Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruiny nahánějí strach, pro města se stávají časovanými bombami

  14:49aktualizováno  14:49
Stále větší problém představují pro obce v Karlovarském kraji zchátralé a nevyužívané budovy. Starostové se shodují, že jsou to časované bomby, nebezpečné pro celé okolí.

Bývalý klášter řádu milosrdných sester v Chebu chátrá, jeptišky vystřídali nezvaní hosté, pro posledního majitele má cenu jen pozemek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Příkladem může být klášter v Chebu, odkud se rozšířila žloutenka, nebo například takzvaná soudcovská vila v Aši, kde při požáru minulý týden málem zahynuli dva muži. Některá města už dokonce začala přemýšlet o tom, že se pustí do náročného procesu vyvlastňování. To je však běh na dlouhou trať.

Fotogalerie

„Když si naši strážníci na pravidelné obchůzce všimli, že se z opuštěné vily valí kouř, nezaváhali ani chvíli. Zburcovali hasiče a státní policisty. Z kouře a plamenů vytáhli ven dva muže, kteří zde spali,“ popsal mluvčí města Milan Vrbata.

O tom, že situace byla opravdu vážná, svědčí nejen vděčná slova obou zachráněných, ale i to, že strážníkům Aleši Kopeckému a Františku Cibulkovi vysekli poklonu za profesionální zásah a záchranu životů i sami policisté.

„Bohužel, nebyl to první případ, kdy museli hasiči vyjíždět k takovému požáru. Prázdný dům je časovaná bomba. Problémových staveb a nemovitostí, které jsou dlouhodobě neudržované, opuštěné, nezabezpečené proti vstupu či hrozí zřícením, máme v Aši osm. A všechny patří soukromým vlastníkům,“ vysvětlil Vrbata.

Mluvčí dodal, že stavební úřad s vlastníky jedná nebo se je snaží prostřednictvím policie či finančního úřadu kontaktovat. Některé domy však patří cizincům, kteří nekomunikují, ani si nepřebírají poštu.

Lázeňské město má 25 „časovaných bomb“

Například v Mariánských Lázních však mají takových bomb hned pětadvacet. O tom, jak jsou nebezpečné, svědčí požár bývalého hotelu Rozkvět, který před šestnácti měsíci na mnoho týdnů ochromil celé lázeňské území včetně městské hromadné dopravy.

„V současné době zkoumáme systém vyvlastňování takových budov. Chceme najít cestu, aby proces nebylo možné napadnout,“ vysvětluje tamní místostarosta Martin Hurajčík.

Radnicím příliš nepomůže ani nedávno schválený program, kdy chce ministerstvo pro místní rozvoj uvolnit peníze na demolice budov ve vyloučených lokalitách. Podmínky jsou totiž moc přísné a řada zchátralých domů se do nastavených parametrů prostě nevejde.

„Zkoumali jsme to, ale bylo nám řečeno, že nemáme šanci,“ krčí rameny starosta Chebu Petr Navrátil. Město chtělo státní peníze použít na bourání kasáren Zlatý vrch. Ale podmínky to neumožňují.

Variantou také bylo, že by radnice za pomoci dotace koupila a zlikvidovala zchátralé domy ve Wolkerově ulici. S majitelem ruin se ale nedohodla na ceně. „Teď už bychom ani nestihli o dotaci požádat,“ doplnil starosta Navrátil.

Na problém chátrajících budov, z nichž mnohé jsou památkami nebo alespoň leží v městských památkových rezervacích, upozornil při své nedávné návštěvě i prezident Miloš Zeman.

„Milí kolegové, Karlovarský kraj je v tomto ohledu nejhorší ze všech krajů, třebaže jste kraj nejmenší. Máte tady 76 zchátralých státem uznaných kulturních památek. A i když uznávám, že tady bylo sudetské území, že tu bylo leccos poničeno, tak bych chtěl připomenout, že Liberecký kraj, kde jsem byl nedávno, jich má 15,“ uvedl Zeman.

Podle něj by kraj i obce měly ve větší míře využívat možnosti dané legislativou. „Například existuje paragraf 10 památkového zákona, který se dá v těchto případech využít. Na podobné případy pamatuje i nedávno přijatý občanský zákoník, který, když se vlastník o svůj objekt 10 let nestará, umožňuje mu jej bezúplatně odejmout,“ doplnil prezident Zeman.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz