Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každý, kdo si sáhne na unikátní krov v Chebu, ví, že se dotýká historie

  9:55
Když se ve 14. století v Česku stavěly jednopatrové nízké domy, v Chebu už bohatí patricijové bydleli ve dvou a třípatrových domech s vysokými, příkrými střechami. Městu se od roku 1270 vyhýbaly velké požáry, a tak se zde zachovala největší a nejhodnotnější kolekce historických městských domů ve střední Evropě.

Stavební historik Michal Panáček při prohlídce jedné z chebských půd | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vyprávět by o tom mohl stavební historik Michal Panáček z České Lípy, který dřevěné konstrukce střech domů v centru města poprvé zařadil do historických souvislostí. Také díky jemu bude možné už od května chebský fenomén navštívit.

Říkáte, že v Chebu jsou unikáty, které jinde v republice nenajdeme. O co konkrétně se jedná?
Jsou to několikapodlažní domy, některé až ze 14. století, s vysokými střechami, které ukrývají rozlehlé půdy. Ty byly projektovány a budovány jako skladiště pro zboží ze západní Evropy, se kterým chebští patriciové obchodovali. Půdy na domech byly obrovské, měly několik pater s dřevěnými podlahami, byly budovány pečlivě a velmi bytelně. Takové domy se tehdy nestavěly ani v českých královských městech. Nejbohatší měšťané si stavěli domy na širokých parcelách kolem hlavního chebského náměstí, středem jejich domu často vede průjezd. Ti méně zámožní měli parcely užší a domy protažené spíše dozadu, do dvora. V každém případě takto bohaté a výstavní domy známe z Německa, ale v Čechách jsou naprostou výjimkou. A jedinečné je, že se na většině těch domů zachovaly i krovy, tedy dřevěné konstrukce, na které se pokládala střešní krytina.

Je možné někde v Evropě najít něco podobného?
Najdou se srovnatelná města, ale v žádném jiném nemůžeme půdy těch domů navštívit. Víme, že třeba v Basileji jsou zachovány historické krovy ze 14. století. Také v některých dalších německých nebo francouzských městech jsou zachovalé historické krovy, ale ta možnost zpřístupnění a prezentace je v Chebu naprosto ojedinělá.

Jak je možné, že se chebské dřevěné konstrukce zachovaly několik staletí?
Důležité je, že střechy byly pokrývány pálenými taškami a štítové zdi vyzděny z cihel. To vše zabraňovalo šíření požárů. V Chebu byl navíc poslední velký požár, při kterém lehla popelem většina města, zaznamenán roku 1270. Také je podstatné, že se domy hned od začátku stavěly veliké, rozlehlé, což znamenalo, že se v pozdějších letech nemusely dostavovat a přistavovat. Trámy krovů se nijak neošetřovaly. Teprve v pozdějším období se někdy natíraly vápnem. Důležité je i to, že když se po 2. světové válce centrum Chebu vylidnilo, nebyly opravy domů tak razantní, aby původní konstrukce nějak zásadně změnily.

Jak tehdejší kupci dostávali zboží až pod střechu několikapatrových domů? Nebylo to příliš pracné?
Bedny se zbožím se vytahovaly nahoru vně domu za pomoci rumpálů. Pod střechou je pak lidé vsunuli dovnitř velkými vikýři, z nichž některé vedly na náměstí, jiné do dvora. Na řadě půd se dosud zachovaly zbytky těchto starých zařízení, takže ještě dnes můžeme vidět, že lano vedlo po válečcích a za pomoci kladky, která se vysunovala z vikýře ven, se dostalo až na vlastní rumpál na půdě. To byl svislý sloup zasazený do dřevěné konstrukce, na němž byly rukojeti. Jak se sloupem otáčelo, navíjelo se na něj lano a zboží stoupalo vzhůru. Na některých domech se zachovaly celé rumpály, například nad budovami konventu františkánského kláštera.

Jak staré krovy je možné v Chebu vidět?
Tyto dřevěné konstrukce vznikaly postupně od 14. až do 20. století. Jsou tu krovy klasicistní, barokní, z období vrcholného či pozdního středověku. Jsou tu ale i konstrukce z 20. století. A přestože jsou nejmladší, stále jsou velkými tesařskými díly, která mají hodnotu.

Jak se určuje stáří krovu?
K tomu nám pomáhá metoda, která se jmenuje dendrochronologie. Při ní se porovnává u poražených stromů šíře letokruhů. Ta metoda dokáže v drtivé většině poměrně přesně určit, kdy byly pokáceny stromy, ze kterých jsou krovy vyrobeny. Z dalších technologických a tesařských souvislostí víme, že to dřevo neleželo dlouho nikde na hromadě, ale že bylo okamžitě zpracováno. To znamená, že krovy byly postaveny z čerstvého dřeva, které vysychalo už na půdě. Ve chvíli, kdy stojíme tady, v Grünerově domě, tak víme, že se dřevo na tuhle konstrukci kácelo v zimě na přelomu let 1711 – 12 a že nejpozději roku 1713 musel být krov postaven.

Je možné z konstrukcí vyčíst ještě něco jiného?
Cheb ukrývá unikátní obrovský archiv historických řemeslných postupů a technologií v jednotlivých epochách. Jen si představte, jakou míru deskriptivního myšlení, představivosti a umu musel mít člověk, který takovou konstrukci navrhl. A ten mistr tesař musel být schopen ji nejen navrhnout, naprojektovat, nakreslit nebo udělat dřevěný model, ale i představit dílo objednavateli a následně jej zrealizovat.

Co to obnášelo takový krov postavit?
Tesař s tovaryši odjel do lesa, vybral vhodné stromy a pokácel je. Bylo to většinou v zimě, protože v té době je kvalita dřeva nejvyšší a po zmrzlé půdě se navíc dříví z lesa pohodlně dostávalo na saních nebo koňskými povozy. Pak bylo nutné kmeny přivézt na stavební dvůr u domu. Tady se kmeny osekávaly tesařskými sekyrkami do požadovaného tvaru a délky. Následně tesaři konstrukci nad zemí před domem sestavili a vztyčili. Aby věděli, kam který díl patří, označili si jednotlivé trámy tesařskými značkami. Například tady jsou ve dřevě vidět vyseknuté čtverečky. Pak konstrukci kompletně rozebrali, vytáhli na dům a zde ji opět složili. Ty značky, které se během času měnily, a vlastně celé autentické konstrukce jsou velmi zajímavé. Mají svoji emocionální dimenzi, je v nich otisk dávných souvislostí. Každý, kdo si zde na takový krov sáhne, má jistotu, že se dotýká historie.

Co byste označil za nejzajímavější prvek celé kolekce?
Třeba to, že v Chebu je jeden z nejstarších krovů s takzvaným podélným vázáním. Byl postaven roku 1389 a je na domu číslo popisné 506. Ten úplně nejstarší krov v republice najdeme také zde, nad domem číslo popisné 2. Ten byl postaven v roce 1373. Zajímavé je i to, jak jsou jednotlivé krovy dobře promyšlené a díky tomu i jednoduché. To je ostatně princip většiny historických konstrukcí. Tehdejší stavitelé dbali na to, aby se daly jednoduše vyrobit, dobře sestavit a v případě potřeby rychle rozebrat a druhotně použít.

  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Strážníci vytáhli osvědčený recept na neplatiče pokut. U dvou fungoval hned

19. dubna 2024

Premium Dva notoričtí neplatiči pokut z řad motoristů uvázli v síti karlovarských strážníků. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel na Chebsku našel desítky mrtvých ovcí, zřejmě je roztrhali vlci

19. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  13:30

Vlčí smečka napadla chov ovcí v Paliči u Lipové na Chebsku. Soukromý chovatel po jejich útoku sčítá...

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neprodávejte je, apeluje petice za zachování posledních městských lázní

19. dubna 2024  9:18

Zachránit poslední výspu tradičního lázeňství v Karlových Varech. Takový je apel iniciátorů petice...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Putovní socha ozdobila lázně, dříve už ji obdivovali třeba na Harvardu

26. dubna 2024  14:48

Dílo světoznámého umělce Tonyho Cragga zdobí od pátečního poledne park Střed v Mariánských Lázních....

Číšník, údržbář i pradlena v jednom. Personál malého kempu musí umět vše

26. dubna 2024  12:53

Číšník, pomocník v kuchyni, údržbář, nákupčí nebo pradlena. To jsou mimo jiné činnosti, které musí...

Nejsou obyčejné, jsou lázeňské. Toulavým kočkám pomáhá nový spolek

26. dubna 2024  9:30

Vykastrovat, ošetřit, vyléčit a případně najít nový domov. V Mariánských Lázních se o toulavé kočky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...