Ruský podnikatel Sergej Černičkin chce obnovit pivovar v Kynšperku.

Ruský podnikatel Sergej Černičkin chce obnovit pivovar v Kynšperku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ruský podnikatel křísí po 57 letech pivovar v Kynšperku

  • 10
Po sedmapadesáti letech se v Kynšperku nad Ohří začne znovu vařit pivo. Chátrající areál pivovaru opravuje společnost Absolut Active. První vzorky kynšperského piva by lidé mohli ochutnat v červnu nebo červenci, ruský jednatel firmy se shání po původní receptuře.

"Mám už i zkušeného sládka s bohatou praxí v krušovickém a bývalém karlovarském pivovaru. Zaplatili jsme zařízení a pracujeme na stavebních úpravách. Chceme vařit světlou desítku, dvanáctku a jedno tmavé nebo polotmavé. Kapacita - 20 tisíc hektolitrů ročně," naznačil jednatel a spolumajitel fimy Absolut Active Sergej Černičkin.

Pivovary v kraji

Cheb
V německém Waldasassenu vaří chebskou jedenáctku, dvanáctku, černou třináctku a zvláštní pivo ze čtyř sladů.

Loket
Vyrábí poločernou jedenáctku Svatého Floriána. Jde o klasické české pivo, ležák.

Chyše
Majitel zámku Vladimír Lažanský vyrábí Prokopa. Jde o světlou jedenáctku, polotmavou dvanáctku a tmavou dvanáctku.

Velichov
Pivovar vaří přírodní jedenáctku a černou dvanáctku Formana.

Lomnice
Zde vaří Permona. Jde o tři základní druhy moku - světlá jedenáctka, třináctka a tmavá dvanáctka.

Chystá se
Karlovy Vary
Z budov bývalé Becherovky v centru Karlových Varů vznikne pivovar, nákupní centrum, pasáž a restaurace.

Kynšperk
Po 57 letech obnoví pivovar.

Rus, kterému bude letos třicet let, mluví obstojně česky a tváří se, že peníze nejsou problém. V Rusku vlastní restaurace a obchody zaměřené na nápoje, ale už tam nechce bydlet ani podnikat. Vadí mu tamní korupce a byrokracie. "Tady je situace lepší," říká.

Do Česka přijel poprvé vloni. Chtěl vidět, odkud pochází jeho prababička, která odsud odešla až do  Kazachstánu. Tam se také Černičkin narodil.

Teď má s manželkou byt v Praze a pracuje na obnově areálu kynšperského pivovaru, který si vyhlédl jako svůj další byznys.

Plány má Černičkin velké. Z bývalé sladovny už vzniká stylová dvoupatrová restaurace pro 250 hostů, rád by ji otevřel ještě letos. Teď dělníci ze sklepů, kde se vyjímá kamenná klenba, vyvážejí zeminu a suť.

Poslední část areálu chce Rus opravit tak, aby v ní mohl napřesrok otevřít hotel se 120 lůžky a malé muzeum. "V návrhu je ještě bazén se saunou a dvěma až třemi tenisovými kurty. Blízko máme řeku a cyklostezku, takže bych tu rád viděl půjčovnu kol a lodí," plánuje.
 
Investici do pivovaru odhaduje na 30 milionů korun, do restaurace na dalších 17 milionů.
 
Kynšperský pivovar byl v 50. letech minulého století v provozu už jako jediný na Sokolovsku. Byl součástí okresního průmyslového podniku a podle historika Jiřího Johna vydělával ročně dva miliony korun. V roce 1953 ho zrušili a převzal ho chebský pivovar.