Někdy si dokonce inspektor České obchodní inspekce vezme na odvoz šrotu do sběrny kárku a obleče se třeba do tepláků. (ilustrační snímek)

Někdy si dokonce inspektor České obchodní inspekce vezme na odvoz šrotu do sběrny kárku a obleče se třeba do tepláků. (ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Sběrna vykoupila kanálový poklop od inspektora ČOI, hrozí jí pokuta

  • 27
Prodělkem až milion korun může skončit pro jednu sběrnu kovů na Karlovarsku výkup „nalezeného“ litinového poklopu na kanál. Pracovník sběrny vykoupil poklop o váze 58 kilogramů za 368 korun. Netušil přitom, že litinu do sběrny přivezl inspektor České obchodní inspekce.

Doprovázeli ho přitom kolegové z karlovarského pracoviště České inspekce životního prostředí. Ta má pravomoc za porušení zákona o odpadech udělit až milionovou sankci.

„Někdy si náš inspektor vezme na odvoz šrotu do sběrny kárku a obleče se třeba do tepláků. Invenci se meze nekladou, takže se pro větší důvěryhodnost používají různé finty. V tomto případu z minulého týdne přivezl poklop a další šrot v dodávce do sběrny náš zaměstnanec, který byl slušně oblečený,“ řekl šéf České obchodní inspekce pro Karlovarský a Plzeňský kraj Jan Řezáč.

Majitel sběrny byl na dovolené, takže svým zástupem pověřil jednoho zaměstnance. Ten ochotně uvěřil inspektorovi, že přivezl nějaké nalezené železo a vykoupil jej.

Kanalizační poklop patří mezi předměty, které nesmí sběrny od fyzických osob vykupovat, neboť mohou pocházet z trestné činnosti. Říká to zákon o odpadech.

Na černé listině jsou také umělecká díla, pietní nebo bohoslužebné předměty, dopravní značení, vodárenské nebo kanalizační zařízení a podobně. Jejich výkupem porušují sběrny povinnosti, spojené se značným stupněm společenské nebezpečnosti.

Poklop se vrátil do malého skladu České obchodní inspekce. „Ne že bychom vzali poklop někde z kanálu a pak jej nabízeli po sběrnách. Buď si jej půjčíme od města, anebo využijeme vlastní zásoby,“ usmíval se šéf západočeských inspektorů Jan Řezáč.

Situace na Karlovarsku se zlepšila

Ve skladu je na výběr i magnetický bronz. Posloužil při kontrolách poctivosti, kterých za poslední tři měsíce udělali kontroloři na Karlovarsku celkem deset. Neprošly čtyři sběrny.

V případě magnetického bronzu zaměnil pracovník sběrny bronz za mosaz a zákazníka - inspektora České obchodní inspekce - tak ošidil o 152 korun. V další sběrně poškodili zákazníka o 24 korun korun chybným zvážením odpadu. V jednom případě padla pokuta na místě, na tři nepoctivce čeká správní řízení.

Ze zkušeností pracovníků České inspekce životního prostředí vyplývá, že se po loňské celorepublikové akci situace na Karlovarsku zlepšila. Většinou to neplatí o sběrnách, které jsou na odlehlých místech, anebo je využívají problémoví spoluobčané.