Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice v Mariánských Lázních se mění. Plánuje lékárnu i parkoviště

  16:38aktualizováno  16:38
Nemocnice v Mariánských Lázních má za sebou zásadní zlom. Skomírající zdravotnické zařízení letos změnilo majitele. A plánuje řadu novinek a změn, například lepší parkování, lékárnu a Centrum duševního zdraví, prozradil v rozhovoru ředitel nemocnice Zdeněk Kříž.

Ředitel nemocnice v Mariánských Lázních Zdeněk Kříž. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obyvatelé Mariánských Lázní byli roky bez lékařské pohotovosti. Nemocnici se však povedlo otevřít ambulanci, která do jisté míry tuto službu supluje...
Od poloviny června byla pro obyvatele a návštěvníky Mariánských Lázní zavedena služba chirurgické ambulance s rozšířenou provozní dobou. Funguje od 7 do 19 hodin, sedm dní v týdnu. Problém však trvá. Mimo ordinační hodiny lidé musí do Chebu nebo volat záchrannou službu.

Nemocnice v Mariánských Lázních

Vlastníkem většinového podílu se stal Jakub Zavoral, jeden ze spoluvlastníků Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem. Řízením mariánskolázeňské nemocnice majitel pověřil Zdeňka Kříže.

V současné době nemocnice provozuje šest ambulancí, rehabilitaci, radiodiagnostické oddělení a laboratoře. K dispozici má 20 sociálních lůžek a 57 lůžek následné péče. Nabízí také 46 míst dlouhodobé lůžkové péče.

Podle ředitele Kříže bylo zásadním prvním krokem nastavení korektních vztahů se zdravotními pojišťovnami a napravení všech nedostatků z předchozích let. „Nemocnice vypověděla dodavatelské smlouvy a vypsala nová výběrová řízení s cílem zefektivnit partnerské vztahy a zvýšit kvalitu služeb. To se týká například stravy pro pacienty a klienty, praní a žehlení prádla či služeb IT specialistů,“ říká Kříž.

Proč není možné držet non-stop pohotovost? Co je největší překážkou?
Jsou to finance a nedostatek lékařů a zdravotnického personálu. Pokud bychom ale měli zajištěno financování, jedná se o částku cca 8,7 milionu korun ročně, sehnali bychom i potřebný personál.

Nemocnice před časem vyzvala kraj, aby se k ní nechoval macešsky a při rozdělování příspěvků na lékařskou pohotovost myslel i na Mariánské Lázně. Byli jste úspěšní?
Bohužel, ze strany Karlovarského kraje se nám žádné podpory nedostalo. V posledním období však začíná lépe fungovat dialog mezi prvním náměstkem hejtmana Jakubem Pánikem a naší nemocnicí. V těchto týdnech také došlo k výraznému zlepšení komunikace mezi majitelem většinového podílu a vedením Mariánských Lázní. Chceme společně najít možnosti, jak zlepšit dostupnost zdravotní péče ve městě, přilehlých obcích a potažmo v celém regionu. Zastupitelé v těchto dnech schválili nemocnici příspěvek 1,2 milionu korun. Ten pokryje půlroční provoz chirurgické ambulance.

Jak je na tom nemocnice personálně?
Od září náš tým lékařů a sester posílil manželský pár, lékař s šestnáctiletou praxí chirurga a jeho manželka, vysoce kvalifikovaná sestra pro intenzivní péči. Pro tuto rodinu zakoupil majitel nemocnice byt v Mariánských Lázních ze svých osobních prostředků. Od 1. října jsme posílili ambulanci gastroenterologie o lékaře a sestru z Fakultní nemocnice Plzeň. Chystáme se také otevřít novou ambulanci psychiatrie, do které jsme opět získali lékařku a sestru ze stejné nemocnice. Do týmu pracovníků rehabilitace nastoupila v polovině října fyzioterapeutka, máme i nového praktického lékaře.

Budova nemocnice nepatří k nejmladším. Plánujete zde nějaké investice?
Hlavní budova je stará více než 120 let. Museli jsme kompletně vyměnit rozvody vody, došlo i na umyvadla na pokojích. Rádi bychom zefektivnili dodávky tepla. Zvažujeme, že postavíme vlastní moderní plynovou kotelnu, paralelně jednáme se současným dodavatelem tepla o rekonstrukci výměníkové stanice tak, aby se snížily ztráty tepla. Cílem je výrazně omezit jednu z největších nákladových položek, kterou je právě vytápění.

Nemocnice v těchto dnech získala nový přístroj za 1,6 milionu. Co se díky němu změní?
Naši specialisté z oddělení RTG, SONO a CT pracují s ultrazvukovým sonografem poslední generace. Na jeho zakoupení přispěl pan Zavoral darem ve výši 400 tisíc korun. To výrazně zlepšuje diagnostiku zdravotního stavu pacientů. Jednáme také o zefektivnění práce naší laboratoře a odběrového místa. Toto pracoviště je zatím lehce ztrátové. To musíme změnit.

Jaký bude další vývoj nemocnice?
Rádi bychom zlepšili možnosti parkování pro naše pacienty a klienty sociálních lůžek i jejich rodinné příslušníky. Dnešní stav je nevyhovující. Omezená možnost parkovat v blízkosti nemocnice existuje jen díky toleranci policistů a strážníků. Nemocnice má vlastní pozemky, na kterých by mohlo parkoviště v budoucnu vzniknout. Zvažujeme výstavbu vlastní lékárny a v příštích měsících, až bude připraveno výběrové řízení na ministerstvu zdravotnictví, bychom se chtěli ucházet o šanci vybudovat a provozovat zde Centrum duševního zdraví. V našem kraji by měla vzniknout taková centra tři. Pokud se nám podaří v řízení uspět, bude to pro naši nemocnici obrovská výzva.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz