Ostrovské gymnázium se ocitlo na seznamu změn v krajském školství.

Ostrovské gymnázium se ocitlo na seznamu změn v krajském školství. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rušení škol pokračuje, některá gymnázia nebudou smět otvírat primy

  • 17
S osmiletými gymnázii se rozhodla zatočit krajská vláda KSČM a ČSSD v Karlovarském kraji. Dvě z nich - v Chodově a v Mariánských Lázních - navrhuje od září 2014 postupně utlumovat.

Obě víceletá gymnázia nebudou smět otvírat 1. ročníky. K tomu se omezení týká i Gymnázia Ostrov, podle plánu vezme méně dětí než dosud - místo do dvou prim pouze do jediné. Tak zní pondělní rozhodnutí krajské vlády.

Konečné slovo bude mít ale v polovině prosince krajské zastupitelstvo a není vyloučeno, že kontroverzní koncepci z dílny náměstka hejtmana Václava Sloupa (KSČM) pohřbí.

Podle politiků KSČM (sociální demokraté v krajské radě v pondělí hlasovali proti nebo se zdrželi) je gymnazistů v kraji příliš mnoho. "Ubírají děti základním školám," řekl Sloup. V každém okrese proto ruší jednu primu. Procento gymnazistů v kraji tak klesne z 12 na 10.

Návrh změn v krajském školství

RUŠENÍ ŠKOL
Gymnázium a OA Chodov
gymnázium 162 žáků, ekonomické lyceum 52 žáků, Od 1. 9. 2014 nenabírat žáky do žádného z oborů, gymnázium přejde pod První české gymnázium K. Vary, ekonomické lyceum přejde pod OA, VOŠ K. Vary, ekonomický přínos - ušetřených 885 tisíc Kč ročně

SOŠ a SOU Nejdek
278 žáků v oborech veřejnosprávní činnost, nástrojař, stravovací a ubytovací služby, strojírenské práce, škola přejde od 1. 7. 2014 částečně pod SPŠ Ostrov a stravovací služby od 1. 9. 2014 pod SOU stravování a služeb K. Vary, úspora asi 1,6 mil. Kč

SPŠ Loket
241 žáků (jen 4 přímo z Lokte), 50procentní kvalifikovanost učitelů, zanikne, žáci a kantoři přejdou 1. 7. 2014 do ISŠTE Sokolov, úspora 1,6 mil. Kč

ZMĚNY VE STRUKTUŘE OBORŮ

SPŠ Ostrov
obor autotronik - přijímat 30 žáků místo 60 (skutečnost letos 45)

Hotelová škola M. Lázně
obor hotelnictví a turismus - přijímat 60 místo 90 žáků (skutečnost letos 59), obor kuchař - přijímat 45 místo 60 žáků (skutečnost letos 49), obor číšník-servírka - přijímat 45 místo 60 žáků (skutečnost letos 49)

SOU stravování a služeb K. Vary
obor kuchař - přijímat 60 místo 75 žáků

OA VOŠ cestovního ruchu K. Vary
obor cestovní ruch - přijímat 40 místo 80 žáků

Gymnázium a OA M. Lázně
nepřijímat už žáky do prvního ročníku osmiletého gymnázia (skutečnost letos v 1. ročníku 30)

Gymnázium Ostrov
snížit počet prvních ročníků osmiletého gymnázia ze 2 na 1. Tedy místo 60 žáků přijímat ročně jen 30 (skutečnost letos - 62)

Radní a náměstek hejtmana Václav Sloup však vnesli svým rozhodnutím a utajováním koncepce mezi kantory a rodiče spíš zmatek než uklidnění. Nikdo z ředitelů, se kterými MF DNES v úterý mluvila, o záměrech kraje ani o výsledku hlasování nevěděl. Přitom Sloup připravoval svůj materiál nejméně půl roku.

Školy navržené na zrušení stupňují kampaň a nábor dětí na příští školní rok. "Investujeme značné prostředky do inzerce v médiích, snažíme se nabrat žáky do ekonomických oborů a do primy gymnázia. Informace o rušení školy nás nesmírně poškozují," uvedla ředitelka Gymnázia a obchodní akademie v Chodově Eva Temňáková.

Množí se dotazy rodičů, co bude dál, ona jim ale neumí odpovědět. Posteskla si, že získat nalomenou důvěru žáků a rodičů je těžké, když škole nedůvěřuje ani kraj jako zřizovatel. Sloup ve škole ani nebyl a rozhoduje prý od stolu.

"Ani panu Sloupovi nestojíme za to, aby s námi celou věc projednal. Naposledy se mnou mluvil v srpnu a stále zdůrazňoval, že materiál je tajný. Mluvit v dnešní době o tajných materiálech mi připadá velmi podivné," podotkla Temňáková. Obává se, že kantoři začnou odcházet jinam.

Překvapen byl i ředitel Gymnázia a obchodní akademie v Mariánských Lázních Miroslav Pelc. Že ve městě v podstatě končí osmileté gymnázium, se dozvěděl od novinářů. "Já na to neumím zareagovat. Nikdy jsem neslyšel, že by se měl útlum týkat naší školy," řekl. Slučování a útlum podle něho probíhá ve městě už několik let, ze 24 tříd zbylo 16.

V šoku je i starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král. Chce se ptát na krajském úřadě. "Samozřejmě se nám to nelíbí. Už dříve jsme slučovali gymnázium s obchodní akademií a učiliště s hotelovkou."

O jednu ze dvou prim přijde ostrovské gymnázium. Ředitel Jaroslav Šafránek je z toho smutný, protože podle něho by souměstí Ostrov - Karlovy Vary klidně uneslo čtyři a ne jen tři primy. Talentovaných dětí a kvalitních kantorů je tu dost. Gymnáziu klesne celkový počet tříd na 12, přitom má kapacitu 20.

Pokusí se primy ještě obhájit

"Budeme potřebovat nějakou kompenzaci," míní Šafránek. Pokusí se ještě dvě primy obhájit. "Doufal jsem, že dostaneme k 60. narozeninám školy něco lepšího než tuto zprávu," dodal ředitel.

Ani levicová krajská vláda není jednotná. Část ČSSD se staví proti rušení škol a omezování gymnázií. "Zákrok, který sníží počet gymnazistů o dvě procenta, nepovažuji za hodný takového řešení," prohlásil náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

A odmítá i rušení tří škol v Nejdku, Lokti a Chodově. "Za konečné budu považovat až rozhodnutí krajského zastupitelstva," naznačil Havel, k čemu se upíná on i někteří jeho kolegové.

Ze Sloupova materiálu jasně plyne, proč je třeba malé školy zrušit. Aby se naplnily velké v Ostrově a Sokolově, do nichž kraj investoval s podporou evropských dotací stovky milionů korun.

Studentů středních škol ubývá

Sloup argumentuje čísly. Za poslední čtyři roky ubylo v kraji na středních školách 2 500 žáků. Převis nabídky nad poptávkou je značný. Třídy se daří naplňovat jen těžko a bývají poloprázdné. Ředitelé dostávají kvůli tomu čím dál méně peněz od státu na provoz, nemohou dostatečně platit kantory a kvalita absolventů klesá.

"Stejné obory nabízí třeba tři školy v okruhu dvaceti kilometrů. Říkám tomu bobky," poznamenal Sloup.

Rušení škol, proti kterému protestují ředitelé i města, doprovází i změny ve struktuře nabízených oborů. Kraj se snaží omezit ty, o jejichž absolventy není na trhu práce zájem nebo jich je příliš. Jde třeba o kuchaře a číšníky v Mariánských Lázních a Karlových Varech. V Ostrově pak zmizí jedna ze dvou tříd autotroniků. Sloup tvrdí, že jeho koncepci podporuje i hospodářská komora.

Osekat navržené změny, aby byly pro krajské zastupitele přijatelnější, Sloup nehodlá. "Nějaký kočkopes nemá vůbec význam. Věřím, že jde o opatření nejméně na čtyři roky, nejlépe navždy."

Rodiče mohou být zmateni, připustil náměstek

Pokud jeho návrh zastupitelstvem nakonec neprojde, bude to náměstek hejtmana respektovat a nevidí důvod, proč by měl odstupovat z funkce.

Václav Sloup připustil, že žáci a rodiče mohou být nyní zmateni. Školy nabízejí obory, které třeba budou muset po prosincové schůzi zastupitelstva stáhnout. "Od ledna bychom na tom s řediteli pracovali."

Opuštěné budovy zrušených škol by kraj nabídl městům k využití nebo k prodeji. Třeba v Lokti mohou zůstat po průmyslovce v historickém centru dva velké prázdné domy školy a internátu. "Zůstanou prázdné jako ostatní hotely a krámy na náměstí," prohlásil Václav Sloup.