Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na trhu práce jsou moc mladí, nebo naopak staří. Teď dostanou šanci

  8:32aktualizováno  8:32
Pro zdejší trh práce jsou buď příliš mladí, nebo příliš staří. Pomoci jim teď může několik projektů, které spouští Karlovarský kraj a také krajská hospodářská komora. Práci dají několika desítkám lidí.
Absolventům a lidem nad 55 let, kteří mají potíže najít práci, pomohou v Karlovarském kraji nové projekty. Ilustrační snímek

Absolventům a lidem nad 55 let, kteří mají potíže najít práci, pomohou v Karlovarském kraji nové projekty. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Najdou vhodné firmy, připraví rekvalifikace a zaměstnavatelům proplatí z evropských peněz mzdu. Tak budou vypadat programy, do kterých se v nadcházejících dnech dostanou nezaměstnaní absolventi škol, mladí lidé do pětadvaceti a starší pětapadesáti let.

Co dá lidem práci

Nestůj a pojď!
- projekt pro mladé do 25 let

Jedeme dál!
- projekt pro nezaměstnané nad 55 let (oba chystá kraj a jeho partneři)

Ze školy odpovědně na trh práce
- projekt pro absolventy a studenty posledních ročníků SŠ a VŠ (chystá krajská hospodářská komora)

Se třemi projekty, které mají snížit nezaměstnanost v regionu, uspěl jak Karlovarský kraj, tak Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje. Do prvních dvou pro mladé a starší 55 let by se mělo zapojit kolem 250 lidí v evidencích zdejších úřadů práce.

„Představa je taková, že se přihlásí do projektu, čeká je motivační kurz, poté rekvalifikace a ti nejlepší z nich dostanou šanci, aby byli zaměstnáni. Mzdu bude mít zaměstnavatel z toho projektu hrazenou po dobu několika měsíců,“ popsal Miloslav Čermák, hejtmanův náměstek pro sociální věci.

Vhodné kandidáty vybírají úřady práce v kraji, přičemž první setkání s nimi mají naplánované v Karlových Varech, Sokolově i Chebu. Koná se v pondělí. Miloslav Čermák věří, že o projekt bude mezi lidmi bez práce zájem, a odhaduje, že z 250 adeptů by jich do práce mohlo nastoupit kolem čtyřicítky.

„Pokud bude člověk osm měsíců na dotovaném pracovním místě, zaměstnavatel si ho může vyzkoušet a zvážit, jestli si jej ponechá i nadále,“ uvedl.

Mladé lidi si vychovají na míru

K poslednímu srpnu shánělo práci 2900 zájemců ve věku do 25 let. Nad 55 let jich bylo ještě více, a to 3156. „Každá aktivita pro určité cílové skupiny je z pohledu úřadu práce výborná,“ uvedla Veronika Dankanicsová z krajské pobočky úřadu práce.

S projektem zaměřeným na mladé lidi bez práce přišla také krajská hospodářská komora a její partneři. V letošním roce najde zejména u členských firem místa patnácti absolventům a v příštím roce pomůže hledat práci deseti čerstvě vystudovaným.

„Absolventi v regionu mají problém sehnat zaměstnání proto, že firmy hledají lidi s praxí. Poslední dobou však mám pocit, že se situace lepší, neboť v případě některých oborů je nedostatek kvalifikovaných sil,“ uvedla manažerka projektu Lenka Bílková.

Její snahou je, aby propojila studenty a zástupce firem, kteří by si na různých praxích či burzách vyhlédli vhodné adepty, a ty si pak v provozech „vychovali na míru“. A nejde přitom jen o technické zaměření, k němuž mají blíže chlapci.

„Právě jsme obeslali naše členské firmy a kromě technicky zaměřených společností se nám přihlásily také lázně nebo třeba hotel,“ uvedla.



Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...



Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz