Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravte si dům, ukliďte zahradu, vyzývá lidi chebská místostarostka

  12:15aktualizováno  12:15
Nastolit pořádek ve městě se rozhodla místostarostka Chebu Daniela Seifertová. Ta vyzývá majitele zahrad, aby si uklidili, a vlastníky domů, aby je opravili. Sklízí pochvaly, ale i nepochopení.

Místostarostka Chebu Daniela Seifertová chce mít uklizené město. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Proč jste se k takovému kroku rozhodli?
Cheb má spoustu krásných ulic, náměstíček a romantických zákoutí. Celkový dojem ale někdy kazí drobnost, jako je třeba nepořádek na soukromém pozemku, rozbitý plot, opadaná omítka. My místní už to po čase přestáváme vnímat, ale návštěvníky to doslova bije do očí. A přitom stačí jen málo. Srovnat a zdvihnout povalený plot, posekat trávu, zlikvidovat odpad.

Jakým způsobem město majitele problémových lokalit oslovuje?
Dopisy s prosbou o nápravu. Každý měsíc jich z radnice odejde několik. Odhaduji, že od začátku roku jsme jich poslali možná už stovku. Adresáty nejsou jen soukromé osoby. Oslovujeme i úřady, instituce a firmy.

Jak lidé reagují, když dostanou od města dopis s výzvou k uklízení?
Většina lidí velice dobře. Chápe, že udělat město hezčím a upravenějším by mělo být naším společným cílem. Myslím, že nikomu by se nelíbilo, kdyby byla v sousedství jeho upravené zahrady například skládka.

Setkáváte se i s odmítavými reakcemi?
Samozřejmě. Lidé poukazují na nešvary v ulicích a chtějí, aby se nejprve postaralo město. Ale jak už jsem řekla, takových lidí není mnoho.

Jaká je úspěšnost vaší snahy?
Tipla bych si, že tak tři čtvrtiny oslovených uklidí. My jim za to pošleme děkovný dopis. To je důležitý krok. Dáváme tím najevo, že jsme změnu zaregistrovali. A navíc je poděkování významným motivačním prvkem.

Co lidem konkrétně vadí?
Těch věcí je celá řada. Málokdo si ale uvědomuje, že Chebu většina problémových nemovitostí nepatří. Hodně nám lidé vyčítají například Rudolfinum. Tam je situace poměrně složitá, ale troufám si tvrdit, že se blýská na lepší časy. Také se zmiňují o zarostlém prostoru v Havlíčkově ulici, kde bývalo v minulosti zahradnictví. Ten patří společnosti Ahold, která zatím na žádné naše upozornění nereagovala. Nechceme se vzdát, budeme to tedy řešit správní cestou. Vlastník se o svůj majetek musí starat. Mně osobně například vadí nevzhledné stánky na parkovišti za zrekonstruovanou Papírnou jen pár kroků od městského centra nebo velkoplošné billboardy, které na řadě míst zakrývají opadané fasády. Některé z nich už neplatí, jsou staré nebo poškozené.

Město se ale vydalo ještě jinou cestou...
Několik problémových pozemků, kde byl trvale velký nepořádek, jsme koupili. Například prostor za nákupním centrem Penny Market, který přiléhá k Ašské ulici. Nebo zpustlou zahradu v Poohří, kudy povede hlavní vycházková trasa do lokality třetí krajinné výstavy. Tady plánujeme jednoduché zahradní úpravy, výsadbu odolných keřů a instalaci Goethovy lavičky. Nemůžeme ale vykoupit všechna místa, o která se majitelé nestarají. To bychom pak nedělali nic jiného.

Jak chcete řešit to, že je na území města řada prázdných nemovitostí, které postupně chátrají?
Většina z nich městu nepatří. Třeba lékárna na náměstí Krále Jiřího, krásný nárožní dům, kde dříve sídlila pošta, nebo téměř celá Wolkerova ulice. S vlastníky se snažíme jednat. Je to těžké, ale daří se. Například se nám podařilo dosáhnout toho, že majitel zboural nevzhledný objekt bývalého autoservisu u silničního mostu přes řeku Ohři. Apelujeme i na majitele bývalé prodejny potravin naproti sportovnímu klubu Trinity.

Co třeba kasárna na Zlatém vrchu?
Ano, to je majetek, který městu patří. Také proto problém intenzivně řešíme. V plánu je zbourání budov a vyčištění pozemků. Ale bude to drahé. Nejde jen o samotné bourání, ale i o odvoz a likvidaci suti a sanaci půdy. Proto budeme postupovat po etapách. Já si ale myslím, že město se o svůj majetek stará dobře. Důkazem jsou tituly Historické město roku a Památka roku, které v tomto roce připadly právě Chebu. A na vavřínech jsme neusnuli. Letos například prošly zásadní rekonstrukcí Městské sady, novou podobu má park u Papírny. Na příští rok se chystají úpravy Riegrových sadů a parku u autobusových zastávek v Májové ulici. Město opravuje své domy a fasády, sází a udržuje zeleň. Ale bez pomoci obyvatel, bez spolupráce a podpory se neobejde.

Může město majitele domů a pozemků nějak k úklidu motivovat?
Jediným prostředkem, který máme, jsou právě dopisy a osobní setkání. Lidem, kteří by úklid nezvládli vlastními silami, nabízí město pomoc. V dopisech jsou kontakty na správu majetku. Tam se mohou majitelé s žádostí o zprostředkování pomoci obrátit. Pokud nepořádek přesáhne únosnou mez, nebo začne dokonce někoho ohrožovat, přijdou na řadu samozřejmě sankce.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz