Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nezaměstnaní vydělali sběrem šrotu i desetitisíce, mohou přijít o dávky

  • 7
Při kontrole sběren zjistil sokolovský živnostenský úřad, že si někteří nezaměstnaní nelegálně přivydělávají sběrem šrotu. Jeden z nich si za měsíc přišel až na třicet tisíc korun. Nyní všem hrozí, že od státu dostanou menší podporu, či o ni dokonce přijdou.

„Tyto příjmy budou zohledněny při rozhodování o případné výplatě dávek těmto lidem,“ uvedla Dagmar Mašková, vedoucí kanceláře sokolovského starosty.

Provozovatelé sběren musí podle zákona o odpadech vést evidenci lidí, kteří přinášejí šrot. Ta také byla podkladem pro kontrolu 23 sběren v regionu. Při porovnávání údajů z evidence a seznamů lidí, kteří od úřadů dostávají dávky hmotné nouze, objevili kontroloři celkem 19 jmen. Tito lidé v únoru ve sběrnách vyinkasovali celkem 140 tisíc korun.

„U pěti z nich byl za stejné období nepřiznaný příjem z prodeje kovového odpadu mezi deseti až třiceti tisíci korun,“ upřesnila Mašková. Sběrače kovů neodradila ani bezhotovostní platba za dovezený sběr. Zákaz vyplácet hotovost platí od 1. března.

Ve sběrnách tuto povinnost, kterou provozovatelům ukládá zákon o odpadech, řeší různě. Například v karlovarském Resuru dávají lidem výplatní šek, který na hotovost promění pouze v jedné z karlovarských pošt.

„Částka je ponížená o manipulační poplatek ve výši 50 korun,“ upřesnil Jan Petřík, pracovník sběrny. Jinde posílají peníze přímo na konta lidí.

Bezhotovostní platba má přispět k omezení krádeží kovů. „Podle mého názoru nebude přínos žádný,“ potvrdila Věra Haladiová, jednatelka společnosti, která v Karlovarském kraji provozuje síť sběren Novoschrott. „Jenom nám to přidělá práci s papírováním,“ dodala.

Navíc už kontrolní orgány Inspekce životního prostředí zaznamenaly případy, kdy pracovníci sběren tuto povinnost obcházejí. Podle Lukáše Kůse, vedoucího odboru odpadového hospodářství Inspekce životního prostředí, se to ovšem netýkalo sběren v Karlovarském kraji.

Pracovníky sběren čekají náhodné kontroly

Podobné pokusy očekávají kontroloři i v případě povinné evidence klientů sběren. „Bude následovat tlak na pracovníky sběren, aby do evidence neuváděli jména, nebo aby vykoupený odpad evidovali na jiné osoby, jejichž doklady do sběrny přinesou,“ řekla v souvislosti s kontrolami na Sokolovsku Dagmar Mašková.

Pracovníci živnostenského úřadu proto upozorňují, že budou následovat náhodné kontroly zaměřené na to, zda jsou v evidenci výkupu zapsané skutečně ty osoby, které do sběren kovový odpad přinesly.

Devatenáct lidí pobírajících dávky v hmotné nouzi si sběrem přilepšilo, za měsíc si celkem přišli na 140 tisíc korun.