Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocný Honzík je malý bojovník. Čeká ho už druhá operace srdce

  20:20aktualizováno  20:20
Na první pohled je Honzík Effenberger z Velkého Rybníka na Karlovarsku kluk jako každý jiný. Je živý a stále mluví. Takže by nezasvěcený člověk řekl, že vidí zdravé dítě. Na druhý pohled to má dvouletý chlapec vzhledem k srdečním potížím o dost složitější.

Jen několik dní po svém narození podstoupil Honzík Effenberger kvůli komplexní srdeční vadě náročnou operaci. Trvala devět hodin. Nyní jsou mu dva roky a potřebuje vyměnit umělé tepny za prasečí. Aby po této operaci nenastaly kvůli infekci komplikace, musí mít doma čističku vzduchu s regulací teploty. Honzíkovi rodiče doufají, že čističku koupí z výtěžku sbírky na víčka a z benefice.

Chlapci se rychle mění tlak, takže zejména ve vedru omdlívá. Nesmí do kolektivu. Kdyby tam chytil třeba silnější angínu nebo chřipku, mohla by jej nemoc zabít. A hlavně, na rozdíl od zdravých dětí jej čeká zhruba do roka náročná operace.

„Kluk může na operaci jít, až bude vážit patnáct kilogramů. Pak jej čeká tříměsíční pobyt v nemocnici. Bez operace by nemocné srdce neutáhlo okysličování mozku a došlo by k retardaci a demenci. Lékaři při operaci vyndají umělé tepny a nahradí je prasečími, které budou s dítětem růst,“ vysvětlila Honzíkova maminka Eva Melicharová.

Podruhé musel Honzík znovu pod nůž, když mu byly tři měsíce. Operace trvala pět hodin. Lékaři při ní diagnostikovali srdeční vadu podrobně takto: koartace aorty, velký komorový defekt, menší pravá komora, aortální stenóza subvalvární, hypoplazie aortálního oblouku. A popsali ještě další problémy.

Doma zjednodušeně říkají, že má půlku srdce propojenou tepnami přes plíce přímo s mozkem. A co je hlavní, transplantace srdce je kvůli této anomálii vyloučená. Honzík také nemůže jen tak jít k zubaři, protože při zákroku hrozí vykrvácení. Musí mít připravenou krev na transplantaci. Vykrvácení hrozí i při větší tržné ráně.

Potřeba bude také specializovaná pedagožka

Čistička vzduchu přijde na dvacet tisíc korun. Další finanční položkou je pooperační ozdravný pobyt v lázních a náklady na specializovanou pedagožku, která by za Honzíkem docházela. „Já třeba můžu získat kvalifikaci asistenta - pedagoga. Ale ministerstvo školství to nedovolí z morálního hlediska, protože jsem matka a vše bych neviděla objektivně,“ vysvětlila maminka Eva Melicharová.

Spolu s Honzíkovým otcem Janem Effenbergerem přišli o šedesát tisíc korun na injekci, která zabraňuje infekci v srdci. Pojišťovna totiž tuto částku hradí jen do dvou let věku dítěte. V tomto případě to bylo do 3. března 2015. Jenže Honzík měl kvůli infekci naordinovaná antibiotika. A termín 4. března, kdy už byl kluk zdravý, pojišťovna neakceptovala. Takže se rodiče pomalu připravují, že injekci zaplatí ze svého.

Ke splnění rodinného snu - udělat synovi pokojíček se speciální čističkou vzduchu - chce pomoci i Michaela Moisesová z Ostrova. Organizuje už čtvrtou sbírku na víčka od PET lahví, džusů a máchadel. Jde i o kovová víčka od piva, limonád a přesnídávek. Víčka mohou lidé posílat na adresu Michaela Moisesová, Družební 1323, 363 01 Ostrov. Anebo je donést přímo do hroznětínské knihovny. Jedinou podmínkou je, aby nebyla kovová a plastová víčka pohromadě.

„Pani Moisesová umí překlopit víčka na peníze. Dobrou duší při organizování sbírky víček je i naše knihovnice Vendula Zábelová,“ vysvětlil Zdeněk Janský. Je místostarostou Hroznětína, pod který patří Velký Rybník. O Honzíkovi říká, že je bojovník, který však potřebuje pomoc. Nabídlo ji také město. Na finanční výpomoc pod svojí záštitou zřídilo přímo pro Honzíka transparentní bankovní účet. Vítána je každá koruna.

A další peníze by mohl přinést Benefiční den s Honzíkem. Dne 13. června jej pořádá Město Hroznětín a Osadní výbor Velký Rybník. Program začne na pláži rybníka v půl jedenácté dopoledne a skončí půl hodiny před půlnocí. První akcí je mistrovství republiky v triatlonu. Předjednaná je účast Lukáše Bauera, odpoledne přijedou dobrovolní hasiči z nedaleké Staré Role i klub motorkářů. V půl třetí začne autogramiáda hokejistů Energie Karlovy Vary.

„Navíc šikovní lidé v Hroznětíně vyrobí, co umí. Dárkové předměty prodají při benefici ve stánku za symbolické ceny,“ uvedl místostarosta Zdeněk Janský.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz