Sběratel a badatel Jaroslav Ochec ukazuje hrací karty z 19. století. Zároveň v

Sběratel a badatel Jaroslav Ochec ukazuje hrací karty z 19. století. Zároveň v Jáchymově pátrá po kartách ze 16. století, které objevil umělecký knihař Jan Sobota z Lokte. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sběratel hledá vzácné karty ze 16. století, které zmizely v Jáchymově

  • 2
Dvě sady vzácných hracích karet ze 16. století objevil při restaurování historických svazků v Jáchymově umělecký knihař Jan Sobota z Lokte. Přestože obě úplné sady odevzdal jednu na radnici a druhou do muzea, v současné době nejsou k nalezení. Po osudu karet pátrá sběratel Jaroslav Ochec.

Při pátrání po zajímavých událostech z historie Jáchymova narazil Jaroslav Ochec na informaci o vzácných hracích kartách ze 16. století. To jej zaujalo a začal se o karty a jejich osud intenzivně zajímat.

"Nejdřív to vypadalo, že jsou karty někde ve světě. Asi rok jsem pátral a pak jsem zjistil, že by měly být přímo v Jáchymově," vylíčil Jaroslav Ochec. "Objevil je restaurátor Jan Sobota, když se před časem pustil do obnovy historických svazků v jáchymovské latinské knihovně," řekl Ochec.

Paradoxně se zatím nepodařilo vzácné karty objevit. Přitom Sobota našel hned dvě sady. Jednu odevzdal na jáchymovské radnici, druhou pak muzeu. Naštěstí svůj objev zdokumentoval, fotografie má nyní Jaroslav Ochec. Pátrání po originálech ztěžuje i to, že Jan Sobota letos v květnu zemřel.

"O tom, že karty zmizely, vím od pana Ochece už dávno. Dokonce jsem po nich pátrala s naší paní tajemnicí, bohužel jsme je nenašly. Nejsou ani u nás, ani v muzeu," řekla Ingeborg Štiková, jáchymovská místostarostka.

Jan Sobota karty našel víceméně náhodou. Když už měl všechny knihy zrestaurované, přišla rána osudu, která část jeho práce téměř zničila. "Publikace byly uložené v místnosti, kde bohužel prasklo topení. Knihy plavaly ve vodě. Takže musel znovu restaurovat asi 28 svazků," pokračoval Ochec.

Hřbety některých svazků byly zcela zničené, voda částečně poškodila i listy. Restaurátorovi nezbylo nic jiného, než stránky po obnově papírovou kaší svázat do nových desek.

Vzácné karty vyrobili němečtí dřevorytci

"Ty původní poničené pak Jan Sobota zkoumal a v jedněch objevil schované karty. Zkoumal jsem je a zjistil, že jde o karty typu Stukeley. Jsou uznávané jako jeden z nestarších typů karet v Evropě vůbec, jsou ukázkou raného německého dřevorytectví," vysvětlil Ochec.

Jedinečnost jáchymovského nálezu je podle něho v tom, že podobné hrací sady nemá ve svých sbírkách Národní muzeum, vědecká knihovna ani archiv Pražského hradu.

"Jsem přesvědčen, že se jedná o kulturní evropské dědictví," naznačil Jaroslav Ochec. Ten se domnívá, že karty do obálky ukryl některý z německých knihařů, kteří do Jáchymova přišli v šestnáctém století. V té době proti takzvaným Ďáblovým obrázkům brojila církev.

Je tedy možné, že sady, v každé je 52 listů, vznikly ještě před založením Jáchymova. Zajímavostí je, že v období vzniku karet nebylo ještě eso nejvyšší, ale naopak nejnižší kartou.

"Změnilo se to až při velké francouzské revoluci. Jako vyjádření, že lid je nad králem," podělil se o své znalosti sběratel a badatel Ochec. Karty se původně vyráběly technikou dřevořezu, pak byly ručně kolorovány.

Jaroslav Ochec vystudoval technickou kybernetiku, pracoval ve vývoji v Ostrově. V současné době žije v Jáchymově a jak sám říká, stal se lokálním patriotem.