Jan Horník, senátor a starosta Božího Daru.

Jan Horník, senátor a starosta Božího Daru. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nebylo jisté, jak dopadnu proti takové ikoně, říká přemožitel žokeje Váni

  • 4
Třikrát se podařilo obhájit starostovi Božího Daru a krajskému zastupiteli Janu Horníkovi senátorský post. Tentokrát měl hodně silného soupeře. Ve druhém kole porazil dostihovou legendu Josefa Váňu.

Řada politiků z jiných stran podpořila ve druhém kole senátních voleb Jana Horníka ze Starostů a nezávislých. Stál proti Josefu Váňovi z ANO a do sečtení prvních výsledku si nebyl vůbec jistý, zda ho dokáže porazit.

Výsledky senátních voleb na Karlovarsku najdete zde

„Souboj byl úplně jiný než ty dva předchozí,“ říká staronový senátor pro Karlovarsko.

V čem je ten největší rozdíl?
První souboj byl spíše náhoda, ale ten druhý byl ošklivý a musel jsem zažívat hodně osobních útoků. Celá rodina to neměla jednoduché a bylo vidět, že to zvedlo voliče. Tenkrát jsem vyhrál v druhém kole s největším rozdílem hlasů v celé republice. Tehdy jsem kandidoval s heslem týkajícím se slušnosti, nyní s nabídkou zkušeností do dalších šesti let. Bylo to úplně jiné, zajímavé a já nevěděl, jak dopadnu proti takové ikoně, jako je Pepa Váňa. On je hvězda a já jenom starosta Božího Daru.

Nejste po těch letech ze senátorského křesla už trochu unaven, nebo vás to stále baví?
Nevím, jestli je tvorba zákonů přímo to, co by mělo člověka bavit. Když se ale podaří prosadit něco smysluplného, tak ho to samozřejmě baví. První dva roky jsem byl nešťastný, když jsme jakoby prohráli. Během dne ale schvalujeme zákonů třeba patnáct. Tak jsem se obrnil a vím, že když se něco nepodaří, už s tím stejně nic neudělám. Musím se vhrnout na další a těm věnovat energii.

V Senátu se věnujete řadě věcí, na čem byste chtěl v následujících šesti letech pracovat?
Aktuálně nás nyní ještě ve starém složení čeká zákon o střetu zájmů. Jsem trochu zklamán, protože jsem očekával, že do něj budou zahrnuti také úředníci. Mají jistotu ve státní správě a chybí mi tam jejich odpovědnost. Snažil jsem se ji prosadit a bohužel jsem neuspěl. Nepustili mi zákon ani do druhého čtení. Další věcí, kterou bych chtěl řešit, je nízká volební účast. Z toho jsem zděšený.

Lze s tím něco dělat na senátorské úrovni?
Určitě. Za prvé Senát vyzařuje nějakou energii navenek. Ta je ale asi malá a jako senátní těleso se neprezentujeme v tom nejlepším světle. Bude muset posílit vedení Senátu, které je mozkem a měl by pro to něco dělat. Domnívám se, že jeho nové složení si bude muset položit otázku, co udělá pro to, aby nám konečně dali možnost projednávat zákony šedesát dní a nikoli třicet. Na této zásadě se skoro všichni shodneme. Za druhé je potřeba, aby volič neměl těžkou cestu k volebním urnám. V dnešní době může být na chatě a volit elektronicky. Model je vyzkoušený v Evropě a funguje i jinde ve světě. Byl bych rád, kdyby ho státní správa zavedla i pro Českou republiku.

Křišťálová Lupa 2016

Jak vysoká by pak podle vás byla volební účast?
Asi by nedosahovala šedesáti procent, ale třeba třiceti čtyřiceti. Lidé by se pak o politiku začali trochu více zajímat. Sám mám rodinné příslušníky, kteří nemohli volit, protože byli jinde. V této době ale vzdálenost nehraje roli. Mně se každý ptá, jak můžu skloubit všechny funkce. Dneska je to ale hrozně jednoduché. Jezdím monitorovat volby OBSE, a když večer přijdu na pokoj, připojím se na internet a píšu zápis ze zastupitelstva. Nikdo nepozná, jestli sedím na radnici nebo v Moskvě. Myslím si, že volby by mohly být dělané elektronickou cestou už za nějaké čtyři roky.

Vím, že je to předčasné, ale chcete kandidovat do Senátu i po čtvrté?
Upřímně nevím, co by se muselo stát, aby tomu tak bylo. Ctím gentlemanské dohody a slíbil jsem Petrovi Kulhánkovi (primátor Karlových Varů – pozn. redakce), že pokud bude mít za šest let zájem, udělám maximum pro to, aby kandidoval on. Samozřejmě může se stát cokoli, to ale nyní nelze odhadnout.