Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičům děti snáz odmlouvají, říká vedoucí jáchymovské lyžařské školy

  14:58aktualizováno  14:58
Má za sebou šestačtyřicet sezon, ve kterých jezdil až se třemi různými kurzy během jedné zimy. „Pod rukama“ mu tak prošly tisíce žáků. Zkušený učitel lyžování a vedoucí lyžařské školy TJ Jáchymov Vladimír Ledl přibližuje, proč není dobrým nápadem chtít učit lyžovat vlastní děti.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Učil jsem dědečky a babičky dětí, které k nám jezdí na lyžařskou školu,“ vzpomíná. Těm prvním ještě předváděl „kristiánky“, s těmi z posledních ročníků třeba řeže carvingové oblouky.

V kolika letech už je možné přihlásit děti do lyžařské školy?
My přijímáme většinou děti ve věku od pěti šesti let, výjimečně i mladší. V případě lyžařských škol, kdy chcete dát dítě učit lyžovat třeba jen na hodinu nebo na dopoledne, věkový limit vlastně není. Záleží na domluvě rodiče s cvičitelem lyžování. Některé školy uvádějí věk přibližně od tří let.

Jak je to s vybavením. Bezpečnostní vázání se vyrábí už desítky let. Stačí tedy na úplné začátky lyže odložené před lety ve sklepě nebo nějaké pěkné staré?
Nestačí. Vše, co je starší deseti let, už není dobré. Takové lyže mají jinou tvrdost, vzhledem k jejich tvaru už nezatáčí tak, jako ostatním. Z vlastní zkušenosti vím, že i když se dítě na starých lyžích snaží, nedokáže udělat to, co ostatním „funguje“. U vázání roky nehrají takovou roli, jde jen o to, aby bylo správně promazané a seřízené.

V posledních letech se objevuje na sjezdovkách víc lidí bez hůlek. Potřebuje je ještě dítě do lyžařské školy?
Ano, potřebuje. S jejich pomocí se dostane snáz k vleku, na záchod, poslouží jako opora při vstávání. Pro samotné lyžování už ale hůlky prakticky ztratily význam, dají se použít jako pomocný prvek při výuce.

Co by mělo dítě předem umět, když jede na hory s lyžemi?
Nejlepší je, když neumí vůbec nic.

Opravdu?
Stává se často, že na svah přijíždějí děti, které mají z minulosti vytvořené špatné návyky a dovednosti. Instruktor se pak musí soustředit na to, aby odstraňoval základní chyby, a tím ztrácí čas potřebný pro učení. Teprve pak může začít s výcvikem.

Mnozí rodiče dětí, se kterými jezdí na hory, lyžovat umí. Není tedy užitečnější a nakonec přínosnější najít si čas a věnovat se víc svým vlastním dětem?
Lidé, včetně dětí, mají tendenci chovat se „stádně“. Když přijde dítě do skupinky ostatních, napodobuje je. Výcvik je tak i snazší, je to výhoda skupinového lyžování. Navíc je spíš pravidlem, že vlastní rodiče na svahu děti odmítají poslouchat. Rodičům se snáz odmlouvá, cizí instruktor má větší přirozenou autoritu. Znám to i z vlastní zkušenosti. U mého dítěte trvalo pod mým vedením všechno dvakrát třikrát déle, zatímco když bylo u někoho jiného, šlo vše bez problémů a hladce.

Podle čeho vybírat lyžařskou školu, které jsou dnes prakticky v každém lyžařském středisku? Jsou třeba kromě ceny a toho, že tam pracují školení instruktoři, nějaká další kritéria?
Většina rodičů jsou laikové. Mohou se chvíli podívat, jestli se jim výuka líbí nebo ne. A když ano, musí to risknout a vyzkoušet.

Za jak dlouho se dítě naučí lyžovat?
To je velmi individuální. Záleží na tom, jak má rozvinutou psychomotoriku. Není možné říci: Vaše dítě naučíme lyžovat za týden. Pokud dobře koordinuje pohyby, učí se snáz. Měl jsem v družstvu dítě, které si na začátku neumělo připnout lyže a po pětidenním kurzu vyhrálo závody.

Jak obléci školáky na hory?
Když dnes budu kupovat nové oblečení do terénu, mám prakticky zaručeno, že bude dobře chránit. Platí stále letitá zásada, že je lepší mít na sobě tři čtyři tenčí vrstvy oblečení, než jeden tlustý svetr.

V tuzemsku přilba na horách povinná není, doporučil byste ji i na české svahy?
Na to není možné odpovědět jinak, než že přilba už měla být dávno povinně zavedená.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz