Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sběrna vykoupila kanálový poklop od inspektora ČOI, hrozí jí pokuta

  19:16aktualizováno  19:16
Prodělkem až milion korun může skončit pro jednu sběrnu kovů na Karlovarsku výkup „nalezeného“ litinového poklopu na kanál. Pracovník sběrny vykoupil poklop o váze 58 kilogramů za 368 korun. Netušil přitom, že litinu do sběrny přivezl inspektor České obchodní inspekce.
Někdy si dokonce inspektor České obchodní inspekce vezme na odvoz šrotu do sběrny kárku a obleče se třeba do tepláků. (ilustrační snímek)

Někdy si dokonce inspektor České obchodní inspekce vezme na odvoz šrotu do sběrny kárku a obleče se třeba do tepláků. (ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Doprovázeli ho přitom kolegové z karlovarského pracoviště České inspekce životního prostředí. Ta má pravomoc za porušení zákona o odpadech udělit až milionovou sankci.

„Někdy si náš inspektor vezme na odvoz šrotu do sběrny kárku a obleče se třeba do tepláků. Invenci se meze nekladou, takže se pro větší důvěryhodnost používají různé finty. V tomto případu z minulého týdne přivezl poklop a další šrot v dodávce do sběrny náš zaměstnanec, který byl slušně oblečený,“ řekl šéf České obchodní inspekce pro Karlovarský a Plzeňský kraj Jan Řezáč.

Majitel sběrny byl na dovolené, takže svým zástupem pověřil jednoho zaměstnance. Ten ochotně uvěřil inspektorovi, že přivezl nějaké nalezené železo a vykoupil jej.

Kanalizační poklop patří mezi předměty, které nesmí sběrny od fyzických osob vykupovat, neboť mohou pocházet z trestné činnosti. Říká to zákon o odpadech.

Na černé listině jsou také umělecká díla, pietní nebo bohoslužebné předměty, dopravní značení, vodárenské nebo kanalizační zařízení a podobně. Jejich výkupem porušují sběrny povinnosti, spojené se značným stupněm společenské nebezpečnosti.

Poklop se vrátil do malého skladu České obchodní inspekce. „Ne že bychom vzali poklop někde z kanálu a pak jej nabízeli po sběrnách. Buď si jej půjčíme od města, anebo využijeme vlastní zásoby,“ usmíval se šéf západočeských inspektorů Jan Řezáč.

Situace na Karlovarsku se zlepšila

Ve skladu je na výběr i magnetický bronz. Posloužil při kontrolách poctivosti, kterých za poslední tři měsíce udělali kontroloři na Karlovarsku celkem deset. Neprošly čtyři sběrny.

V případě magnetického bronzu zaměnil pracovník sběrny bronz za mosaz a zákazníka - inspektora České obchodní inspekce - tak ošidil o 152 korun. V další sběrně poškodili zákazníka o 24 korun korun chybným zvážením odpadu. V jednom případě padla pokuta na místě, na tři nepoctivce čeká správní řízení.

Ze zkušeností pracovníků České inspekce životního prostředí vyplývá, že se po loňské celorepublikové akci situace na Karlovarsku zlepšila. Většinou to neplatí o sběrnách, které jsou na odlehlých místech, anebo je využívají problémoví spoluobčané.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz