Primář sokolovského očního oddělení Andrej Farkaš.

Primář sokolovského očního oddělení Andrej Farkaš. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Moderní přístroj povýší celé oddělení, říká primář očního v Sokolově

  • 1
Velký skok kupředu udělá už brzy oční oddělení v Nemocnici Sokolov. V únoru nebo březnu otevře nové laserové centrum s kombinovanou nejmodernější soustavou přístrojů v Česku pro odstraňování stále častějších dioptrických vad a operace šedého zákalu. Pacienti ale budou muset zákrok zaplatit.

"Službu nabídneme lidem ze západních Čech a vlastně z celé republiky. Pořizovací cena přístroje je obrovská – pohybuje se kolem dvaceti milionů korun," řekl primář sokolovského očního oddělení Andrej Farkaš. Slibuje si větší prestiž a příliv nových pacientů.

Jak jste s přípravami daleko?
Jsme před podpisem smlouvy s dodavatelem. Na to naváže nutná rekonstrukce oddělení a operačních sálů, abychom přístroj zprovoznili v opravených nebo v nějakých pěkných současných prostorách. Buď přístroj nainstalujeme tady v Sokolově, nebo v Nemocnici v Ostrově.

Zákrok zaplatí sám pacient?
Pojišťovna operaci nehradí, to musí klient sám. Ale cena nebude až tak dramatická v porovnání s benefitem, který pacient získá. Má se pohybovat maximálně kolem 15 až 20 tisíc korun za jedno oko. Je jedno, jestli půjde o odstranění šedého zákalu nebo dioptrií.

Vyoperování šedého zákalu ale pojišťovny běžně hradí.
Klasické odstranění šedého zákalu ultrazvukem pacient neplatí. Za zákrok laserem u nás zaplatí 15 tisíc. Díky nové technologii je operace mnohem šetrnější, rychlejší, přesnější, pro pacienta příjemnější a s nižším rizikem infekce v oku.

Opravdu je rozdíl tak velký?
Jinak bychom do projektu nešli. Laserem, bez lidského zásahu, jsme schopni udělat polovinu celé operace šedého zákalu. Tedy žádný řez diamantovým nožem, minimální ruční zásah speciální pinzetou. Laser umí otvory vytvořit sám. Sám zvládne také další kroky, "nakrájí" čočku, abychom mohli šedý zákal jednoduše odsát.

Andrej Farkaš

  • primář očního oddělení Nemocnice Sokolov
  • narozen 20. 5. 1978
  • bydliště Karlovy Vary
  • absolvent Univerzity Komenského v Bratislavě
  • má dvě děti
  • záliby – kondiční triatlon, sportovní kulturistika, plavání

To vypadá, že lékař je skoro zbytečný.
(smích) To rozhodně ne. Lékař musí čočku odsát a následně vložit čočku umělou. Laser udělá polovinu operace, hlavně její nejkritičtější fázi. Výhodou je stoprocentní jistota, že když zadáte do počítače správná data, tak podle nich přístroj úkol provede. Odpadá případná manuální chyba či nepřesnost ze strany chirurga i výskyt následné infekce. Proto přístroj pořizujeme. Tuto sestavu laserových přístrojů, která umožňuje řešit kataraktu i refrakční vady, zatím v Česku ani v Evropě nikdo nemá. Trochu podobný systém funguje třeba v Horních Počernicích či v Hradci Králové.

Máte na to dostatek personálu?
Personál, který máme, nám bude na tyto zákroky bohatě stačit. Kdyby se počet pacientů zvýšil nějak dramaticky, museli bychom přijmout další zdravotníky.

A váš odhad? O kolik se zvýší počet pacientů díky novému superpřístroji?
Hlavně povýšíme celé oddělení. Když se rozkřikne, že máme novou technologii, navýší se celkový počet všech klientů o 20 až 30 procent. Počítáme, že novým laserem odoperujeme v prvním roce 450 až 500 lidí. Ti budou oproti dnešku navíc.

Chystáte nějakou reklamní kampaň?
S reklamou počítáme, musí o nás vědět lidé minimálně ze západních Čech. Měli by pochopit, v čem je pro ně zákrok přínosem. Připravujeme také zahraniční spolupráci. Základem je ale spolupráce s kolegy specialisty v regionu.

Ruská klientela vás nezajímá?
Přemýšlíme, že jí nabídneme komplexní balíček služeb. S ubytováním, odstraněním refrakční vady, dopravou.

Kam to zdravotnictví kráčí, že?
Mílovými kroky kupředu. Často ani lidé z oboru nemají přesnou představu, co nové přístroje dokážou. Pokrok je obrovský.

Musíte se teprve naučit nový laser používat?
Už jsem absolvoval několik školení v zahraničí, abych byl připraven. Je to špičková technologie, která si klade nové nároky na veškerý personál. Vyžaduje podrobné zaškolení a trénink.

Oční centrum primáře Studeného v Nemocnici v Karlových Varech přece také operuje oční vady laserem.
Tam mají refrakční laser jen na odstranění dioptrií. My budeme mít nadstavbu – i pro odstraňování šedého zákalu.

Ambiciózní plán je přímo váš?
Pohrával jsem si s tou myšlenkou dva roky. Nechtěli jsme dělat stejný typ zákroků stejnou technologií, která už v kraji existuje. Díky novému přístroji však nabídneme i něco navíc – laserové operace šedého zákalu. Rozhodl jsem se, že je vhodná doba do toho jít.

Je to tedy i pokus trumfnout Karlovy Vary?
Konkurence to tak může vnímat. Vzdálenost dvaceti kilometrů mezi oběma centry je opravdu malá. Ale my nabídneme něco navíc. Zaměřujeme se na jiné a širší spektrum pacientů. Chceme se specializovat na odstranění šedého zákalu. Ne jen na mladé lidi s dioptrickou vadou. Vzhledem k tomu, že jsme jediným lůžkovým očním oddělením v kraji, tak se potřebujeme rozšířit a odpíchnout kupředu.

Odstraňování dioptrií je vhodné v každém věku?
Ano, i u mladých lidí. Od 18 do 40 let jsme schopni odstranit krátkozrakost a dalekozrakost refrakčním laserem. Čtyřicetiletým a starším implantujeme nitrooční čočky. Vytvoříme si laserem lamelu, která se odchlípne a pracujeme na povrchu rohovky. Znovu laserem odsajeme určitou část tloušťky rohovky. Tím snížíme množství dioptrií. Samotný zákrok na rohovce, kdy se pacient musí dívat přímo do světla nad sebou, trvá jen asi 15 až 20 vteřin. Celkově do pěti minut.

Je operace nepříjemná, bolestivá?
Zpočátku, kdy se zákrok nedělal femtolaserem, ale mikrokeratomem nebo původně seškrabáváním části rohovky, to dva až čtyři dny bolelo. Dnes člověk bolest téměř necítí. Může pociťovat škrábání v oku, jako by v něm měl nějaké cizí tělísko. Ale další den to pomine. Doba hojení po refrakčním zákroku se pohybuje od dvou do tří týdnů.

Jsou vůbec lidé ochotni dát 15 nebo 20 tisíc za operaci? Nejsou to vůbec malé částky.
Dělali jsme si interní průzkum a lidé skutečně jsou dnes ochotni zaplatit. Povzbudila nás zkušenost se zrušením nadstandardů. Lidé za námi chodili s tím, že si rádi zaplatí, jen aby byli operováni dříve a aby dostali kvalitnější typ čočky. Jsme limitováni pojišťovnou. I když jsme schopni zvládnout o polovinu nebo i o dvě třetiny pacientů více, tak nemůžeme a prodlužují se čekací doby na 6 až 9 měsíců. Kromě toho klient dostává klasickou čočku, kterou bez nároku na nadstandard platí pojišťovna. Podle našeho odhadu je 10 až 15 procent pacientů ochotno si zaplatit za to, že budou dříve operováni novou lepší technologií. To je i motiv, proč laser kupujeme.

Opravdu se na operaci čeká tak dlouho?
Čekací doba na operaci šedého zákalu je teď šest měsíců. Máme pojišťovnou daný určitý počet zákroků ročně. Cokoliv navíc by nám nezaplatila. Operujeme patnáct lidí denně, i když bychom jich zvládli i pětadvacet.

Jaká je úspěšnost zákroku?
U odstranění dioptrií 97 procent. U operace šedého zákalu klasickým způsobem 80 procent.

Nemocnice Sokolov chystá opravy ambulancí na očním oddělení. Proč a na co se mohou pacienti těšit?
Ambulance a čekárny nesplňovaly požadavky 21. století. Kompletně je předěláme všechny. Včetně zázemí pro pacienty, pořádné ventilace, nákupu odpovídajícího přístrojového vybavení. Výrazně se zjednoduší a urychlí organizace práce. Začne se zřejmě v únoru či březnu a půjde o investici přibližně za 15 milionů korun. Provozujeme osm očních ambulancí, každá se zaměřuje na něco trochu jiného – glaukomová na zelený zákal, refrakční na předpis brýlí a odstraňování dioptrií, diabetologická zaměřená na lidi s postiženou sítnicí kvůli cukrovce, dětská na kontrolu refrakce u dětí, poruchy vidění a šilhání, sítnicová ambulance na onemocnění sítnic. Už rok a půl provozujeme optiku přímo v prostorách ambulancí.

V celém Karlovarském kraji jste také měřili zrak u 2 500 dětí v mateřských školách. S jakým výsledkem?
To je takový bonus, kterým se snažíme trochu pomoci v oblasti prevence. Globální vyšetření ve školkách jsme dělali zdarma a bez nároku na honorář pro všechny děti. Ty, které mají nějaké onemocnění, zveme do ambulance, dovyšetříme je a léčíme. U nás v ambulanci skončilo deset až patnáct procent dětí. S krátkozrakostí, dalekozrakostí, což jsme řešili brýlovou korekcí. Objevila se i tupozrakost, skryté šilhání. Záchyt dětí byl obrovský. Akce měla velký význam a ohlas. Budeme ji ve školkách opakovat. Máme další projekt – ve spolupráci s městem Sokolov rozšíříme vyšetření i o žáky v místních základních školách v 1. až 5. třídě. Aby nemuseli k nám, my vyrazíme za nimi. Počet školáků s refrakčními vadami stoupá. Měli bychom začít v březnu. Totéž chystáme i pro seniory bydlící v pečovatelských domech a domovech pro důchodce.

Čím to je, že očních vad u dětí přibývá?
Je to moderní dobou. Onemocnění očí patří mezi civilizační choroby. Lidé častěji pracují s počítačem, mají méně pohybu. Nemocí souvisejících s krátkozrakostí a dalekozrakostí přibývá. Teď se objevily výsledky velké studie v Číně, kde odborníci prokázali několikaprocentní nárůst krátkozrakosti právě kvůli civilizačnímu pokroku.

Které nemoci jsou tedy na vzestupu?
Myopie, tedy krátkozrakost. Buď se řeší brýlemi nebo odstraněním refrakční vady – laserovým zákrokem nebo implantací nitrooční čočky. Roste ale i počet pacientů s šedým zákalem. Lidé mají také mnohem větší nároky na vidění než dříve. Když dnes vidí už jen trochu zamlženě, vadí jim to a my jim operaci šedého zákalu nabízíme. Riziko komplikací je minimální a pacientovi pomůžeme. Kdysi se čekalo na operaci do doby, než člověk skoro oslepl.