Budova Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově.

Budova Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově. | foto: Martin Stolař, MF DNES

Padla první pokuta za chyby, které v kraji zjistila „dotační policie“

  • 2
Čtyři pochybné zakázky na stavby velkých středních škol, opravu silnic a Becherovy vily se Karlovarskému kraji začínají prodražovat. Kromě už jisté pokuty 308 milionů korun od Evropské komise teď dorazil na krajský úřad platební výměr k vrácení 178 milionů korun.

Jde o pokutu za nesrovnalosti při soutěži na stavbu budovy Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově.

Další sankce budou následovat. Brzy přijdou i platební výměry kvůli třem zbývajícím zakázkám, které štědře dotovala Evropská unie a prověřoval je Evropský úřad pro boj proti podvodům. Jeho zástupci v nich zjistili nesrovnalosti.

Kraj má několik možností, jak se proti sankci bránit. Sokolovská škola se zřejmě odvolá, odvolání pak posoudí ministerstvo financí. Kraj jako zřizovatel školy požádá buď o splátkový kalendář, nebo o odklad platby. A pokusí se hrozbu pokuty odvrátit u soudu.

Je pravděpodobné, že sankce nakonec nedosáhne oněch 178 milionů, ale jen 25 procent z této sumy. O odpuštění 75 procent totiž v konečném důsledku rozhodne dotační úřad Regionální rady ROP Severozápad. "Může to být nějakých 43 milionů," řekl náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Teoreticky je podle něj výhodnější zaplatit hned. "Kdyby se u soudu ukázalo, že kraj neměl pravdu, platil by ještě navíc úrokovou sazbu 7,05 procent," zmínil Navrátil.

Po skončení hodnocení smazali tabuli

V případě první zakázky na ISŠTE Sokolov však může kraj přijít o víc, protože zatím obdržel jen necelou polovinu slíbené evropské dotace. Zbytek z celkových nákladů 380 milionů ještě nedostal a kvůli problémům v soutěži zatím ani nedostane.

"Takhle by to vypadalo, kdyby ČSSD vládla v této zemi. Kraj zpackal výběrová řízení a nehodlá nést následky," řekl opoziční krajský zastupitel za ODS Petr Šindelář.

Zakázku ISŠTE Sokolov vyhrálo sdružení firem Syner, ISSO a Algon. A to přesto, že jeho nabídka byla o 19 milionů korun vyšší než nabídka firmy Skanska.

O tom, že Syner přeskočil Skansku, rozhodlo subjektivní kritérium - jak skloubit stavbu s výukou ve škole. Cena měla váhu pouze 60 procent, zachování výuky 30, záruka za dílo 10 procent.

Vyšetřovatelé se pozastavili nad tím, že se nezachovaly protokoly, které vypisovali členové komise. "Vyhodnocení bylo prováděno na školní tabuli smývatelným fixem a tabule byla po skončení hodnocení smazána," píše Evropský úřad pro boj proti podvodům (více čtěte zde).