Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chebu našli neobvyklé místo pro knihovnu. Dno příkopu u hradeb

  18:25aktualizováno  18:25
Potřebám chebské knihovny už nestačí historická budova. A tak se už nějakou dobu mluví o přístavbě secesní budovy. Ta má být zcela unikátní, neboť bude zčásti skrytá v hradebním příkopu. Na papíře je hotovo hned několik návrhů, jak knihovnu rozšířit.

Budoucí možná podoba chebské knihovny pochází z dílny architektonického ateliéru A69 -Architekti. Dvoupodlažní objekt s pochozí střechou by měl být přistavěn k hradební zdi. | foto: Archiv A69

Vzhledem k blízkosti hradební zdi plány stavebních úprav narážely na odpor památkářů. Teď však na radnici leží zcela nový nápad z dílny ateliéru A69 - Architekti. Ten nabízí zcela unikátní řešení. Skrýt novou budovu pod zem.

Fotogalerie

„Dům by tak nebránil pohledu na hradební zeď,“ vysvětluje starosta Petr Navrátil s tím, že plán předpokládá přistavět dvoupodlažní objekt ke zdi sousedící s chodníkem. Střecha nového domu by chodník rozšířila a vytvořila široký bulvár.

Pro oči návštěvníků by se tak stavba, skrytá pod úrovní terénu, stala „neviditelnou“. Prozrazovala by ji pouze čelní prosklená střecha viditelná z prostoru hradebního příkopu. Dům by se tak stal součásti celkové obnovy území mezi budovami knihovny a divadelního klubu. Vedle něj by měla vzniknout venkovní scéna, která by zároveň sloužila třeba jako letní kino.

„Z hradebního příkopu, který se táhne podél celé obranné zdi až k Františkánskému náměstí, by bylo nutné nejprve odstranit novodobou navážku. To znamená vybagrovat příkop na původní hloubku. Architekti totiž budovu usadili na jeho dno,“ doplňuje starosta a upozorňuje, že stavba nové knihovny je teprve na samém začátku.

Výstavba má začít v roce 2017

„Koncept revitalizace hradebního příkopu předložíme v nejbližší době zastupitelstvu. Pokud bude s pokračováním příprav souhlasit, rádi bychom v příštích dvou letech zvládli projektovou přípravu. Zároveň by už mohl probíhat archeologický a stavebně historický průzkum, který požadují památkáři. Následně by se mohlo začít s odstraňováním navážky. Samotná výstavba by podle mého názoru mohla začít v roce 2017,“ upřesnil místostarosta Pavel Hojda.

„Na realizaci tohoto projektu bychom pochopitelně chtěli získat dotace, ať už z evropských fondů, nebo z národních zdrojů,“ dodal.

Podle ředitelky knihovny Martiny Kuželové chybí současné knihovně především prostor. „Pokud by bylo víc místa, návštěvník by si mohl vybrat knihu přímo z regálu a nemusel by se spoléhat na kartotéku,“ vysvětlila.

Historická budova nemá ani bezbariérový přístup, což je velký problém zejména pro starší návštěvníky a handicapované čtenáře.

„V knihovně se v poslední době koná řada kulturních akcí, ale pro jejich pořádání chybí odpovídající zázemí. Po vybudování přístavby by se všechna oddělení knihovny sestěhovala do jednoho objektu,“ uvedla místostarostka Daniela Seifertová.

Knihovnu v Chebu slavnostně otevřeli v únoru 1911. Nesla název Kreuzingerova, protože byla postavena z peněz, které k tomu účelu věnoval významný chebský měšťan a vzdělaný člověk Dominik Kreuzinger. Na základě projektu teplického architekta Maxe Loose postavil stavitel Franz Kraus z Chebu výstavní secesní budovu, která se stala chloubou města. Byla zde půjčovna, čítárna i velký sál pro 300 účastníků na různé akce.

V roce 1930 nabízela 15 tisíc svazků německých knih, měla 2500 čtenářů a 72 tisíc výpůjček. Honosná knihovna na rohu ulic Obrněné brigády a Hradební byla v roce 2010 vyhlášena kulturní památkou. Svému účelu slouží dodnes. Jedná se tak o nejdéle fungující knihovnu v celém Karlovarském kraji.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Mladík surově zbil matku, policie jej obvinila z pokusu o vraždu

Muž v Karlových Varech brutálně napadl ženu

Karlovarská policie obvinila třiadvacetiletého násilníka, který surově zaútočil na svou matku. Zachránilo ji jen to, že...

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

Najdete na iDNES.cz