Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neměl jsem na výběr, říká odstupující hejtman Josef Novotný

  18:04aktualizováno  18:04
Poslední dva týdny ve funkci hejtmana Karlovarského kraje má před sebou Josef Novotný, který zůstane už pouze poslancem parlamentu. K rozhodnutí jej v polovině loňského listopadu přivedli jeho straničtí kolegové z ČSSD z krajského města, kteří kritizovali, že sedí na dvou židlích.

Josef Novotný skončí ve funkci hejtmana. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zvolte si jednu ze dvou funkcí. Tak zněla listopadová výzva karlovarských sociálních demokratů namířená k hejtmanovi. On však říká, že si rozhodně vybrat nemohl.

Kritice kvůli souběhu funkcí jste odolával poměrně dlouho, nyní končíte „jen“ pro ztrátu podpory zdejších kolegů. Není to zvláštní?
Výsledek voleb do zastupitelstva města Karlovy Vary byl pro ČSSD velice špatný, 11 procent. Ti, kteří sociální demokracii ve Varech vedou, hledali důvody, proč takto dopadli. Nakonec dospěli k názoru, že je to kvůli tomu, že mám dvě funkce, ačkoli o nich věděli i občané v Ostrově, kde jsme vyhráli velmi suverénně. Věděli to občané v Sokolově, kde jsme jako ČSSD také vyhráli, a máme v něm starostu. Takže si myslím, že v tom to není, a hledal se jen důvod, aby se mohlo říct, kdo za to může.

Jak to vidí Josef Novotný

Co se povedlo a co ne?

+ Stabilizace zdejších nemocnic, zlepšení sítě silnic, řada staveb - například dopravní terminály, ať už to bylo v Mariánských Lázních, Chebu či Sokolově. Podařilo se udržet stabilní rozpočet - ani v době krize se nemusel kraj zadlužit, přestože měl od státu mnohem méně peněz, a to zhruba o 1/4 oproti tomu, co dostával před rokem 2009. Zůstala zachována všechna zařízení, o které se kraj stará, ať už jsou to školy, záchranka, sociální služby.

- Kraji se navzdory snaze nepodařilo pohnout s průmyslovými zónami na Sokolovsku. Sokolovu tak chybí pozemky, na kterých by si průmyslové parky vybudoval. Hejtman doufá, že s novým vedením města se tato záležitost pohne kupředu.

Vy už jste podruhé do parlamentu kandidovat nechtěl, nakonec vás ale spolustraníci přesvědčili. Neberete to teď od nich jako podraz?
Samozřejmě to není příjemné. Opravdu jsem do Poslanecké sněmovny kandidovat nechtěl, říkal jsem jim to na krajském výkonném výboru těsně před sestavením kandidátky. Všichni mě přesvědčovali, stavěli se za to, abych kandidoval, a nyní po určité době, ačkoli jsem dával velkou část svého poslaneckého platu na různé dobročinné účely, názor změnili. Já to respektuji. Jestli je v tom nějaký jiný důvod, třeba podpora Nemocnice v Sokolově nebo další, nevím. Bez podpory zastupitelů není možné být hejtmanem. Pokud někdo říká, že jsem si mohl vybrat, říkám, že jsem si vybrat nemohl, protože pokud bych si vybral, že zůstanu hejtmanem a uvolnil místo poslance, tak za určitou dobu by zastupitelé měli tu sílu mě odvolat i z místa hejtmana. Tak to vidím já.

Víte, že to tak bylo připravené?
Nemohu to dokázat, ale vím to.

Poté, co jste ohlásil svou rezignaci na post hejtmana, zájem o vaše křeslo projevili komunisté. Překvapilo vás to?
Od začátku mě překvapila celá ta situace. Vůbec jsem nepočítal, že něco takového vznikne. To, že si komunisté nárokují křeslo hejtmana, je, řekl bych, důsledek, že před dvěma roky nad námi těsně vyhráli volby. Mají o jednoho zastupitele víc. Tenkrát, když se mluvilo o mém jméně, byli ochotní respektovat, že hejtman bude z ČSSD. Nyní říkají, že s tím mají problém, ale já doufám, že se nakonec dohodnou, dojde k naplnění koaliční smlouvy a hejtman dál zůstane z ČSSD.

Původně jste ohlašoval, že skončíte k 11. únoru, ale později jste řekl, že to bude už k 31. lednu. Kraj tedy do zvolení nového hejtmana či hejtmanky povede první náměstkyně z KSČM Eva Valjentová. Ta je zároveň i kandidátkou na hejtmanku. Proč jste se rozhodl odchod uspíšit?
Nikdy jsem neříkal přesné datum, dal jsem krajskému výkonnému výboru čtyři termíny, aby si vybral. Ten první byl hned v prosinci, druhý 31. 12., třetí 31. 1. a čtvrtý, tuším, 12. 2. Na základě vývoje jsem si na krajské konferenci říkal, že je lepší uzavřít leden a skončit k 31., než začínat nějaký další měsíc. Konference se konala v polovině prosince. Moje představa byla, že dvouměsíční prostor je dostatečný k tomu, aby se koaliční partneři dohodli na novém hejtmanovi nebo hejtmance.

ČSSD minulý týden představila svého kandidáta, kterým je Jakub Pánik. Co té volbě říkáte?
Nejsem na tato jednání zván a v tomto smyslu se od nich distancuji. Je to rozhodnutí krajského výkonného výboru a já je respektuji, ale nebudu se k němu vyjadřovat.

Náměstkyně Eva Valjentová říkala, že by s ním měli komunisté problém vzhledem k jeho minulosti. Mohlo by být problematické, pokud by v hejtmanském křesle usedl člověk, kterého vyšetřovala protikorupční policie, byť bez výsledku?
To je úvaha té strany. Myslím si, že by měli být i další kandidáti, potom je potřeba nelézt shodu.

Existuje někdo, koho byste si místo sebe dokázal představit?
K tomu se vyjadřovat nebudu, umím si další kandidáty představit, ale je to věc krajského výkonného výboru a ten si za to ponese i zodpovědnost do voleb.

Pokud byste byl příště požádán, abyste se stal kandidátem na hejtmana, šel byste do toho?
V politice nemá člověk říkat nikdy, ale myslím si, že je potřeba dát příležitost mladým, kteří do toho půjdou s novým elánem a novou vervou. Já jsem ochoten pomáhat, ale co se týče funkce hejtmana, tak si myslím, že by do toho měli jít mladí lidé, kteří tomu dají jiný pohled a jiný šmrnc.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Má socha stojí na zahradě vedle díla Olbrama Zoubka, říká hrdě umělec

Karlovarský sochař Tomáš Dolejš.

Na začátku byla výzva podílet se na návrhu a vytvořit interiér jednoho legendárního karlovarského klubu. Tehdy Tomáš...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz