Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel chystá ve Varech nový Majdan, ukrajinsky a rusky mluvící média

  6:00aktualizováno  6:00
Už za pár měsíců se ruština a ukrajinština v Karlových Varech přenesou do médií. Těmito jazyky začne "mluvit" místní rádio a televize. Jde o aktivitu ukrajinského podnikatele Oleksandra Majdanika, který chce nejpozději do konce roku spustit vysílání po internetu, kabelu i klasické FM rádio.

Prostor v rádiu a dalších médiích dostanou i Vietnamci, Němci a další menšiny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Internetové rádio, kabelovou a webovou televizi můžeme spustit okamžitě," řekl předseda spolku pomoci migrantům Integra Alexej Ružejnikov, který na projektu spolupracuje. "O přidělení licence na FM vysílač už je zažádáno. Do konce dubna čekáme odpověď, zda jsou podklady v pořádku," doplnil

Vysílací studio vzniká v karlovarském administrativním centru Vindobona, kde má Integra pronajaté prostory.

"V Karlových Varech dostanou Ukrajinci a další posluchači druhý Majdan. Ale svobodný, nekontrolovaný Rusy. Necenzurované informace budeme mít z první ruky," usmívá se Ružejnikov v narážce na podnikatelovo příjmení Majdanik, které v překladu znamená obyvatel kyjevského náměstí Majdan.

Kouzlo nechtěného vidí i v názvu firmy - Majdan KV - kterou si Majdanik v České republice založil loni v prosinci. A to ještě před boji na barikádách a střelbou odstřelovačů do barikádníků na skutečném Majdanu.

Synové se do Varů už těší

Podnikatel na Ukrajině provozoval soukromé rádio a televizní kanál. Po anexi Krymu se rozhodl své aktivity ukončit, média prodat a nyní se přesouvá i s kapitálem právě do Karlových Varů.

Zatím se ještě zdržuje na Ukrajině, ale do Varů přiletí tento týden. Jeho mladší syn, judista, se prý už těší na tréninky v karlovarském sportovním klubu. Starší syn začne studovat obchodní akademii.

"Když jsem připravoval svůj projekt na rádio, televizi, vydávání časopisu a další mediální aktivity ve Varech, vstával jsem v šest ráno a chodil spát v deset. Jsem velice rád, že mám byznys vízum. Podaří se to jen každému desátému zájemci," uvedl Oleksandr Majdanik v e-mailové korespondenci s MF DNES.

Podle časového rozvrhu, který listu poskytl, začne internetové rádio vysílat od 1. června. V případě internetové televize to je o měsíc později. Licence na kabelovou televizi by měla být vydána do 1. září. Do stejného data byl měl být známý kmitočet pro vysílání FM rádia.

Zatím jen hudba z oken

Ze studia je však už teď, zkraje dubna, slyšet ukrajinština. Tedy pokud jsou otevřená okna na ulici. "Se spolkem na pomoc imigrantům spolupracujeme. Půjčují nám své prostory na zkoušky ukrajinského pěveckého sboru," vysvětlil šéf občanského sdružení Svaz Ukrajinců Bohemie Vladislav Rohovyj.

"Podpoříme vše, co Integra dělá ve prospěch ukrajinských občanů v Karlových Varech. Pokud budou mít naši členové zájem, tak se do vysílání rádi zapojíme," dodal. 

Prostor v ukrajinském rádiu a dalších médiích dostanou i Vietnamci, Němci a členové zbylých pěti národnostních menšin v Karlovarském kraji.

"Média pod hlavičkou Integry bychom chtěli využít i pro odstraňování předsudků obyvatel Karlových Varů. A to nejen vůči Ukrajincům a Rusům. Předsudky stále existují, i když jich ubývá," míní Ružejnikov.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz