Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravte si dům, ukliďte zahradu, vyzývá lidi chebská místostarostka

  12:15aktualizováno  12:15
Nastolit pořádek ve městě se rozhodla místostarostka Chebu Daniela Seifertová. Ta vyzývá majitele zahrad, aby si uklidili, a vlastníky domů, aby je opravili. Sklízí pochvaly, ale i nepochopení.

Místostarostka Chebu Daniela Seifertová chce mít uklizené město. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Proč jste se k takovému kroku rozhodli?
Cheb má spoustu krásných ulic, náměstíček a romantických zákoutí. Celkový dojem ale někdy kazí drobnost, jako je třeba nepořádek na soukromém pozemku, rozbitý plot, opadaná omítka. My místní už to po čase přestáváme vnímat, ale návštěvníky to doslova bije do očí. A přitom stačí jen málo. Srovnat a zdvihnout povalený plot, posekat trávu, zlikvidovat odpad.

Jakým způsobem město majitele problémových lokalit oslovuje?
Dopisy s prosbou o nápravu. Každý měsíc jich z radnice odejde několik. Odhaduji, že od začátku roku jsme jich poslali možná už stovku. Adresáty nejsou jen soukromé osoby. Oslovujeme i úřady, instituce a firmy.

Jak lidé reagují, když dostanou od města dopis s výzvou k uklízení?
Většina lidí velice dobře. Chápe, že udělat město hezčím a upravenějším by mělo být naším společným cílem. Myslím, že nikomu by se nelíbilo, kdyby byla v sousedství jeho upravené zahrady například skládka.

Setkáváte se i s odmítavými reakcemi?
Samozřejmě. Lidé poukazují na nešvary v ulicích a chtějí, aby se nejprve postaralo město. Ale jak už jsem řekla, takových lidí není mnoho.

Jaká je úspěšnost vaší snahy?
Tipla bych si, že tak tři čtvrtiny oslovených uklidí. My jim za to pošleme děkovný dopis. To je důležitý krok. Dáváme tím najevo, že jsme změnu zaregistrovali. A navíc je poděkování významným motivačním prvkem.

Co lidem konkrétně vadí?
Těch věcí je celá řada. Málokdo si ale uvědomuje, že Chebu většina problémových nemovitostí nepatří. Hodně nám lidé vyčítají například Rudolfinum. Tam je situace poměrně složitá, ale troufám si tvrdit, že se blýská na lepší časy. Také se zmiňují o zarostlém prostoru v Havlíčkově ulici, kde bývalo v minulosti zahradnictví. Ten patří společnosti Ahold, která zatím na žádné naše upozornění nereagovala. Nechceme se vzdát, budeme to tedy řešit správní cestou. Vlastník se o svůj majetek musí starat. Mně osobně například vadí nevzhledné stánky na parkovišti za zrekonstruovanou Papírnou jen pár kroků od městského centra nebo velkoplošné billboardy, které na řadě míst zakrývají opadané fasády. Některé z nich už neplatí, jsou staré nebo poškozené.

Město se ale vydalo ještě jinou cestou...
Několik problémových pozemků, kde byl trvale velký nepořádek, jsme koupili. Například prostor za nákupním centrem Penny Market, který přiléhá k Ašské ulici. Nebo zpustlou zahradu v Poohří, kudy povede hlavní vycházková trasa do lokality třetí krajinné výstavy. Tady plánujeme jednoduché zahradní úpravy, výsadbu odolných keřů a instalaci Goethovy lavičky. Nemůžeme ale vykoupit všechna místa, o která se majitelé nestarají. To bychom pak nedělali nic jiného.

Jak chcete řešit to, že je na území města řada prázdných nemovitostí, které postupně chátrají?
Většina z nich městu nepatří. Třeba lékárna na náměstí Krále Jiřího, krásný nárožní dům, kde dříve sídlila pošta, nebo téměř celá Wolkerova ulice. S vlastníky se snažíme jednat. Je to těžké, ale daří se. Například se nám podařilo dosáhnout toho, že majitel zboural nevzhledný objekt bývalého autoservisu u silničního mostu přes řeku Ohři. Apelujeme i na majitele bývalé prodejny potravin naproti sportovnímu klubu Trinity.

Co třeba kasárna na Zlatém vrchu?
Ano, to je majetek, který městu patří. Také proto problém intenzivně řešíme. V plánu je zbourání budov a vyčištění pozemků. Ale bude to drahé. Nejde jen o samotné bourání, ale i o odvoz a likvidaci suti a sanaci půdy. Proto budeme postupovat po etapách. Já si ale myslím, že město se o svůj majetek stará dobře. Důkazem jsou tituly Historické město roku a Památka roku, které v tomto roce připadly právě Chebu. A na vavřínech jsme neusnuli. Letos například prošly zásadní rekonstrukcí Městské sady, novou podobu má park u Papírny. Na příští rok se chystají úpravy Riegrových sadů a parku u autobusových zastávek v Májové ulici. Město opravuje své domy a fasády, sází a udržuje zeleň. Ale bez pomoci obyvatel, bez spolupráce a podpory se neobejde.

Může město majitele domů a pozemků nějak k úklidu motivovat?
Jediným prostředkem, který máme, jsou právě dopisy a osobní setkání. Lidem, kteří by úklid nezvládli vlastními silami, nabízí město pomoc. V dopisech jsou kontakty na správu majetku. Tam se mohou majitelé s žádostí o zprostředkování pomoci obrátit. Pokud nepořádek přesáhne únosnou mez, nebo začne dokonce někoho ohrožovat, přijdou na řadu samozřejmě sankce.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Bazénu festivalového hotelu Thermal svitla naděje, našel se zájemce

Společnost Thermal F jedná s možným nájemcem kdysi populárního bazénu a...

Nad bazénovým komplexem karlovarského lázeňského hotelu Thermal snad konečně začíná svítat. Společnost Thermal F jedná...

Najdete na iDNES.cz