Primář očního oddělení sokolovské nemocnice Andrej Farkaš.

Primář očního oddělení sokolovské nemocnice Andrej Farkaš. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sokolovské oční oddělení se zařadilo mezi prestižní centra v zemi

  • 0
Karlovarský kraj se dočkal prvního sítnicového centra. K deseti zdravotnickým centrům v republice se přidalo oční oddělení sokolovské nemocnice, které vede primář Andrej Farkaš. Pacienti díky tomu nemusejí za některými operacemi dojíždět.

Nové centrum nebude mít o práci nouzi. „Počet pacientů se rok co rok zvyšuje,“ podotýká primář Farkaš.

Nemocnice Sokolov získala statut aplikačního sítnicového centra jako teprve jedenácté zdravotnické zařízení v republice. Co to pro vás znamená?
Dostali jsme statut centra na léčbu sítnic, to znamená, že můžeme používat biologickou léčbu na různá sítnicová onemocnění. Tento statut dostávají většinou fakultní nemocnice, i proto je naše radost tak veliká.

Jak dlouho jste čekali na získání nového statutu?
Tato cesta nám trvala téměř jedenáct let. K obdržení je nutné mít zařízení v potřebném počtu a kvalitě, proškolený a početný personál, mít lůžkové oddělení. Povinností je opravdu mnoho.

Andrej Farkaš

  • Medicínu studoval v Bratislavě a školu skončil v roce 2003. Poté chtěl odjet za prací do Německa či Velké Británie. Českou republiku bral za přestupní stanici. Což se následně změnilo.
  • V sokolovské nemocnici působí od roku 2003, kdy začínal jako sekundární lékař. Z této pozice se postupně vypracoval na primáře oddělení.
  • Oddělení vede pět let.

Než se centrum otevřelo v Sokolově, kde bylo nejbližší?
Nejbližší jsou v Plzni a v Ústí nad Labem. Doufám, že díky tomu si i mnoho lidí z kraje oddychne, a my jim tak ušetříme čas a zlepšíme komfort.

Co můžete nově léčit?
Jedná se o příznaky související s deformací obrazu, zamlžené vidění, méně jasné barvy, zhoršené vidění jak na dálku, tak na blízko. Příznaků, které souvisejí s makulárním poškozením, je opravdu mnoho. Jde o onemocnění podmíněné věkem, které postihuje především lidi starší padesáti let. Jedná se o poruchy zraku, které má člověk geneticky dané či se s nimi už narodil a postupem se dožívá vyššího věku, a proto se dá předpokládat, že těchto operací bude víc a víc.

Jaký zákrok operuje vaše oddělení nejčastěji?
Nejvíce pacientů přichází na zákrok s šedým zákalem. Jejich počet každý rok stoupá. Za poslední rok jsme odoperovali přibližně 1 400 až 1 500 takto nemocných pacientů. Celkově pak za rok zvládneme přibližně 2 800 různých druhů operací.

Která operace patří mezi nejsložitější?
Takto bych označil operaci těžce poškozené sítnice a transplantaci rohovek.

Jak se mění technická zařízení, která využíváte?
Jedním ze skoků je například operace šedého zákalu laserem, což bylo dříve nemyslitelné, a dnes máme několik pracovišť v republice, které tímto vybavením disponují.

Jaké výhody přináší využití laseru v operaci šedého zákalu?
Je to rychlejší a šetrnější metoda pro pacienta a výrazně se zkracuje i regenerační část. Člověk se rychleji vrátí zpět do života.

Jsou operace, které ještě nejdou provést, ale v budoucnu by mohly být provedeny?
Dnes léčíme a operujeme pouze část poškození sítnice, určitá naděje je do budoucna v kmenových buňkách a transplantacích.

V dnešní době není neobvyklé, že lidé tráví u monitorů či televizí několik hodin denně, je to znát i na vašich pacientech?
Patří to k civilizačním nemocem. Poškozených očí je dnes daleko více než v minulosti. Lidé oči využívají více. Nepomáhá tomu ani sedavý styl života, který jde často ruku v ruce s dlouhým sezením u počítače nebo televize.

Co byste poradil lidem, kterým nic jiného nezbývá?
Žádný speciální lék neexistuje, ale je možný trénink očních svalů pohybem bulvy do všech stran. Pokud už člověk pracuje například v kanceláři, měl by si to pak vykompenzovat pohybem na čerstvém vzduchu a pravidelným sportem.

Syndrom suchého oka s tím asi blízce souvisí?
To je další diagnóza, s kterou se potkáváme čím dál tím více. Oči jsou stále více namáhány prací v interiérech a vnitřním prostředí. V těchto místech je vzduch sušší, a tím pádem oči více trpí. V kombinaci s počítačem či televizí oči rychleji vysychají. Slzný film nefunguje, jak by měl, proto je nutné je kompenzovat. Například kapkami.

Léčba krátkozrakosti a dalekozrakosti laserem při svém příchodu do republiky zažila velký boom. Jak je to dnes?
O tyto operace je stále velký zájem. Pomáhá tomu i to, že center, která toto umí, přibývá, a tím pádem jsou ceny za tento zákrok tlačeny níže a kvalita provedení je vyšší.

Tento zákrok nabízí i slevové portály. Jaká by měla být cena, aby pacient nenaletěl?
Pokud vezmu v úvahu veškeré technologické vybavení, tak se bavíme o laseru a práci týmu. Mluvíme o částce okolo 15 tisíc za jedno oko. Vše ale závisí na technologii. Zvládneme to i za devět tisíc. Vyšší částka je pak za využití fentolaseru.

Tyto operace pojišťovny nehradí, jak je to u dalších?
Krom refrakčního zákroku (odstranění dioptrií), jsou všechny ostatní druhy operací propláceny. A to i nové druhy operací sítnic, které naše centrum nabízí.

Co si myslíte o levných brýlích ze supermarketů?
Tyto brýle se používají na čtení. Na první záchyt to není špatné, jejich funkce je ale opravdu asi jen na překlenovací dobu. Na dlouhodobé používání to není, opravdu to chce zajít si změřit zrak k odborníkovi.

Je to podobné i se slunečními brýlemi, které se dají koupit téměř na každém rohu?
Pokud si člověk koupí brýle, které neobsahují speciální filtry, tak je tam nebezpečí, že si poškodí jak sítnici, tak i čočku. Proto opravdu doporučuji nákup kvalitních slunečních brýlí.

Pacientům na vašem oddělení dokonce vracíte zrak. Bývá to často?
Dříve bylo těchto momentů více. Protože pacienti chodili v daleko zanedbanějším stavu. Technika dříve také nebyla ta, na kterou jsme dnes zvyklí. Člověk opravdu přišel skoro slepý. Když jsme mu vrátili zrak, objevil se mu svět. Dnes řešíme už i drobné zakalení čočky a mírný pokles vidění.