajan se obává dopadů chystaného protikuřáckého zákona. Pokud bude schválen, čeká ho cesta na pracovní úřad. Vodní dýmky totiž dělají zhruba šedesát procent jeho tržeb.

Jakub Čajan si ve své čajovně vychutnává vodní dýmku. Právě ta je hlavním lákadlem hostů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jestli je zákon zakáže, budu muset zavřít,“ prohlásil Jakub Čajan.

Co jako majitel čajovny říkáte na protikuřácký zákon?
Mám v sobě zakořeněno to, že jsme demokratickou zemí. Mělo by být na každém provozovateli jakéhokoliv podniku, jestli chce kuřácké či nekuřácké prostory. Každý má podle mého právo dělat si se svou provozovnou v uvozovkách, co chce.

Pokud se zákon schválí, co vás reálně bude čekat?
Jestli opravdu bude vydán zákaz vodních dýmek a elektronických cigaret, tak mám dvě možnosti. Buď vejdu do poloilegálního klubu, což samozřejmě nechci. Anebo to odpískáme, protože jinak to nezvládnu.

A vytvoření klubu by nepomohlo?
Co jsem zjišťoval s právníky, tak možnost založit si klub jako takový nejde. Je to snadno napadnutelné a opakuji se, ilegálně pracovat nechci a nebudu. Někdo si myslí, že je to cesta, ale není. Přijde první kontrola a je problém. Chci, aby sem lidé chodili volně, ne mít kameru a pouštět jen členy. Proto jsem tu čajovnu nezakládal.

Tím pádem budete muset zavřít?
Bez vodních dýmek nebudu mít takový profit, abych to utáhl. Takže ano.

Jaký vliv mají vodní dýmky na tržby vašeho podniku?
Dá se říct, že je to kolem šedesáti procent. Tím pádem bych to neutáhl, musel bych se rozloučit se zaměstnanci a zavřít to tady. Dva lidé tu pracují nastálo a k tomu mám šest brigádníků. Ti, kteří o tom ale rozhodují, o této problematice podle mého moc nevědí. Vodní dýmky nejsou cigarety. Ty hoří při 900 stupních, zatímco dýmka při 450. A navíc obě vypouštějí diametrálně jinou vůni. Navíc také hlídáme věkovou hranici 18 let, což je u některých prodejců cigaret otázka sama pro sebe.

Pokud by tedy nastal černý scénář, musel byste opravdu zavřít?
Mluvil jsem o tom. Musel bych zavřít. Jelikož jsem poslední čtyři roky věnoval budování Dobré čajovny, znamenalo by to pro mě jít na pracovní úřad a hledat si novou práci.

Táhnou čajovny stále návštěvníky?
Po revoluci bylo vše nové a lidé nejprve chodili na čaj. Dnes je to obráceně. Návštěvníci chodí hlavně za vodní dýmkou a díky ní se učí pít čaje. Nejde jen o tuto kombinaci, táhne je sem i vyhlášená atmosféra čajoven. Alternativní způsoby, různé vůně, klid a pohoda. Ohledně návštěvnosti si nemohu stěžovat.

Připojil jste se nějak aktivně k boji proti zákazu?
Podobně jako majitelé a milovníci čajoven z celé republiky jsem podepsal petici, kterou odstartoval brněnský kolega Jindřich Cinka. Psali jsme i poslancům. Všeobecně si myslím, že lidé, kteří o tom rozhodují, nedokážou porovnat ten rozdíl mezi hospodou, kde se kouří, a čajovnou. Nevzdáme se ale bez boje.

Sledujete vy osobně cestu protikuřáckého zákona sněmovnou?
Nyní se bude připomínkovat zákon. Je tam pozměňovací návrh. V něm se hovoří o tom, že zařízení, které filtruje kouř přes vodu, by mělo být dovolené. K tomu upínáme naši poslední naději. Otázkou také je, jestli se povolí elektronické cigarety.

Jak ty souvisí s problematikou čajoven?
Dnes už se dá pořídit i elektronický kotlík na vodní dýmku. Problém je, že jeden vyjde na dva a půl tisíce. A já bych jich potřeboval minimálně patnáct. Což není málo. A bojím se, aby to časem nedopadlo jako v minulých letech, kdy museli restauratéři oddělit prostory pro kuřáky a nekuřáky a dnes jen nadávají, protože do toho vložili nemalé peníze jen proto, aby pak přišel plošný zákaz.

Mluví o tom i vaši zákazníci?
Zajímá to většinu příchozích. Převládá naštvanost a časté otázky nad naší budoucností. Bohužel, zatím nevím, co jim mohu odpovědět. Nechtějí o své zážitky přijít. Část lidí dokonce ani neví, že se to týká vodních dýmek, neboť je to podle nich nelogické, a proto tomu nevěří.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz