Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chebu našli neobvyklé místo pro knihovnu. Dno příkopu u hradeb

  18:25aktualizováno  18:25
Potřebám chebské knihovny už nestačí historická budova. A tak se už nějakou dobu mluví o přístavbě secesní budovy. Ta má být zcela unikátní, neboť bude zčásti skrytá v hradebním příkopu. Na papíře je hotovo hned několik návrhů, jak knihovnu rozšířit.

Budoucí možná podoba chebské knihovny pochází z dílny architektonického ateliéru A69 -Architekti. Dvoupodlažní objekt s pochozí střechou by měl být přistavěn k hradební zdi. | foto: Archiv A69

Vzhledem k blízkosti hradební zdi plány stavebních úprav narážely na odpor památkářů. Teď však na radnici leží zcela nový nápad z dílny ateliéru A69 - Architekti. Ten nabízí zcela unikátní řešení. Skrýt novou budovu pod zem.

Fotogalerie

„Dům by tak nebránil pohledu na hradební zeď,“ vysvětluje starosta Petr Navrátil s tím, že plán předpokládá přistavět dvoupodlažní objekt ke zdi sousedící s chodníkem. Střecha nového domu by chodník rozšířila a vytvořila široký bulvár.

Pro oči návštěvníků by se tak stavba, skrytá pod úrovní terénu, stala „neviditelnou“. Prozrazovala by ji pouze čelní prosklená střecha viditelná z prostoru hradebního příkopu. Dům by se tak stal součásti celkové obnovy území mezi budovami knihovny a divadelního klubu. Vedle něj by měla vzniknout venkovní scéna, která by zároveň sloužila třeba jako letní kino.

„Z hradebního příkopu, který se táhne podél celé obranné zdi až k Františkánskému náměstí, by bylo nutné nejprve odstranit novodobou navážku. To znamená vybagrovat příkop na původní hloubku. Architekti totiž budovu usadili na jeho dno,“ doplňuje starosta a upozorňuje, že stavba nové knihovny je teprve na samém začátku.

Výstavba má začít v roce 2017

„Koncept revitalizace hradebního příkopu předložíme v nejbližší době zastupitelstvu. Pokud bude s pokračováním příprav souhlasit, rádi bychom v příštích dvou letech zvládli projektovou přípravu. Zároveň by už mohl probíhat archeologický a stavebně historický průzkum, který požadují památkáři. Následně by se mohlo začít s odstraňováním navážky. Samotná výstavba by podle mého názoru mohla začít v roce 2017,“ upřesnil místostarosta Pavel Hojda.

„Na realizaci tohoto projektu bychom pochopitelně chtěli získat dotace, ať už z evropských fondů, nebo z národních zdrojů,“ dodal.

Podle ředitelky knihovny Martiny Kuželové chybí současné knihovně především prostor. „Pokud by bylo víc místa, návštěvník by si mohl vybrat knihu přímo z regálu a nemusel by se spoléhat na kartotéku,“ vysvětlila.

Historická budova nemá ani bezbariérový přístup, což je velký problém zejména pro starší návštěvníky a handicapované čtenáře.

„V knihovně se v poslední době koná řada kulturních akcí, ale pro jejich pořádání chybí odpovídající zázemí. Po vybudování přístavby by se všechna oddělení knihovny sestěhovala do jednoho objektu,“ uvedla místostarostka Daniela Seifertová.

Knihovnu v Chebu slavnostně otevřeli v únoru 1911. Nesla název Kreuzingerova, protože byla postavena z peněz, které k tomu účelu věnoval významný chebský měšťan a vzdělaný člověk Dominik Kreuzinger. Na základě projektu teplického architekta Maxe Loose postavil stavitel Franz Kraus z Chebu výstavní secesní budovu, která se stala chloubou města. Byla zde půjčovna, čítárna i velký sál pro 300 účastníků na různé akce.

V roce 1930 nabízela 15 tisíc svazků německých knih, měla 2500 čtenářů a 72 tisíc výpůjček. Honosná knihovna na rohu ulic Obrněné brigády a Hradební byla v roce 2010 vyhlášena kulturní památkou. Svému účelu slouží dodnes. Jedná se tak o nejdéle fungující knihovnu v celém Karlovarském kraji.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz