Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj dá z rozpočtu špitálům, štole i muzeu. Na splátky padne 158 milionů

  11:59aktualizováno  11:59
Z návrhu rozpočtu na příští rok už je zřejmé, kam poputuje z kasy Karlovarského kraje nejvíc peněz. Velkou sumu spolkne splácení půjček, hodně region nasype do nemocnic a dostane se také na opravy silnic.

Karlovarská nemocnice měla dostat na lineární urychlovač peníze z EU. Evropské peníze ale nakonec nebudou, a tak ji kraj musí pořídit ze svého. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Investice do zdravotnictví se týkají nemocnic v krajském městě, Sokolově i Chebu. „V případě chebské nemocnice máme v plánu dotáhnout centralizaci, což souvisí i s nákupem lineárního urychlovače a jeho zázemím,“ uvedla Eva Valjentová, náměstkyně hejtmana pro ekonomiku.

Fotogalerie

Karlovarská krajská nemocnice chtěla původně přístroj pomáhající onkologicky nemocným pacientům pořídit z evropské dotace, ta však kvůli jejím dluhům nevyšla a kraj jej musí koupit ze svého.

Radní už v tuto chvíli vědí, že pořízení zářiče a s tím související stavební úpravy vyjdou na necelých 130 milionů korun, 60 milionů bude stát přestavba druhé části pavilonu B a dalších 50 půjde z krajské kasy na rekonstrukci budov sokolovské nemocnice. V Karlových Varech zase počítají radní s investicemi do centralizací oddělení, ke které by měla kraji pomoci evropská dotace.

„Šance, že budeme úspěšní, je velká,“ odhadl Petr Navrátil, hejtmanův náměstek a končící předseda Výboru Regionální rady ROP Severozápad. Peníze budou i na vylepšení dolu Jeroným, jáchymovskou štolu č. 1 či karlovarské muzeum, které pracuje na nové expozici pro svou budovu na Nové Louce.

„Stávající expozice je téměř třicet let stará a je tedy nutné obnovit ji v rámci nových trendů v muzejnictví. Bude to spojené i se stavebními pracemi,“ uvedla Eva Valjentová. Další peníze získá od kraje například retromuzeum v Chebu.

Ze sociální oblasti chce kraj dotáhnout změnu ústavů sociálních služeb, což se týká obnovy bývalého dětského domova v Neumannově ulici v Aši. Ten by měl v budoucnu sloužit hazlovskému Domovu pro osoby se zdravotním postižením Pata. Kraj to bude stát zhruba 37,2 milionu korun.

„V příštím roce plánujeme také stavbu stanoviště záchranky v Ostrově. Rádi bychom obnovili celý vozový park prostřednictvím operačního programu,“ uvedl hejtmanův náměstek Miloslav Čermák.

Velký balík peněz, který ovšem nefiguruje v krajském rozpočtu, půjde do silnic druhých a třetích tříd, a to formou příspěvků.

Dostane se i na obchvat Chebu

„Největší investicí v silniční dopravě bude dokončení obchvatu Chebu a Hroznětína a pak také rekonstrukce silnice mezi Merklínem a Pstružím,“ vyjmenoval Petr Navrátil. V plánu má kraj i zabezpečení skalních masivů směrem do Kyselky, kde už práce začaly.

Nemalou částí krajského rozpočtu pro příští rok jsou splátky půjček. Třeba části úvěru na 1,3 miliardy korun, který slouží spolufinancování dotovaných projektů. Dalších více než 41 milionů půjde na splátku půjčky, která vyřešila pokutu za chyby v projektech dotovaných z ROP Severozápad. Celkem vydá kraj na tyto splátky 158,4 milionu korun.

V příštím roce počítá s vyrovnaným rozpočtem, jehož příjmy a výdaje budou 4,56 miliardy korun. „Z toho větší část tvoří finance ministerstva školství, určené na platy učitelům. Takže na provoz karlovarského kraje je odhadem 1,83 miliardy korun,“ vyčíslila Eva Valjentová s tím, že pokud by rozpočet nezahrnoval splátky půjček, byl by přebytkový.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz