Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začala sbírka na obnovu lázní, přispívat lze do kasiček i na účet

  18:38aktualizováno  18:38
První zájemci už mohou přispívat do veřejné sbírky na opravu Císařských lázní, kterou před časem vyhlásil Karlovarský kraj. Sbírka se uskuteční prostřednictvím dvou kasiček a transparentního účtu.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„V sezoně měsíčně přichází na prohlídku Císařských lázní více než dva a půl tisíce zahraničních i tuzemských turistů. Je vidět, že se o památku zajímají, proto do vstupní haly u prodeje vstupenek umístíme kasičku k veřejné sbírce, a lidé mohou přispět i na transparentní účet. Všechny bychom pak samozřejmě informovali, na co se peníze využijí,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.

Druhá sbírková kasička bude takzvaně pohyblivá a využívat ji lidé budou během různých akcí pořádaných krajem.

Oprava národní kulturní památky, která mu patří, bude stát kolem 500 milionů korun. Přispět by na to měl kromě kraje a Karlových Varů také stát.

Hejtmanka už požádala ministerstvo financí, zda by Císařské lázně mohly dostat více než původně slíbených 100 milionů korun, což by kraji i Karlovým Varům pomohlo.

„Dvě stě milionů by dal kraj, sto milionů město a 250 milionů by šlo ze státního rozpočtu. Protože jde o národní kulturní památku, předpokládáme, že během opravy mohou vzniknout vícenáklady. Kraj a město si budou muset udělat ještě nějakou finanční rezervu,“ upozornila Jana Vildumetzová.

Tu nyní čeká také jednání s památkáři ohledně vestavby dostatečně kapacitního sálu, po kterém v Císařských lázních volají karlovarští symfonici. Současný projekt s takovou věcí nepočítá.

Karlovarský kraj Císařským lázním již od roku 2011 opravuje alespoň střechu. Pravidelně na ni získává dotaci z programu ministerstva kultury.

Na obnovu letos kraj získal dotaci 2 miliony 150 tisíc korun. I s krajským příspěvkem tak letos do střechy půjde 3,1 milionu korun. Celkově jí od roku 2011 pomohla částka bezmála 14 milionů korun.
Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

První liga: Budějovice a Kladno mají vydřené výhry, Vary padly

Hokejisté Českých Budějovic se radují z gólu v zápase s Karlovými Vary.

V pěti zápasech 29. kola první hokejové ligy se ukázalo i trio favoritů na postup do nejvyšší soutěže. České Budějovice...Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

Policista, který řídil hlídkový člun, dostal za smrt plavce podmínku

Richard Jecha u chebského soudu.

Soud v Chebu potrestal čtrnáctiměsíčním trestem s podmíněným odkladem na rok a půl policistu Richarda Jechu za to, že...

Hlídka zastavila v noci muže s jelenem přes rameno, ukradl ho myslivci

Jeleni jsou v Krkonoších největšími divokými zvířaty.

Kuriózní krádež řešili policisté v Chebu. Myslivci vlezl do zahrady zloděj a odnesl mu ulovenou zvěř. Cestou domů však...Další z rubriky

Nejlepší kroniku má Cheb. Je to díky ilustracím, myslí si její autor

Autor chebské kroniky Jindřich Josef Turek se svým dílem.

Když chebská kronika získala před nedávnem nejvyšší ocenění v krajské anketě, pro ty, kteří tuto knihu znají, to zas...

Běžkařům komplikuje začátek sezony zákaz vstupu do lesů po vichřici

Ilustrační foto.

Nová běžkařská sezona začala o víkendu v Krušných horách. Letos ji sice lyžařům zpříjemní nová technika, na druhou...

Vojáci plánují velké změny na Doupově, vznikne nové výcvikové středisko

Kompletní vševojsková příprava vojáků 4. brigády rychlého nasazení Armády ČR...

Návrat armády do Karlovarského kraje dostává konkrétní obrysy. Do čtyř let by ve vojenském prostoru měly sloužit stovky...Najdete na iDNES.cz