Objekt bývalé mototechny na pomezí čtvrtí Rybáře a Dvory. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Problémová místa na mapě Karlových Varů. Město se neumí zbavit ruin

  • 1
Už dávno měly být dostavěné nebo zbourané. Přesto stále hyzdí Karlovy Vary. Nedokončené objekty i ruiny jsou oříškem, s nímž si radnice nedokáže poradit. Jedinou výjimkou může být areál bývalé vodárny, ale ani to zatím není jisté.

Hotel Barrandov v Hůrkách, areál garáží v Jabloňové ulici, skelet mototechny na rozcestí U Koníčka, pivovar v Rybářích či areál někdejší vodárny v Tuhnicích. To jsou objekty, které Karlovým Varům rozhodně nedělají dobré jméno. Dohnat jejich majitele k nápravě je ovšem nanejvýš složité a pro radnici prakticky nemožné.

Přitom na řadu z chátrajících objektů už stavební úřad vydal demoliční výměr. Například na zmiňovaný hotel Barrandov. Podle katastru nemovitostí patří pražské společnosti RCI Management.

Kontaktovat tuto firmu je ale zhola nemožné. Jediné telefonní číslo získané z veřejně dostupných zdrojů patří soukromé osobě, která údajně nemá se společností nic společného.

Vyhlášená mototechna na pomezí Rybář a Dvorů sice ještě určená k demolici není, přesto zde stojí jen nevzhledný skelet. Už víc než 20 let.

„V tomto případě je na vině dlouholetý spor mezi majitelem stavby a vlastníkem pozemků. S oběma stranami už vedení města jednalo a snaží se je dotlačit ke smíru. Ale je to jako hrách na stěnu házet,“ posteskl si náměstek primátora Jiří Klsák.

Majitelem pozemků je společnost Auto Drásta. „To se budete muset zeptat majitelky objektu,“ reagovala na dotaz, co je předmětem sporu mezi oběma stranami Draga Drástová, jednatelka společnosti.

„Jedinou možností, jak působit na majitele ruin či nedostavěných objektů, je prostřednictvím stavebního úřadu. Jinak je město bezzubé,“ popsal stav věci náměstek Klsák.

Pokud je objekt v havarijním stavu, musí jednat jeho majitel. Pro něj je ale mnohdy jednodušší dělat mrtvého brouka. „Město má možnost na své náklady objekt zdemolovat. Ale vymáhání peněz za demolici je na dlouhé lokty,“ nastínil další z problémů náměstek.

Ani město samotné nemá v tomto ohledu úplně čisté svědomí. Kaňkou na něm je objekt bývalé vodárny v Tuhnicích. Město, které je vlastníkem areálu, pro něj podle Klsáka hledá smysluplné využití. Jenže už roky a marně. V úvahu připadá například vybudování ubytovacích kapacit v návaznosti na blízká sportoviště. Ale jedinými klienty jsou nyní karlovarští bezdomovci.

„Možností, jak s areálem nakládat do budoucna, je vícero. Jednou z nich je, že opravu zaplatí město. Pravděpodobnější ovšem je, že vodárnu pronajmeme či prodáme. V takovém případě si ovšem dá město přesné podmínky toho, co nechce aby nový vlastník či nájemce dělal,“ naznačil Jiří Klsák.

Zmíněné ostudy města podle názoru náměstka nebudou mít vliv na jednání ohledně zápisu na seznam UNESCO. „Ani jedno z problémových míst totiž není v památkové zóně Karlových Varů,“ vysvětlil.