Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběrateli učarovalo kouzlo starých dokladů, lidé je uvidí v ašském muzeu

  9:36aktualizováno  9:36
Přenést se v čase zpátky a obdivovat ručně psané cestovní doklady, průkazy a další dokumenty mohou návštěvníci ašského muzea. Zjistí, jak se cestovalo za císaře pána.

Sběratel Bohuslav Karban ukazuje rakouský cestovní pas z roku 1870 vydaný v Aši. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Muzeum nabízí výstavu s dovětkem: kouzlo starých dokladů. Většina unikátů, které si zde mohou lidé prohlédnout, patří Bohuslavu Karbanovi, který sbírá staré identifikační průkazy už řadu let.

„Je to svým způsobem profesionální deformace. Pracuji jako expert na odhalování falešných pasů, občanských průkazů nebo bankovek,“ vysvětluje Bohuslav Karban, kde jsou kořeny jeho zájmu o historické úřední dokumenty. „Také z titulu mojí práce mne zajímá historie dokladů a jejich vývoj.“

Škoda vyhazovat staré dokumenty

První poklad sběratel získal z pozůstalosti po předcích svojí manželky. „Ty staré listiny mně přišlo líto vyhodit. Jednak se vztahovaly k naší rodině, ale i na pohled to byly krásné ručně psané skvosty,“ popisuje Karban s tím, že v dobách dávno minulých se některé z nich, jako třeba legitimační lístek nebo vandrovní knížka, daly volně použít k cestování po monarchii.

Fotogalerie

Leckdy mohl jejich majitel putovat i do Německa. „Pokud však chtěl dál, třeba do Francie či Itálie, to už musel mít cestovní pas. Tomu se tehdy říkalo cestovní glejt nebo cestovní list. Ty dokumenty bývaly velkého formátu, asi jako dnešní noviny. Teprve když se později stala cestovní legitimací menší knížka, začalo se jí říkat cestovní pas. To pojmenování vzniklo z francouzského passeport, což je vlastně složenina ze dvou slov. Passer, což znamená projít, a port, což je označení pro přístav. Je to logické, pokud jel člověk někam dál, často cestoval lodí,“ pokračuje Bohuslav Karban.

Místo fotky popis majitele

Oproti dnešním dokladům jsou ty historické velmi jednoduché. Do roku 1906 se navíc na dokladech téměř nepoužívaly fotografie. Byly totiž drahé, a tak je nahrazoval podrobný popis majitele.

„Tehdejší dokumenty prakticky neměly téměř žádné jištění, nebo jen velmi jednoduché, proto nebylo těžké je padělat. To je asi nejvýznamnější rozdíl oproti dnešním dokumentům, které jsou doslova nabity jistícími prvky a nejrůznějšími technologiemi,“ sděluje Karban.

Na první pohled však na historických papírech zaujme, že jsou na rozdíl od těch dnešních psány ručně a navíc krasopisem. Slova tak zdobí různé kudrlinky a samotný glejt je navíc ozvláštněn nejrůznějšími zdobnými okraji, což z něj dělá téměř umělecké dílo.

„A pokud navíc ten člověk hodně cestoval, například když byl třeba obchodním příručím, je jeho cestovní glejt plný razítek a víz, která se tehdy dávala na každém hraničním přechodu,“ ukazuje jeden ze svých pokladů sběratel, který dnes vlastní už téměř sedm stovek starých dokumentů.

K nejzajímavějším patří například cestovní listy vydané roku 1870 právě v Aši pro jakéhosi pana Franka, narozeného v roce 1821. Nechybí podrobný popis držitele, jeho vlastnoruční podpis a kolková známka.

Letité doklady shání sběratel v bazarech či antikvariátech. Hledá na internetu nebo ve sběrných dvorech, kam se odvážejí nepotřebné knihy. Řadu dokumentů mu lidé sami nosí.

„Já každému říkám, ať si to nechá, že je to součást historie rodiny, ale někteří lidé to tak necítí a chtějí se toho zbavit. Mám třeba zajímavé staré námořnické knížky, i československé, nebo různé lodní knížky, ale i další doklady. K řadě z nich se vážou zajímavé příběhy. Například jsem kdysi v jakémsi armyshopu koupil dva staré francouzské občanské průkazy z roku 1920. Jména mi zněla tak nějak česky, a tak jsem nelenil a začal hledat na internetu. Zjistil jsem, že tahle rodina pochází z Moravy. Tak jsem se tam vydal, abych jejich potomky dohledal. A povedlo se,“ dodává se smíchem Bohumil Karban.

Sběratel přiznává, že po večerech, když najde chvilku, si svoji sbírku prohlíží. A alespoň v duchu s lidmi, jejichž dokumenty má před sebou rozložené, putuje tehdejší Evropou.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz