Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozšíření centra pro léčbu mrtvice v Sokolově bude mít zpoždění

  12:49aktualizováno  12:49
Spor mezi krajskou vládou a firmou Nemos, která má v pronájmu Nemocnici Sokolov, se dočasně uklidní. Přetahovaná o to, kdo zaplatí 18 milionů korun za rozšíření iktového centra, kde se léčí cévní mozkové příhody, nebude mít pro nemocnici vážné následky.

Vedoucí lékař iktového centra v Sokolově Aleš Novák provádí sonografické vyšetření mozkových tepen, | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nemocnice Sokolov sice nestihne stavební práce dokončit v termínu letos, ale její iktové centrum o důležitý statut zřejmě nepřijde.

Ministerstvo zdravotnictví se totiž chystá prodloužit akreditaci všem specializovaným centrům v celém Česku. Ta se vybavují novou technikou za peníze z Evropské unie a čerpání dotací má zpoždění.

Lepší služby pro pacienty

Díky akreditaci získá sokolovská nemocnice dotaci 20,5 milionu korun na vybavení iktového centra - na nové špičkové přístroje a lůžka.

Tým odborníků tu zachraňuje pacienty s mozkovou mrtvicí - hlavně ze Sokolovska a Chebska. Vloni to bylo 560 nemocných, padesáti z nich mohli lékaři podat trombolytickou látku, která rozpouští sraženinu v cévě.

Počet lůžek v centru se rozšíří ze současných šesti na deset. Tím stoupne i počet pacientů, kterým bude možné poskytnout specializovanou péči s pomocí nejmodernější diagnostické a léčebné techniky. Vznikne tady také nové rehabilitační oddělení s 20 lůžky, kde se fyzioterapeuti vynasnaží zmírnit následky postižení a vrátit nemocné do běžného života.

Kraj každým dnem čeká dopis od ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který má pro Sokolov potvrdit prodloužení termínu dokončení pracoviště do prosince 2013.

"S panem ministrem jsem jednal a ujistil mě, že to tak dopadne," věří hejtman Josef Novotný.

Původně chtěla rozšíření centra zaplatit firma Nemos s pomocí Sokolovské uhelné. Jenže krajští politici nabídku nečekaně odmítli s tím, že by kraj musel po skončení nájmu, tedy za 20 let, vracet firmám zůstatkovou hodnotu soukromé investice.

Nezabral ani slib Sokolovské uhelné, že investici kraji daruje, jenom aby se začalo rychle stavět, aby nemocnice o iktové centrum nepřišla.

"Zaplatí to Karlovarský kraj. Výběrové řízení bude do prosince dokončeno a v lednu se může začít stavět. Ale nechceme to zbytečně protahovat," trval na svém hejtman Novotný.

Jednatel Nemosu Michal Soukup se diví. "Mohli jsme začít stavět bez problémů a hned." Soukup požaduje písemnou garanci, že špitál o iktové centrum nepřijde. A to do konce září.

"Kdyby ministerstvo kraji písemnou garanci neposlalo, postavili bychom centrum z našich vlastních zdrojů do konce roku," pohrozil. Stavět by Nemos začal na základě toho, že vedení kraje váhalo s udělením či neudělením souhlasu k soukromé investici déle než dva měsíce. Překročilo tím limit daný v nájemní smlouvě.

"Potřebujeme, aby se nemocnice mohla dál rozvíjet. Abychom neztratili odborníky a Sokolovskou uhelnou," vysvětlil Soukup. Pod taktovkou kraje se celý projekt o několik měsíců, asi nejméně o půl roku, zpozdí. A s ním i lepší služby, které se pro pacienty chystají.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz