Pohled na lázeňské území Karlových Varů s dominantou hotelu Imperial.

Pohled na lázeňské území Karlových Varů s dominantou hotelu Imperial. | foto: Dan Materna, MAFRA

Rusové ve Varech začali šetřit, chtějí slevy i levnější výlety

  • 23
Nejenže do Karlových Varů přilétá kvůli ekonomickým sankcím stále méně Rusů, ale ti, kteří dorazí, také méně utrácejí. Vybírají si lacinější výlety a snaží se omezit útratu. Časy, kdy Rusové skupovali ve Varech vše od šperků po značkové oděvy, jsou minulostí.

Před zavedením ekonomických sankcí, následujících po ruské agresi na Ukrajině, slýchávali pracovníci karlovarské cestovní kanceláře Natali od svých klientů jako první slovo pozdrav.

„Teď Rusové místo pozdravu rovnou vyžadují slevu - skidku - protože si přepočítali hodnotu rublu na euro. Sleva je magické slovo,“ řekla majitelka cestovní kanceláře Natálie Valentová. Cestovka nabízí převážně pro ruskou klientelu několikadenní výlety mikrobusem třeba do Francie nebo do Švýcarska.

Místo Paříže už stačí Rusům Drážďany

Jenže turisté chtějí ušetřit, a tak si většinou objednávají zájezdy jen do Prahy. Místo do Paříže cestují do Norimberku nebo Drážďan.

„Vůbec si nemůžeme dovolit zdražování. Naopak jsme šli s cenami hrozně dolů, aby vůbec někdo na zájezdy jezdil a firma uživila vozový park a deset zaměstnanců,“ uvedla Natálie Valentová.

Podobné zkušenosti mají další podnikatelé. Stále slábnoucí rubl poznal na obratu i makedonský majitel obchodu České suvenýry na třídě TGM. Oproti nedávné minulosti podle něj nastal při nákupech obrovský rozdíl.

„Sedmdesát devět korun za suvenýr považují turisté, kteří doma platí rublem, za drahotu,“ uvedl Makedonec. Už se ani nesnaží dávat do výlohy luxusní zboží. Dražší věc než za 800 korun je totiž téměř neprodejná.

Kilo kvalitního sýra za jedenáct stovek už je pro Rusy luxus

Naproti obchodu se suvenýry jsou na pěší zóně tradiční vánoční trhy. Obsluha jednoho ze stánků se sýry myslí i na rusky hovořící návštěvníky, takže má informace o otevírací době i o zboží napsané i v jejich mateřštině. Sortiment tvoří například kravský parmazán či luxusní vína. Deset deka kvalitního sýru přijde na 110 korun.

„Někteří Rusové stále mají na to, aby za kilo kravského sýra dali jedenáct stovek. Ale většina začíná šetřit, protože na jejich peněženky dopadly ekonomické sankce,“ řekla prodavačka z Karlových Varů, paní Viktorie.

Ztráty z výpadku rusky hovořící klientely už částečně pocítily lázeňské domy v Karlovarském kraji, zvláště pak ve Varech. „Statistiky uvádějí přibližně 30 %. Naše společnost zatím velké propady nepociťuje. Je to dáno tím, že se nespecializujeme na jednu klientelu a riziko se snažíme diverzifikovat,“ konstatoval ředitel společnosti Bohemia lázně Karlovy Vary, Jiří Sluka.

Také manažer společnosti Karlovarské letiště Radek Zábranský potvrzuje, že cestujících zjevně ubylo. Může za to mimo jiné i nové padesátiprocentní oslabení rublu vůči koruně.

„Je to pro ruské pasažéry katastrofa. Předpokládám, že za letošní rok zaznamenáme propad o pětinu. A je otázkou, co nás čeká příští rok.“

Letadla ČSA létají stále stejně často. Ale ruský Aeroflot zrušil jeden zimní let. Původně létaly v týdnu dva stroje.

„Daleko horší problém než propad rublu je ale vízová politika. Rusové dostanou biometrické pasy, což pro ně znamená cestu přes celou zemi. Přibudou tak komplikace pro zbyteček bohatých Rusů, který chce investovat u nás, aby si zachránil peníze,“ obává se karlovarský podnikatel v realitách Ivan Žikeš.