Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Lokti se těší na návrat obří sbírky obrazů, zbraní i šperků

  12:54aktualizováno  12:54
V Lokti už se začínají chystat na tisíce předmětů ze sbírek, které nechal stát před jednadvaceti lety odvézt, když od něj hrad přebíralo město. Ještě nikdy nebyli vrácení sbírek tak blízko jako teď.

Letecký pohled na Loket. | foto: Martin Stolař, MAFRA

S Národním památkovým ústavem má město Loket podepsané memorandum o navrácení sbírek.

"Nyní je na spadnutí i finální dohoda s ministerstvem kultury. Čekáme už jen na vyjádření vlády ke zbytnosti majetku a věříme, že bude bez připomínek. To by mělo být posledním krokem před samotným podpisem," uvedl loketský radní Petr Zahradníček, který byl řešením situace ohledně sbírek pověřen.

Co patří do sbírky

původní sbírkový fond loketského muzea podle inventáře z roku 1940
- soubor porcelánu, šperků, nábytku, obrazů a zbraní

přírůstky do roku 1971 ze zaniklých muzeí a z obcí v kraji

konfiskáty po roce 1946

"Jakmile bude podepsána smlouva, vytipujeme nejprve předměty, kterými doplníme hradní expozice. Další pak postupně umístíme v depozitáři. Některé bude potřeba restaurovat. Pokud k podpisu do měsíce dojde, počítáme, že některé věci převezeme už letos," uvedl v sobotním pořadu Račte dál ředitel loketského hradu Václav Lojín.

Součástí loketských sbírek je přibližně sedm tisíc exponátů. Jde například o zbraně, obrazy, šperky, předměty z cínu, porcelánu z regionu, i předměty z pozůstalosti Ulriky von Lewetzov. Když město v roce 1992 přebíralo od státu hrad, ten nechal veškeré vybavení odvézt.

"Hrad byl kompletně vyklizen, včetně skříňky na klíče a lustru v kanceláři," vzpomínal ředitel. Ve státních depozitářích tak skončil majetek za desítky milionů korun. Jak upozornil Lojín, šlo většinou o předměty získané Městským muzeem Loket, které vzniklo v roce 1902 a do konce války nasbíralo víc jak
9 tisíc sbírkových předmětů.

Jednání se vlekla desetiletí

Jednání o jejich návratu zpátky do Lokte se vlekla přes dvě desítky let. "Dvacet let jsme také slyšeli argument, že nám sbírky vrátí, ale ať si řekneme, co přesně je naše. Vzhledem k tomu, že si stát odvezl i kartotéku, byla jednání na mrtvém bodě," poznamenal Lojín.

Seznam odvezených věcí přitom existoval. "Původní inventární kniha loketského městského muzea byla objevena v Plzni," informoval ředitel.

Díky tomu mohlo začít dohledávání jednotlivých předmětů. V současné době jsou už identifikované.

Ironií osudu je, že jedním z argumentů státu byla obava, aby se předměty nepoztrácely nebo je zastupitelé nerozprodali. Přitom právě z jednoho z míst, kde měly být předměty v bezpečí, depozitáře sokolovského muzea, zmizelo před deseti lety bez jakýchkoli stop po vloupání na 750 předmětů v hodnotě více než sedmi milionů korun.

Policie případ v roce 2007 odložila. "Náhradu za tyto předměty po státu chtít nebudeme, je to naše vstřícné gesto," připomněl radní Zahradníček.

Smlouva o navrácení majetku počítá s přechodným pětiletým obdobím, během kterého budou exponáty převezeny zpátky do Lokte. "Také proto, abychom mohli vybudovat depozitář. Bude ve dvou patrech půdy v budově markrabství, (první zleva při příchodu na hrad)," upřesnil Lojín.

O depozitáři v těchto prostorách už uvažovali zástupci Lokte v době první republiky. Nyní je připraven projekt, na který je vydáno stavební povolení. Rozpočet na něj je 3 600 000 korun. Navrácené předměty postupně ozdobí kromě interiérů loketského hradu, kde mnoho let chybí, také třeba Černou věž či radnici.

"Abychom mohli vyzdobit Rytířský sál, museli jsme si zbraně vystavené na stěnách půjčit z karlovarského muzea," uvedl příklad ředitel hradu. Návrat sbírek potěší i loketské patrioty na tamní radnici, kde se objeví portréty bývalých starostů.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz